Aktualizováno Ztráty maďarského bankovního sektoru ze směny cizoměnových hypoték v rámci vládou prosazeného zákona dosáhnou zhruba 325 miliard forintů, odhadla tamní centrální banka. To je takřka polovina očekávaných nákladů oznámených ministrem hospodářství Gyorgym Matolcsym při podpisu smlouvy s bankami, kdy hovořil o nákladech 600 mld. HUF pro banky a 300 mld. HUF pro vládu. v Praze v úvodu reaguje růstem o 1,6 % nad 342 Kč.
Maďarská centrální banka uvedla, že banky budou schopny část ztrát pokrýt z rezerv, které si vyhradily na špatné úvěry v zemi, část nákladů pak bude započtena proti odváděné bankovní dani. „Příznivý střednědobý dopad dohody na kvalitu bankovních portfolií a částečná kompenzace ztrát bank vládou by měla vést ke snížení tlaku na kapitál bank a oživit jejich úvěrovou kapacitu. Dohoda je jednoznačným přínosem pro růstový výhled maďarské ekonomiky,“ uvedla centrální banka.
Asociace maďarských bank uzavřela s vládou dohodu na řešení problému cizoměnových hypoték v zemi 15. prosince. Banky ponesou s vládou náklady na předčasné splacení FX hypoték v poměru dvě třetiny ku jedné třetině, dlužníkům více jak 90 dní po splatnosti bude 25 % jejich dluhu odpuštěno. Výměnou za tuto dohodu získávají banky možnost započíst si náklady na tuto směnu FX hypoték proti bankovní dani a ta bude navíc od roku 2013 snížena na 50 procent. Od roku 2014 nemá bankovní daň v Maďarsku převyšovat úroveň EU.
„Skupina dosud vytvořila rezervy v souvislosti maďarských FX hypoték v rozsahu 200 milionů EUR. Dodatečné ztráty plynoucí s dohody mezi vládou a bankami odhadujeme na dalších 200 milionů EUR, avšak většina z tohoto dopadu by měla být utlumena zápočtem proti odvodu v podobě bankovní daně. Celkový dodatečný dopad dohody na hospodaření tedy vnímáme v podstatě neutrálně. Na základě propočtů tedy dohodu považujeme pro za příznivou, jelikož trh se obával, že banky z FX hypoték ponesou další výrazné ztráty. Dohodu hodnotíme jako kompromis mezi nejlepším možným a nejhorším možným scénářem. Ten by náklady na směnu FX hypoték plně ponechal na bankách," uvedl již k uzavřené dohodě mezi vládou a bankami v Maďarsku analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.
Celkově banky v Maďarsku již vůči svým úvěrovým portfoliím vyhradily rezervy v rozsahu 35 procent jejich objemu. Z tohoto pohledu je tedy nazasahuje dohoda o odpisu 25% dluhu u úvěrů více jak 90 dní po splatnosti. Úlevu z bankovní daně centrální banka odhaduje na 84 miliard forintů. Centrální banka dále odhadla, že náklady vlády z dohody do roku 2016 dosáhnou 324 miliard forintů, zejména ztraceném příjmu z bankovní daně a krytí úroků dlužníků. Pro ty dohoda znamená úlevu v celkovém rozsahu 518 miliard forintů. Centrální banka dále uvedla, že uvolní 1,3 miliardy eur měnových rezerv, aby bankám umožnila pokrýt devizové pozice vyplývající z konverze FX úvěrů.
Celý boom FX hypoték zača v Maďarsku v roce 2003, kdy maďarská vláda přestala podporovat dotované úvěry v HUF. Zahraniční banky hlad klientů vyplnily, využily přístup mateřských subjektů k EUR a CHF a podtrhly podíl Bank. Jak je to s argumentací vlády o tom, že banky v zemi za 10 let pořádně zbohatly? Ziskovost bankovního sektoru v Maďarsku mezi lety 2003 až 2007 rostla o 20 až 30 procent ročně. Když maďarská vláda začala v roce 2006 omezovat výdaje, Maďaři si nabrali ještě více úvěrů – tentokrát na krytí spotřeby a jištěných nemovitostmi.
Devizové hypotéky v nízkoúročených eurech a zejména švýcarských francích se pro Maďarsko staly vážným problémem v roce 2008 po prudkém poklesu kurzu forintu a byly jednou z příčin, proč si muselo Maďarsko tehdy vzít stabilizační úvěr od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie. Maďarským domácnostem na devizových hypotékách nabobtnal dluh na zhruba pět bilionů forintů.