Summit Evropské unie s žádným komplexním řešením dluhové krize nepřišel, což prodlouží dluhovou krizi a zvyšuje tlak na snížení ratingů zemí eurozóny. Uvedla to včera večer ratingová agentura Fitch. Ve svém hodnocení summitu se zhruba shodla s konkurenčními agenturami a Standard & Poor's.
"Zdá se, že komplexní řešení současné krize předložený návrh postrádá," uvedla Fitch. Summit na konci minulého týdne se dohodl hlavně na zpřísnění rozpočtové disciplíny v podobě zautomatizovaných sankcí za vysoké rozpočtové deficity; razantní kroky k zastavení dluhové krize však nepřinesl.
"Takovýto gradualistický přístup přinese další ekonomické a finanční náklady ve srovnání s okamžitým všeobecným řešením, uvedla agentura. Krize podle odhadu Fitch bude pokračovat v růžných stupních intenzity i v průběhu celého roku 2012 a možná i déle, dokud region nebude schopen dosáhnout širokého ekonomického zotavení.
Agentura včera v reakci na summit oznámila, že přezkoumá rating zemí eurozóny. Opatření dohodnutá na summitu EU minulý týden v Bruselu označila za "nebezpečně nedostatečná". "Absence opatření ke stabilizaci dluhopisových trhů v krátkodobém horizontu znamenají, že eurozóna a celá Evropská unie zůstávají vystaveny případným budoucím šokům a je permanentně ohrožena i soudržnost eurozóny," uvedla .
Hlavní ekonom agentury Standard & Poor's Jean-Michel Six uvedl, že dohoda je významným, ale nedostatečným krokem. Dodal, že čas se pro EU krátí a s narážkou na neochotu Němců přijmout radikální kroky řekl, že bude zřejmě zapotřebí další šok, než všichni v Evropě najdou společnou řeč. S&P už minulý týden oznámila, že přezkoumá své ratingy zemí eurozóny.
Summit EU, který se konal ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, přinesl několik dílčích výsledků, jednotné dohody všech zemí EU se však trhy nedočkaly. Centrální banky zemí EU mají poskytnout 200 miliard eur pro MMF, mechanismus ESM bude uveden do provozu o rok dříve s celkovou kapacitou 500 miliard eur. Jednotná domluva na přísnější fiskální disciplíně však zkrachovala – se změnami smluv o EU souhlasili všichni členové eurozóny, odpor však jednoznačně vyjádřila Velká Británie. Další členové EU, včetně ČR, jsou ochotni o nových pravidlech teprve jednat.
(Zdroj: ČTK, Reuters, CNBC)