Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna švýcarizuje

Koruna švýcarizuje

28.10.2011 10:34

O švýcarizaci koruny jsem na těchto stránkách začal mluvit někdy na počátku tohoto roku. Se zájmem proto pozoruji, jak se toto téma postupně dostává do širší diskuse. V jednom extrému tedy budeme tvrdit, že koruna je jen jednou z mnoha měn rozvíjejících se trhů, které oslabí při každém přepnutí trhů na averzi k riziku, pomůže jí naopak vyšší náklonnost k riziku. V druhém extrému můžeme zase zastávat v tuto chvíli exotický názor, že se koruna stane dalším švýcarským frankem. Trochu paradoxně se mimochodem zdá, že domácí tým zastává spíše první tezi, zatímco někteří ze zahraničních tu druhou.

Já nezastávám ani jednu tezi a proto jsem hovořil a hovořím o švýcarizaci: Malá země, relativně solidní čísla, ne tak solidní čísla sousedů, populární rétorika utahování, investoři za velkou louží začínající rozlišovat mezi Českem a Čečenskem, neustále hledání nových „investičních příběhů“. K tomu relativně stabilní banky, které nejsou jen pobočkami zahraničních vlastníků. V době měnových poloválek a zoufalého nedostatku kvality se za takovou kombinaci platí a „platí“.

Jemnější rozdíly v tom, o čem se bavíme, snad osvětlí následující graf (mimochodem jde se o tomto vlastně bavit smysluplně bez nějaké grafu, či čísel?).

01

Pokud hovořím o švýcarizaci, mám na mysli změnu chování měny během RON – ROFF přepínání. A to směrem od chování aktiva nebezpečného k aktivu bezpečnému.

První z grafů ukazuje vývoj akciového trhu jako ukazatele přepínání mezi RON a ROFF módy a vývoj kurzu koruny k dolaru a euru. Hlavním poznatkem je to, že korekce na akciových trzích - ROFF již neprospívá dolaru (vs euru) tolik (a tak rychle), jako před rokem. To je pozoruhodné zejména ve světle toho, že ROFF letošního podzimu způsobila zejména eurozóna. V tomto ohledu tak můžeme hovořit o dešvýcarizaci dolaru.

U koruny bych poukázal na to, že cca 15 % korekce akcií na jaře 2010 přinesla asi 20 % oslabení koruny k dolaru a asi 5 % oslabení k euru. Asi 20 % korekce akcií na počátku letošního podzimu přináší již jen asi 15 % oslabení koruny k dolaru a oslabení k euru znatelně pod 5 % (evropské trhy přitom korigovaly mnohem více než ty americké). Můj závěr je takový, že na ROFF má koruna tendenci švýcarizovat – při ROFF se její oslabování k „bezpečnějším“ aktivům znatelně zmenšilo. To ale samozřejmě neznamená, že by se k euru a dolaru překlopila do opačných polarit – stala se frankem.

Druhý graf ukazuje opět index S&P 500 a kurz koruny k forintu a zlotému. Celkový obrázek je takový, že averze k riziku vede k oslabování těchto měn ke koruně. Pokud se ale trhy přepnou do RON módu, vyvažující posílení se nedostavuje vůbec (PLN), nebo jen částečně (HUF). Relativně k těmto dvěma měnám tedy již koruna nešvýcarizuje, už reaguje jako bezpečnější aktivum.

Uvedené je samozřejmě analýzou na ubrousku od svačiny, i tak je ale snad jasnější, o čem je řeč. Skončit by možná bylo dobré zdůrazněním oné relativity – švýcarizace a bezpečnost jsou na měnových trzích definovány vždy ve vztahu k protějšku. Koruna či jiná měna tak mohou vesele nabývat statutu bezpečí jen proto, že se jiné měny stávají pochybnějšími, dokonce i (polo)záměrně. Je tak čas připomenout jeden z mých nejoblíbenějších obrázků – v roce 2006 (!) projektovaný vývoj globálního ratingu státních dluhů (od S&P). Při současném vývoji v eurozóně se mi líbí ještě více:

02

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Soustruh
  28.10.2011 22:34

  Tvůj děda švýcarizuje.
  Nyk Lísn
 • Jinak se domnívám,
  28.10.2011 17:39

  že euro sice asi přežije, z politických důvodů, ale že ČR má velké štěstí, že má svoji měnu. A rád bych připomněl, že to nebylo Řecko, ale Francie a Německo, kdo první začaly porušovat 3% limit. Takže pak začal švindlovat skoro každý.
  Dan
  • Re: Jinak se domnívám,
   28.10.2011 19:38

