Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Dnešní evropskou krizí není vinno Řecko, ale Evropa sama

Klaus: Dnešní evropskou krizí není vinno Řecko, ale Evropa sama

2.11.2011 12:18
Autor: ČTK

Zužovat debatu o nynější evropské krizi na Řecko je chybou, upozornil dnes prezident Václav Klaus. Za dnešní krizi, a také v užším smyslu za krizi eurozóny, je podle něj odpovědná samotná Evropa - svým způsobem hospodaření v minulosti a tím, jak se rozhodla žít nad poměry. Krizi Evropy označil za fundamentální.

"Stále říkám, že není pravdou jen to, že si Řecko nadměrně a nezodpovědně půjčovalo. Druhou stranou téže mince je to, že Řecku někdo nadměrně a zcela nezodpovědně půjčoval," poznamenal prezident. Upozornil, že Řecko do eurozóny nevstoupilo samo, někdo jej musel do systému evropské jednotné měny také přijmout.

Podle Klause je třeba tyto věci mít vždy na paměti. "Proto já za dnešní evropskou krizi, a ani tu v užším slova smyslu krizi eurozóny, neviním Řecko," řekl Klaus. Řecko je podle něj jen nejviditelnějším příkladem širšího problému. "Kdybychom, nedejbůh, zúžili debatu o problému dnešní Evropy a fundamentální zásadní evropské krizi na Řecko, tak bychom se vůbec nedotýkali samotné podstaty věcí," uzavřel český prezident.

Řecká krize bude nejspíš hlavním tématem summitu G20, který se ode čtvrtku do soboty odehraje ve francouzském Cannes. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy mají dnes jednat zvlášť se zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU a pak právě Řecka. Uklidnit se budou snažit napjatou situaci na finančních trzích, kterou vyhrotilo prohlášení řeckého premiéra Jorgose Papandrea, že vyhlásí referendum k nové pomoci od eurozóny, na níž se minulý týden dohodl summit EU.


Váš názor
 •  
  2.11.2011 19:50

  Banky vtáhly půjčkami lidi do rizika. Z půjčování peněz se stal hit, začali si půjčovat i ti, co to nepotřebovali a takto to dopadlo. Ekonomice to dalo akceleraci, kterou však motor nevydržel a porouchal se. Nyní je ho třeba opravit. Ale jak? Postižené státy budou muset vytvořit takové podmínky, aby lidé mohli co nejdříve splatit tyto nešťastné půjčky. Pravděpodobně je bude muset stát dotovat nebo část odpustit, aby se jich lidé mohli co nejdříve zbavit, aby mohlo dojít k novému růstu ekonomiky a zaměstnanosti. Pak bude záležet na bankách i lidech, jestli to celé začne odznova, nebo to půjde zodpovědnější a zdravou cestou prosperity a růstu.
  specialista na řešní problémů
  •  
   2.11.2011 19:58

   oprava
   specialista na řešení problémů
 •  
  2.11.2011 13:40

  Klaus nám chce tímto říct,že on nenese vinu za loupeže v 90.letech,ale mohou za to ovčané,kteří zavčas neprozřeli,neprovedli defenestraci a nechali ho v tom pokračovat. Nechali ho,aby byl učitelem a ochráncem loupežníků dnešních.
  mintaka
  •  
   2.11.2011 13:46

   :-) Tak tak. Ale zraje. Sice ještě nedospěl k plné sebereflexi, ale je třeba chválit i malé pokroky, jak říká VM.
   Kalka.
 •  
  2.11.2011 13:32

  Vidim to trochu jinak, penize Recku pujcily banky a ne Evropska unie. Tucne placeni bankeri by meli vykazovat alespon minimalni davku obezretnosti a to se nedeje.
  L
 •  
  2.11.2011 13:32

  Vidim to trochu jinak, penize Recku pujcily banky a ne Evropska unie. Tucne placeni bankeri by meli vykazovat alespon minimalni davku obezretnosti a to se nedeje.
  L
 •  
  2.11.2011 12:48

  Když zloděj něco ukradne, není vinen jen ten zloděj, ale i okradený protože něco mě, co se tomu zloději líbilo. Já toho Klauze žeru, to je myslivna.
  Homo
 • Kupodivu
  2.11.2011 12:47

  Konečně ten tajtrdlík na Hradě se mnou souhlasí.:-)
  Jesse
  • Re: Kupodivu
   2.11.2011 13:02

   No a pak ,že se neshodnem.A toho nemám rád.Vinit řecko apriori z ohrožení světového finančního systému je komické.
   Velkamedvědice
 •  
  2.11.2011 12:43

  Souhlas.
  čtenář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC