Evropa by mohla projít jen mírnou recesí, Spojené státy by se poklesu ekonomiky mohly vyhnout. Pokud ale bude šok vycházející z Evropy extrémní, zvýší se i pravděpodobnost recese v USA. Pro CNBC to uvedl Michael Yoshikami, zakladatel a ředitel společnosti YCMNET Advisors. V následujících 60 dnech se podle něho dá čekat, že Fed podnikne stimulační kroky. I v Evropě to vypadá, že se situace mění; Německo je ochotno souhlasit se širším plánem na rekapitalizaci bank, což je „skutečně velký posun“.
„Evropa začíná chápat, že nastal její moment pravdy a že musí něco dělat,“ řekl Yoshikami. Stále ale není jasné, zda přikročí k nějakému rozhodnému řešení. Dosavadní signály z různých stran totiž i nadále svědčí o zmateném přístupu, kdy se každý zaměřuje na něco jiného.
Velkým optimistou není Bob Janjuah, který stojí v čele strategií alokace aktiv v Nomuře. Trhy se podle něho sice blíží letošnímu dnu, rally, která přišla v posledních dnech, ale stojí na „optimistických a poněkud neuvěřitelných předpokladech“. Letos může přijít ještě asi 5% pokles trhů, ke konci roku se však dá čekat rally, protože „přijde trochu více politiky“. Pro příští rok ale Janjuah zůstává medvědem.
Stratég poukázal na to, že současná rally stojí na velmi malých objemech a otevírat krátké pozice na Řecku či dalších zemích periferie je drahé. I málo významné informace tak vystraší investory, kteří tyto pozice otevřeli, a tak je následně uzavírají. Trhům moc nepomůže nově ohlášené QE ve Velké Británii, silná rally rizikových aktiv by ovšem přišla, pokud by bylo ohlášeno QE3 v USA. „Jestliže se k němu dostaneme a já si myslím, že tomu tak bude, uzavře trh letošní rok výše,“ řekl Janjuah. Podmínky pro implementaci QE3 podle něho nyní ještě nenastaly, ale za dva či tři měsíce se situace změní. Spustit QE3 by mohl například růst nezaměstnanosti na úroveň 10 %. Pro efektivní intervenci by přitom dávalo smysl, kdyby by Fed, ECB a BoE postupovaly dohromady. A je možné, že k tomu skutečně dojde.
Z dlouhodobějšího pohledu ale Janjuah zůstává pořádným medvědem. Poukazuje na fakt, že klíčový problém tkví ve slabém trendovém růstu rozvinutých ekonomik. Ten bude trvat další tři až pět let. Do roka se tak dá čekat, že akcie budou o 25 % - 30 % slabší, cíl pro S&P 500 na konci příštího roku stratég vidí na 800 – 900 bodech. Zisk na akcii se u tohoto indexu bude pohybovat mezi 90 – 100 dolary a PE mezi 8 – 9. Tato úroveň PE bude přitom novou normou. Dobře se povede dolaru, výnosy amerických vládních dluhopisů klesnou na 1,25 % - 1,5 % a výnosy německých vládních dluhopisů na 1 % - 1,25 %.
(Zdroj: CNBC, FTAlphaville)