   Já se tedy domnívám, že koruna je tak dobrá leda aby si za ní člověk koupil rohlík někde v sámošce..a aby banky a směnárny neustále kasírovaly za FX. Koruna mimo jiné umožní, že až bude zase u konce ČNB nebo Kalousek, tak to odnesou "masy", tím, že koruna devalvuje, ale němec si bude dál jezdit v "levné škodovce". A pokud koruna posílí, tak to tady němec zase jednoduše "omezí". A co se týče "švýcarizace", tak tam mají jiné účetnictví (má-dáti, dal), ale u nás zatím stále běží ukradli-jsme, ukradli-nám.
   Karl Von Bahnhoff
   •  
    31.10.2011 9:15

    no nevím zda se Vám zdá, že koruna neposiluje(od vzniku eura již o 31% posílila) tudíž je třeba si ověřit fakta než napíšete "Karle z nádraží", že koruna oslabuje. Navíc Němcům se hodí že posiluje (platí za zboží v eurech, je jim to jedno, pokud neberete občany Německa nakupující v pohraničí), naše konkurenceschopnost firem tím klesá a oni mají větší ekonomický růst více firem dostává "naše zakázky". Díky pohybu kurzu v Německu nezdraží Škodovku (tak jako u nás benzín), ale výrobce dostane stejně euro a je jeho problém, že nemá ochráněn pohyb kurzu. Tudíž poté musí propouštět či jinak zajistit snížení nákladů na výrobu. Slabá koruna je v době poklesu "hospodářského růstu" jen přínosem, ovšem zde není politická vůle tak činit zahraniční intervence jsou důležitější než naše ekonomika i proto jsou mediálně zvelebovány názory, jež vy zde prezentujete (je možné , že vás ovlivňují), bohužel jsou zcestné a přímo opačné než skutečnost. Slabá měna je přínosem pro vývozouvou zemi jako je ta naše.
    chicko
    • Slabá měna?
     31.10.2011 18:34

     No to jsme viděli na začátku devadesátých let, kdy nás MMF donutil devalvovat kačku. Podle příkladu Střední Ameriky a Chile - kde to nefungovalo, jak se později ukázalo. Cizáci si tu nakupovali fabriky za hračkové peníze (Němci tomu skutečně říkali Spielgeld), aby z nich odvezli nedávno zmodernizované zařízení a po jejich zavření masivně využívali pouze jejich prodejní sítě pro své výrobky. Nejhorší ale bylo, že ta levná kačka skutečně umožňovala zbylým výrobcům vývoz - ovšem s tím, že nepotřebovali inovovat a racionalizovat výrobu, když se jim to prodávalo samo. A tak jsme zas léta za opicemi, stejně jako když nás RVHP donutilo vzdát se řady oborů, automobilek a vyrábět třeba Javy pořád stejně, když byl v Rusku zaručen odbyt...
     Kalka.
  • Re: Jinak se domnívám,
   28.10.2011 18:03

   Kdo ovšem byl na přelomu století v Řecku, tak přece nemohl být teď překvapen. Jiná otázka je, že snaha tam prodávat (a půjčovat). tedy dobýt nový Lebensraum, byla zainteresovanými prezentována jako touha řeckého lidu platit eurem a patřit k Německu (!) Je to podobné jako s anexí NDR, na které určité kruhy velmi vydělaly, obecně ale v bývalé SNR na ni většinou nadávají, ossies na západě vesměs nepřijímají či stále stigmatizují, vyčítají jim, že se k nim chtěli připojit a mít DM, jsou líní a jejich hlavní chybou prý je, že si myslí, že jsou Němci...
   Kalka.
 • Pan Soustružník
  28.10.2011 17:27

  má alespoň slušnost se zmínit, že je investorem. Ale jak jistě ví, v civilizovaných zemích komentátor, který pracuje pro makléřskou firmu, uvede své pozice na trhu a slíbí, že 48 hodin nebude kupovat ani prodávat akcie či komodity, o nichž píše. Že byste šel příkladem?
  Dan
  • Re: Pan Soustružník
   28.10.2011 18:44

