Aktualizováno Evropští politici se musejí po vánočních a novoročních oslavách rychle vrátit do práce a snad s čistší hlavou dojít k řešení, které povede k ovládnutí dluhů a budoucnosti eura a tím koupit čas na domácí úklid zejména Itálii a Španělsku. Vzhledem k objemu dluhů zemí PIIGS, které v průběhu první čtvrtletí roku 2012 docházejí do splatnosti, nejen nový řecký premiér Lucas Papademos bez obalu varuje, že před námi stojí tři klíčové měsíce pro budoucnost eurozóny.
Agenturní zprávy dnes pročísla informace řeckého zdroje Euro2day o tom, že Německo studuje návrh na odpis 75 procent řeckého dluhu drženého privátními investory jako část dluhového swapu, který by skutečně zajistil udržitelnost řeckého dluhu do budoucna. Řecký zdroj ale neuvedl, kde informaci získal, německá vláda ji komentovat odmítla. Dosud oficiální variantou je tedy říjnová dohoda na 50% odpisu nominální hodnoty 206 miliard eur. Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu Evropské unie 9. prosince ustoupila od předchozího požadavku, aby se držitelé dluhopisů zúčastnili i každé další záchrany členské země eurozóny, ke které by bylo v budoucnu případně nutné přistoupit. Místo toho řekla, že Řecko byl zvláštní případ, který se nesmí opakovat. Zdroje z jednání o odpisu řeckého dluhu na sklonku prosince uvedly, že věřitelé nejsou dalšímu navýšení míry odpisu dluhů nakloněni. Na to tlačí MMF. Ten uvedl, že bez dohody s privátními věřiteli by za letošek řecký dluh nabyl dvojnásobného objemu vůči výkonu ekonomiky.
Času je málo a lídrem řešení pro Řecko chce zůstat duo Merkelová-Sarkozy. Sejdou se 9. ledna v Berlíně, na Tři krále je nový italský premiér Monti pozván do Paříže. Celkem 157 miliard eur dluhu zemí eurozóny dojde do splatnosti během prvního čtvrtletí roku 2012. Zhruba třetina z tohoto objemu, 53 miliard eur, připadá na Itálii. To v situaci, kdy italský 10letý dluhopis vězí u výnosu 7 %, který dovedl Řecko, Irsko a Portugalsko k žádosti o vnější finanční pomoc. Španělský 10letý dluh na přelomu roku obchoduje u 5 %. „Pokud italské výnosy dále porostou, zvládnutelná situace se rychle může zvrtnout v neřízenou střelu,“ varoval na sklonku roku 2011 pro Bloomberg TV ekonom New York University a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Michael Spence. „Itálie potřebuje získat čas a Evropa jí k tomu musí pomoci,“ uvedl Spence. Slova německého ministra financí Wolfganga Schäubleho pro nedělní Bild potvrzují, že německá vláda si situaci uvědomuje. „Evropské fondy jsou získáním času předtím, než zadlužené státy eurozóny budou schopny podniknout kroky k tomu, aby získaly zpět důvěru trhů,“ uvedl. Ne řešení, ale čas.
„Země čelí těžkému roku 2012, v němž nejbližší tři měsíce budou opravdu klíčové,“ uvedl Papademos v novoročním projevu. Itálie a Španělsko oznámily na přelomu roku nové úspory, druhá ze jmenovaných zemí ale také, že schodek rozpočtu roku 2011 dosáhne 8 procent HDP, o 2 % nad odhadem vlády a 1,1 % nad konsensem ekonomů pro Bloomberg. To strhlo euro na nové 10leté dno k japonskému jenu. Dnes ze španělské vlády zaznělo, že to bude zřejmě „nad 8 procenty, ale ne o mnoho“. Premiér Mariano Rajoy se snaží situaci klidnit novým balíkem úspor výdajů a zvyšováním daní. To znamená další útlum ekonomiky. „Očekáváme, že eurozóny od 4Q11 přes první polovinu roku 2012 projde recesí,“ míní Howard Archer, ekonom IHS Global Insight v Londýně. Letošní pokles odhaduje na 0,7 %.
(Zdroj: Bloomberg, Bloomberg TV, Euro2day, IMF, Kathimerini, Bild)