Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podle Schroders má ECB svázané ruce, zasáhnout musí MMF. Vyřeší to půjčkou od ECB?

Podle Schroders má ECB svázané ruce, zasáhnout musí MMF. Vyřeší to půjčkou od ECB?

21.11.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Z Německa i Francie přišla tento týden dobrá ekonomická data. To, co se dělo ve třetím čtvrtletí, představuje vzdálenou historii a trhy se domnívají, že ve čtvrtém čtvrtletí dojde ke zhoršení. V rozhovoru pro Financial Times to uvedl Keith Wade, hlavní ekonom společnosti Schroders. Hlavní pozornost se v Evropě upíná směrem k Itálii. V jejím případě totiž neexistuje žádný záchranný balíček, který by podpořil snahu vlády o úspory a snížení výnosů vládních dluhopisů. Za „poměrně znepokojující“ pak ekonom považuje i to, že obavy spojené s Itálií se začínají posouvat rovněž směrem k Francii.

Wade se domnívá, že negativní vývoj na dluhopisových trzích bude pokračovat až do doby, kdy se objeví jasnější známky navýšení zdrojů EFSF. Jedinou institucí, která je nyní schopna nakoupit dostatečný objem dluhu na to, aby se situace zklidnila, je ECB. Trhy by rády, aby začala s kvantitativním uvolňováním, v jehož rámci by kupovala vládní dluhopisy a snížila tím jejich výnosy. Při současné 7% úrovni výnosů totiž Itálie kvůli vysokému objemu dluhu není schopna financovat své deficity.

Výnosy v posledních dnech vzrostly i u španělských obligací. Tato země přitom podle ekonoma „dělá vše, co by dělat měla a není toho moc, co by mohla zlepšit“. Problém ovšem spočívá v tom, že růst ekonomiky je velmi slabý. Musí se tedy podpořit hospodářská aktivita; strukturální reformy však fungují velmi pomalu a „trhy nejsou příliš trpělivé“. Wade zastává názor, že celé eurozóně hrozí v roce 2012 recese a „věci se dostaly trochu za hranici toho, co mohou řešit jednotlivé vlády“.

„Existuje možnost, že do situace vstoupí MMF, pravděpodobně s podporou Číny a možná Brazílie a dalších rozvíjejících se ekonomik,“ uvedl Wade. Jde totiž o jedinou instituci s dostatečnými zdroji na vytvoření záchranného fondu a bez externí pomoci bude těžké situaci uklidnit. Co se týče kvantitativního uvolňování, ECB má kvůli silné opozici Německa složitou pozici. „Má svázané ruce a MMF tak představuje evidentní subjekt, na který bychom se měli zaměřit,“ řekl ekonom.

FTAlphaville poukazuje na konkrétní možnost, jak by mohl MMF v eurozóně zasáhnout: Fond by získal půjčku od ECB. Tím by ECB překonala zákonná omezení či jejich německou interpretaci. ECB sice nemůže provádět „monetární financování“, může ale provádět „externí operace“. V jejich rámci pak může spolupracovat s jinými centrálními bankami a finančními institucemi, nakupovat či prodávat zahraniční aktiva, provádět bankovní transakce ve vztahu k třetím zemím včetně poskytování a přijímání půjček. MMF by tak podle Business Insider „pravděpodobně nakonec poskytl financování EFSF a tento fond by nakupoval vládní dluh“. Pokud by ovšem MMF získal půjčky od ECB a jednal sám bez EFSF, pravděpodobně by získal více zdrojů od Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik. Podle Dow Jones ale tuto možnost Německo již dříve odmítlo, i když ji může ještě přehodnotit. Podle jednoho z vrcholných zástupců MMF se toto téma projednávalo na zasedání zemí G20 v Cannes.

(Zdroj: FT, FTAlphaville, CNBC)


Váš názor
  • kdo ty úroky vymyslel?:-)
    21.11.2011 10:11

    Říká se, že prý to byli židé. Tím se celkem vysvětluje, proč stále někdo od dlužníků nakupuje další a další dluhopisy, protože je k tomu úroky nutí... Buď jsou kupci trotli a nebo vědí, že dlužník nikdy nezbankrotuje :-))) Jsem na ten konec zvědavý. Kdo z těch dvou na tu hru dojede dřív :-)))
    Jesse
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data