   Na burze je rozdil mezi nazorem muze a budizknicemnym placanim nejakyho nymanda jedinej a to prikaz k prodeji nebo k nakupu. Dokud pod clankem neni long XXX nebo short YYY je to budizknicemny placani nymandu ktery nenesou nijakou odpovednost za zvasty co napsali. Sorry tak to je. Kdyz bude buffet psat ze kupuje WFC a vis ze uz ma 9 procent cely firmy tak to ma asi trochu jinou vahu nez kdyby psal pan soustruh ze by doporucil WFC ale ze v nasledujicich 72 hodinach neplanuje nakup.. :-) nebo ne ?
   chytrak
 • Svejkova koruna
  28.10.2011 15:38

  zatim svycarizuje, ale az se rozjede v 1. Q recese, zacne svejkovat na 25kc/USD a 30kc/EUR
  Ticino
 • Svejkova koruna
  28.10.2011 15:38

  zatim svycarizuje, ale az se rozjede v 1. Q recese, zacne svejkovat na 25kc/USD a 30kc/EUR
  Ticino
  • Re: Svejkova koruna
   28.10.2011 16:08

   ... a ´Švejka´ pán četl?
   Kalka.
 •  
  28.10.2011 13:55

  dle vyjádření politiků a centrálních bankéřů z ČNB je koruna slabá a ted jde vidět, že jen defakto stále roste, takže i zde jde je jasný tlak ze zahraníčí, aby díky tomu naše firmy nemohli přímo konkurovat těm v eurozoně, jsem jen kolonií a naše měna se tím řídí jak se to kolonizátorům právě hodí. ČNB je stejně ústav který svou funkci v žádném případě nevykonává dobře, ono nic nedělat neznamená dělat to dobře. podvodné jednáni bank a obchodníku s CP trestat až když si nahrabou nad 1/4 miliardy a to pokutou v podobě pár milionů je jen důkazem schopnosti regulovat a kontrolovat. Proto bych rozhodně nebral Kč jako investiční nástroj.
  chicko
  •  
   28.10.2011 15:08

   Ovšem co proti tomu dělat? Jedině asi s Nerudou: "nuž - buďme tou malou hvězdičkou, kol níž se velké točí! Jde to, ach jde! Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru: bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů!" ;-)
   Kalka.
   • Růže pro slečnu učitelku
    28.10.2011 18:03

    "Nebojím se to slovo říci, sním o tom jako o štěstí. Bylo to v parku před radnicí na Havlíčkově náměstí. Havlíček má tam sochu z kovu a hrozil městu Habsburkovu rukou sevřenou do pěstí."
    paranoid android
    • Re: Růže pro slečnu učitelku
     28.10.2011 18:20

     Vidím, jak jsme tu dneska dojati... ;-)
     Kalka.
   •  
    28.10.2011 15:34

    co takhle dát najevo, že politickou ČNB tu NEPOTŘEBUJEM, centrální bankéři co dlouhodobě oslabují pozici ekonomiky na základě tlaků ze zahraníči, by měli být rozhodně potrestáni,viz změna názorů ihned po jmenování do funkce, je do nebe volající:-(. Úředníci jež mají na starosti dohled by, taktéž měli aspon o tom něco vědět, ne jen být něčí příbuzný či kamarád.
    chicko
    • to chicko
     31.10.2011 18:16

     Chicko bud rozumnej. V naší zemi lidi makaj za 700 euro. V evropském měřítku je to fakt bída. CZK/EUR mezi 15 až 18 není žádnej úlet.
     Nero
    •  
     28.10.2011 16:07

     Jj, ale jsi z křemene, abys to zjevěně dal najevo? ;-))
     Kalka.
 • Česko švýcaryzuje taky, že jo
  28.10.2011 13:30

  Přes ČR pere ruská mafie miliardy - proto je koruna silná. Do Švýcar nedostanou ivani ani víza.
  Johny
 •  
  28.10.2011 12:27

  Máte pravdu, je to jeden ze smrtelných hříchu s. Klauze.
  Homo
  •  
   28.10.2011 16:02

   oprav si zasadni prav.chybu a neblabol zas tak tvrde..svedes na nej i svuj prujem?
   OPTIMISTA
 •  
  28.10.2011 11:38

  S radou veci lze souhlasit, ale hlavnim rizikem koruny a teto zeme jsou dcery zahranicnich bank. Jakekoli ohrozeni matky zcela logicky vede k vysavani bilanci CSOB, KB a CS a to nejen dividendou. Posledni vysledek Erste je toho ukazkou Sporitelna hlasi narust zisku Erste katastrofu, cely zisk jde na kryti ztrat managementu Erste. Nejinak lze videt podivny nakup pochybnych aktiv z doby krize hypotek za 10mld v knihach CSOB. CR je bohuzel ve financnim svete tak trochu kolonii a v dobe krize koruna asi nebude bezpecnym pristavem a bude silne vazana na situaci eurozony a svych bankovnich kolonizatoru. [stesti je ze valstnik nebyl treba Lehman Brothers]
  L
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů