Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lízal (ČNB): Kvůli recesi a příliš silné koruně mohou jít sazby dolů, osud Evropy drží v rukou Německo

Lízal (ČNB): Kvůli recesi a příliš silné koruně mohou jít sazby dolů, osud Evropy drží v rukou Německo

14.11.2011 10:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Úrokové sazby mohou v budoucnu klesnout, pokud se české ekonomice podle investorů povede lépe, než zbytku Evropy a koruna proto posílí. Alternativní scénář prognózy ČNB počítající se slabším kurzem koruny a stabilními sazbami, však podle vyjádření člena bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes může být realitě blíže. Evropany prý v lepším případě čeká dlouhé a tvrdé šetření, v horším pak rozpad eurozóny.

„Nevíme, jakým způsobem zareagují trhy psychologicky ve vztahu ke střední Evropě a zdejším měnám. Je otázkou, zda Česko bude vnímáno jako region, který je na tom lépe než zbytek Evropy. Pak koruna bude posilovat, což vede ke zpřísnění měnových podmínek a při pokračující recesi by mohlo dojít ke snížení základní úrokové sazby. Nebo naopak převáží názor, že když je Evropa na tom tak špatně, tak u nás musí být ještě hůř. Pak by koruna mohla rychle oslabit, což může být zase inflačním nebezpečím,“ přiblížil Lízal dilema tvůrců české měnové politiky.

S minulý týden představenou novou prognózou ČNB je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb na začátku prognózy a jejich stabilita až do přelomu let 2012 a 2013. Mimo tento základního scénáře byl však sestaven alternativní scénář „stagnace eurozóny“, zachycující riziko spojené s předpoklady ohledně budoucího zahraničního ekonomického vývoje. Zde se očekává výrazné zpomalení růstu HDP eurozóny v roce 2012 v průměru téměř na nulovou hodnotu spolu s rychlejším poklesem inflace. Uvedený vývoj v zahraničí se pak promítá do výraznějšího ochlazení domácí ekonomické aktivity a slabší hladiny kurzu koruny. Výraznějšímu oslabování kurzu koruny brání vyšší úroveň sazeb oproti hodnotám základního scénáře. "Můj pohled je, že tento scénář je reálný a může odpovídat skutečnosti," soudí Lízal o alternativním scénáři prognózy.


Lízal v rozhovoru dále připustil, že Evropě hrozí v důsledku dluhové krize ztracená dekáda, ale tento případný vývoj přesto považuje asi za nejlepší z těch špatných možností. „I když to znamená snížení reálných příjmů přes reálnou ekonomiku. Ovšem následky jiných řešení, jako je rozpad eurozóny nebo inflace, by byly mnohem horší,“ vysvětlil Lízal. Spíše než potenciální rozdělení na slabé a silné euro, či rozpad eurozóny si prý dokáže představit odchod slabých, periferních zemí. Bylo by to podle něho nesmírně problematické a drahé.

O dalším řešení a konečném výsledku krize v Evropě podle člena bankovní rady rozhodne hlavně Německo. „To má ekonomickou sílu, a jak se situace vyřeší, bude záviset především na něm a na tom, za jakou cenu bude ochotno převzít značnou část zodpovědnosti. Ovšem odchod Německa je nereálná alternativa, to by znamenalo rozpad měnové unie,“ soudí Lízal.

Rozhovor se stočil také k problému většiny zemí s důchodovým systémem. Když spočítáme nejenom viditelné dluhy, ale i pravděpodobné budoucí závazky, tak podle Lízala vyjde, že je situace ještě horší. „Budou tedy muset zvyšovat věk pro odchod do důchodu, snižovat penze a podobně nepopulární opatření v poněkud předimenzovaném či neefektivním veřejném sektoru,“ předjímá další agendu politiků s tím, že tyto kroky jsou politicky neprůchodné, a také zavání demontáží evropského sociálního státu, jak ho známe.

(Zdroj: MF DNES, ČNB)


Váš názor
 • Jesse
  14.11.2011 11:00

  Už se v tom letos ztrácím :-( , v listopadu fondy obvykle uzavírají pozice. Co myslíš kam to napřou letos - začnou navozovat optimistickou náladu, nebo budou tlačit dál ke dnu ?
  /eye/
  • eye
   14.11.2011 11:05

   O fondy se vůbec nezajímám, takže ti neřeknu nic. Beru v potaz pouze hedgeové fondy a to se na manipulovatelném trhu nerado akceptuje :-))
   Jesse
 • kam by si pán přál
  14.11.2011 10:55

  aby sazby spadly? Do mínusu?:-))) Už dnes jsou prakticky na dně. Jak budou růst od minus 0,5% dolů, hned si jdu pro úvěr a ekonomika ožije. Aspoň tím, jak stoupne moje spotřeba :-))) Mají přece rádci v ČNB tabulku, ve které se spotřebou vytváří HDP, že...:-)))))
  Jesse
 • Ach jo....
  14.11.2011 10:45

  Je to tragédie, když bankovní rada nedokáže nic jiného, než papouškovat slova hradního pána. A kdyby jen slova. :-((
  /eye/
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data