Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lízal (ČNB): Kvůli recesi a příliš silné koruně mohou jít sazby dolů, osud Evropy drží v rukou Německo

Lízal (ČNB): Kvůli recesi a příliš silné koruně mohou jít sazby dolů, osud Evropy drží v rukou Německo

14.11.2011 10:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Úrokové sazby mohou v budoucnu klesnout, pokud se české ekonomice podle investorů povede lépe, než zbytku Evropy a koruna proto posílí. Alternativní scénář prognózy ČNB počítající se slabším kurzem koruny a stabilními sazbami, však podle vyjádření člena bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes může být realitě blíže. Evropany prý v lepším případě čeká dlouhé a tvrdé šetření, v horším pak rozpad eurozóny.

„Nevíme, jakým způsobem zareagují trhy psychologicky ve vztahu ke střední Evropě a zdejším měnám. Je otázkou, zda Česko bude vnímáno jako region, který je na tom lépe než zbytek Evropy. Pak koruna bude posilovat, což vede ke zpřísnění měnových podmínek a při pokračující recesi by mohlo dojít ke snížení základní úrokové sazby. Nebo naopak převáží názor, že když je Evropa na tom tak špatně, tak u nás musí být ještě hůř. Pak by koruna mohla rychle oslabit, což může být zase inflačním nebezpečím,“ přiblížil Lízal dilema tvůrců české měnové politiky.

S minulý týden představenou novou prognózou ČNB je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb na začátku prognózy a jejich stabilita až do přelomu let 2012 a 2013. Mimo tento základního scénáře byl však sestaven alternativní scénář „stagnace eurozóny“, zachycující riziko spojené s předpoklady ohledně budoucího zahraničního ekonomického vývoje. Zde se očekává výrazné zpomalení růstu HDP eurozóny v roce 2012 v průměru téměř na nulovou hodnotu spolu s rychlejším poklesem inflace. Uvedený vývoj v zahraničí se pak promítá do výraznějšího ochlazení domácí ekonomické aktivity a slabší hladiny kurzu koruny. Výraznějšímu oslabování kurzu koruny brání vyšší úroveň sazeb oproti hodnotám základního scénáře. "Můj pohled je, že tento scénář je reálný a může odpovídat skutečnosti," soudí Lízal o alternativním scénáři prognózy.


Lízal v rozhovoru dále připustil, že Evropě hrozí v důsledku dluhové krize ztracená dekáda, ale tento případný vývoj přesto považuje asi za nejlepší z těch špatných možností. „I když to znamená snížení reálných příjmů přes reálnou ekonomiku. Ovšem následky jiných řešení, jako je rozpad eurozóny nebo inflace, by byly mnohem horší,“ vysvětlil Lízal. Spíše než potenciální rozdělení na slabé a silné euro, či rozpad eurozóny si prý dokáže představit odchod slabých, periferních zemí. Bylo by to podle něho nesmírně problematické a drahé.

O dalším řešení a konečném výsledku krize v Evropě podle člena bankovní rady rozhodne hlavně Německo. „To má ekonomickou sílu, a jak se situace vyřeší, bude záviset především na něm a na tom, za jakou cenu bude ochotno převzít značnou část zodpovědnosti. Ovšem odchod Německa je nereálná alternativa, to by znamenalo rozpad měnové unie,“ soudí Lízal.

Rozhovor se stočil také k problému většiny zemí s důchodovým systémem. Když spočítáme nejenom viditelné dluhy, ale i pravděpodobné budoucí závazky, tak podle Lízala vyjde, že je situace ještě horší. „Budou tedy muset zvyšovat věk pro odchod do důchodu, snižovat penze a podobně nepopulární opatření v poněkud předimenzovaném či neefektivním veřejném sektoru,“ předjímá další agendu politiků s tím, že tyto kroky jsou politicky neprůchodné, a také zavání demontáží evropského sociálního státu, jak ho známe.

(Zdroj: MF DNES, ČNB)


Váš názor
 • Jesse
  14.11.2011 11:00

  Už se v tom letos ztrácím :-( , v listopadu fondy obvykle uzavírají pozice. Co myslíš kam to napřou letos - začnou navozovat optimistickou náladu, nebo budou tlačit dál ke dnu ?
  /eye/
  • eye
   14.11.2011 11:05

   O fondy se vůbec nezajímám, takže ti neřeknu nic. Beru v potaz pouze hedgeové fondy a to se na manipulovatelném trhu nerado akceptuje :-))
   Jesse
 • kam by si pán přál
  14.11.2011 10:55

  aby sazby spadly? Do mínusu?:-))) Už dnes jsou prakticky na dně. Jak budou růst od minus 0,5% dolů, hned si jdu pro úvěr a ekonomika ožije. Aspoň tím, jak stoupne moje spotřeba :-))) Mají přece rádci v ČNB tabulku, ve které se spotřebou vytváří HDP, že...:-)))))
  Jesse
 • Ach jo....
  14.11.2011 10:45

  Je to tragédie, když bankovní rada nedokáže nic jiného, než papouškovat slova hradního pána. A kdyby jen slova. :-((
  /eye/
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data