Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaknihované cenné papíry už nebudou cennými papíry

Zaknihované cenné papíry už nebudou cennými papíry

29.9.2011 12:07
Autor: Vlastimil Pihera, KSB

Návrh nového občanského zákoníku, který v současné době projednává Poslanecká sněmovna, obsahuje vedle řady jiných podstatných změn též změnu dosavadního pojetí cenných papírů. Zaknihované cenné papíry už nemají být cennými papíry se zvláštní podobou, ale zvláštními právy, na něž se zásadně použijí ustanovení o cenných papírech. Pokud to nevylučuje jejich povaha. Cennými papíry pak nadále budou pouze listinné cenné papíry.

S tímto řešení se můžeme setkat např. ve Švýcarsku. Eleganci však postrádá terminologické řešení. Když tvrdíme o „zaknihovaných cenných papírech“, že nejsou cennými papíry, je zapotřebí železné právnické mysli, abychom si nepřipadali hloupě. Návrh zde sice vychází vstříc terminologické tradici, nicméně v tomto případě by zřejmě bylo na místě se od pojmu zaknihovaných cenných papírů spíš odklonit.

Navrhované řešení je zřejmě rozumnější než stávající právní úprava. Z povahy zaknihovaných cenných papírů totiž vyplývá, že velké množství ustanovení regulujících listinné cenné papíry bude jen stěží použitelné. Návrh tak odpovídá potřebě aplikovat na zaknihované cenné papíry ustanovení o listinných cenných papírech s velkým rozmyslem.

Současně též nebudou pochybnosti o tom, kdy bude vydán cenný papír při změně podoby. Nově bude jasné, že při „přeměně zaknihovaného cenného papíru na cenný papír“ je listinný papír nahrazující původní zaknihované právo vydáván až v rámci tohoto procesu. Zaknihovaný cenný papír pak bude vydán vždy k okamžiku zápisu do dané evidence.

Zaknihované cenné papíry nebudou mít nadále různé formy, tedy na jméno, na řad, nebo na doručitele. Forma cenného papíru je vázána na podmínky jeho převoditelnosti, které u zaknihovaných cenných papírů nejsou relevantní – všechny se převádějí změnou na relevantním účtu v evidenci. Stávající zaknihované cenné papíry tak ztratí nejen status cenného papíru, ale současně též i svoji formu. Relevantní změny bude nutné promítnout též do zákona o obchodních korporacích. Především ve vztahu k problematice svolávání valných hromad, která zatím není uspokojivě vyřešena.

Emisní podmínky budou moci zakázat vydání cenných papírů z úschovy

Pozornost si zaslouží též návrh nové úpravy imobilizace cenných papírů. Oproti stávajícímu stavu bude možné vyloučit v emisních podmínkách právo vlastníků požadovat vydání cenných papírů z úschovy, do které byly cenné papíry emitovány. Současně pak úprava hromadné listiny nově připouští, aby bylo obchodováno i jen s podíly na této listině odpovídajícími jednotlivým cenným papírům, pokud byly cenné papíry imobilizovány. Tak nový občanský zákoník připustí implementaci dematerializovaných cenných papírů. V tomto v podstatě německém modelu jsou cenné papíry zpravidla ve formě jediné hromadné listiny nahrazující celou emisi při jejich vydání uloženy do úschovy a veškeré další převody se provádějí pouze jako změny zápisů v evidenci uschovatelů.

Tato úprava bude nepochybně výzvou pro stávající systém zaknihování. Především proto, že bude fungovat na obecných soukromoprávních institutech úschovy, které nejsou omezeny v zásadě arbitrárními požadavky kladenými na centrální evidenci zaknihovaných cenných papírů. I z pohledu některých zahraničních společností může jít o srozumitelnější koncept, který může být navíc levnější než evidence u centrálního depozitáře. V neposlední řadě se tím otevírá možnost pro nostalgiky zachovat charakter zaknihovaných cenných papírů, ale podržet si status a formu cenného papíru (byť v tomto případě zřejmě pouze formu na majitele).

Bude-li emise imobilizována u banky, budou veškeré informace týkající se těchto akcií a jejich majitelů podléhat ochraně bankovního tajemství. Emisi bude možné dokonce imobilizovat též v zahraničí, čemuž nelze též upřít jistou přitažlivost. Bude zajímavé sledovat, kdo tuto cestu zvolí, popř. jaká z finančních institucí ji začne nabízet svým klientům. To vše samozřejmě za předpokladu, že rekodifikace bude dotažena do úspěšného konce.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.10.2016
11:50Ifo slibuje dobrá čísla z Německa
11:30Varovné tržní signály jsou všude kolem. Nevěnujte jim pozornost
10:40Komu zvoní hrana, aneb v čínských přístavech se znovu hromadí železná ruda
10:08Pražská burza roste posedmé během posledních osmi dní; výsledková sezóna je v plném proudu
9:56Fed nevybočuje ze své linie a nedává tak dolaru impuls k pohybu  
9:21Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes může pokračovat v konsolidaci
9:13Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky
9:12CETV – Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: Solidní výsledky, firma zřejmě zvýší výhled  
9:05O2CR - Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: silné výsledky podpořeny výplatou emisního ážia  
8:57CETV hlásí nižší kvartální ztrátu a růst výnosů
8:36Praha open - Komerční banka a O2 budou nejsledovanějšími tituly  
7:57O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
24.10.2016
22:25Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
19:00Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
18:01Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
17:29Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok  
17:00Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu
16:57Praha close - Začátek týdne byl zelený, KB +2,72 %
16:51Temelín plánuje na konec letošního roku další odstávku druhého bloku
16:45Technická analýza - Dolar po odrazu od týdenního pivotu, může na páru s jenem dále posilovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board