Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký premiér: Jsou před námi klíčové tři měsíce pro eurozónu

Řecký premiér: Jsou před námi klíčové tři měsíce pro eurozónu

02.01.2012 16:11, aktualizováno: 2.1. 17:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropští politici se musejí po vánočních a novoročních oslavách rychle vrátit do práce a snad s čistší hlavou dojít k řešení, které povede k ovládnutí dluhů a budoucnosti eura a tím koupit čas na domácí úklid zejména Itálii a Španělsku. Vzhledem k objemu dluhů zemí PIIGS, které v průběhu první čtvrtletí roku 2012 docházejí do splatnosti, nejen nový řecký premiér Lucas Papademos bez obalu varuje, že před námi stojí tři klíčové měsíce pro budoucnost eurozóny.

Agenturní zprávy dnes pročísla informace řeckého zdroje Euro2day o tom, že Německo studuje návrh na odpis 75 procent řeckého dluhu drženého privátními investory jako část dluhového swapu, který by skutečně zajistil udržitelnost řeckého dluhu do budoucna. Řecký zdroj ale neuvedl, kde informaci získal, německá vláda ji komentovat odmítla. Dosud oficiální variantou je tedy říjnová dohoda na 50% odpisu nominální hodnoty 206 miliard eur. Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu Evropské unie 9. prosince ustoupila od předchozího požadavku, aby se držitelé dluhopisů zúčastnili i každé další záchrany členské země eurozóny, ke které by bylo v budoucnu případně nutné přistoupit. Místo toho řekla, že Řecko byl zvláštní případ, který se nesmí opakovat. Zdroje z jednání o odpisu řeckého dluhu na sklonku prosince uvedly, že věřitelé nejsou dalšímu navýšení míry odpisu dluhů nakloněni. Na to tlačí MMF. Ten uvedl, že bez dohody s privátními věřiteli by za letošek řecký dluh nabyl dvojnásobného objemu vůči výkonu ekonomiky.

Času je málo a lídrem řešení pro Řecko chce zůstat duo Merkelová-Sarkozy. Sejdou se 9. ledna v Berlíně, na Tři krále je nový italský premiér Monti pozván do Paříže. Celkem 157 miliard eur dluhu zemí eurozóny dojde do splatnosti během prvního čtvrtletí roku 2012. Zhruba třetina z tohoto objemu, 53 miliard eur, připadá na Itálii. To v situaci, kdy italský 10letý dluhopis vězí u výnosu 7 %, který dovedl Řecko, Irsko a Portugalsko k žádosti o vnější finanční pomoc. Španělský 10letý dluh na přelomu roku obchoduje u 5 %. „Pokud italské výnosy dále porostou, zvládnutelná situace se rychle může zvrtnout v neřízenou střelu,“ varoval na sklonku roku 2011 pro Bloomberg TV ekonom New York University a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Michael Spence. „Itálie potřebuje získat čas a Evropa jí k tomu musí pomoci,“ uvedl Spence. Slova německého ministra financí Wolfganga Schäubleho pro nedělní Bild potvrzují, že německá vláda si situaci uvědomuje. „Evropské fondy jsou získáním času předtím, než zadlužené státy eurozóny budou schopny podniknout kroky k tomu, aby získaly zpět důvěru trhů,“ uvedl. Ne řešení, ale čas.

„Země čelí těžkému roku 2012, v němž nejbližší tři měsíce budou opravdu klíčové,“ uvedl Papademos v novoročním projevu. Itálie a Španělsko oznámily na přelomu roku nové úspory, druhá ze jmenovaných zemí ale také, že schodek rozpočtu roku 2011 dosáhne 8 procent HDP, o 2 % nad odhadem vlády a 1,1 % nad konsensem ekonomů pro Bloomberg. To strhlo euro na nové 10leté dno k japonskému jenu. Dnes ze španělské vlády zaznělo, že to bude zřejmě „nad 8 procenty, ale ne o mnoho“. Premiér Mariano Rajoy se snaží situaci klidnit novým balíkem úspor výdajů a zvyšováním daní. To znamená další útlum ekonomiky. „Očekáváme, že eurozóny od 4Q11 přes první polovinu roku 2012 projde recesí,“ míní Howard Archer, ekonom IHS Global Insight v Londýně. Letošní pokles odhaduje na 0,7 %.

(Zdroj: Bloomberg, Bloomberg TV, Euro2day, IMF, Kathimerini, Bild)
Váš názor
 • mám se smát, nebo brečet?
  03.01.2012 10:20

  Kdo mi poradí, páč se v tom už nevyznám. Tolik keců, proklamací, projevů, floskulí, slibů... Mno, 3 měsíce to ještě nějak vydržím :-))
  Jesse
 • Špičky
  03.01.2012 8:41

  (Evropské) špičky opět prokázaly, že vzdělání, honorář, ani dostatek moci nejsou zárukou kvalitní politiky, neboť k tomu je ještě potřeba, aby je okolnosti a vnitřní potřeba donutily efektivně pracovat. Evropské špičky jsou výběrem z národních špiček a národní špičky zase výběrem krajských, okresních a obecních špiček, takže si je mžeme představit úplně stejně jako obecní zastupitelstvo u nás v Helvíkovicích.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Špičky
   03.01.2012 10:28

   Pane Neugebauere, zastupitelé u vás v Helvíkovicích jsou naštěstí volení zástupci místního lidu. Špičky v EU nemají s demokratickou volbou NIC společného, to mi věřte. I samotní poslanci vám byli předhozeni k volbě, takže napřed byli vybráni ti, kteří zvoleni museli být. No a o úřednících ve strukturách EU se snad nemusíme dohadovat, protože vyslaní poslanci je poslouchají na slovo a o NIČEM de facto nerozhodují. A co třeba takový komisař Fulle? Ten kariérista, geneticky vypiplaný soudruh, absolven Moskevské akademie pro soudruhy, to je ukázka, jak se do Bruselu chodí za půl milionovým platem... samozřejmě odříznutý od praxe v zaskleném světě blahobytu... Halt sódruzi vědí jak vládnout lidu :-))
   Jesse
 • NO STRESS
  02.01.2012 19:32

  Evropské vládní špičky jsou kvalita , se kterou se počítá a která tento problém vyřeší ke spokojenosti a užitku všech (Bazinga)
  Maximilion
Aktuální komentáře
31.10.2020
15:58Dluhová krize bezprostředně nehrozí
30.10.2020
21:23FAAMG akcie otřásly Wall Street  
17:49Alois Rašín a dvě krávy
17:48Prezidentské volby v USA: Není to jen Trump vs. Biden  
17:05Červený konec týdne. Pandemie a volby kazí dojem z dat i výsledků  
16:57Nokia – další kvartál, další zklamání a další nová strategie (komentář analytika)  
16:19Eurohold: Antimonopolní úřad je pro prodej bulharských aktiv ČEZ
16:13Výsledky Applu jsou zase jednou čistě o iPhonu (komentář analytika)  
15:58Herrero: Čína zatím nesklízí plody svého tahu na technologický rozvoj
14:40Facebook reportuje výborný kvartál, varuje však před rokem 2021  
14:19Potvrzeno: EET se odkládá do konce roku 2022. Bude to konec projektu?
13:54Perly týdne: Ropa na 65 dolarech, evropské světlo na konci tunelu a naše bezpečná pracovní místa
13:45ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:13Branislav Soták: Amazon tržní konsensus rozstřílel, výhled je ale slabší  
12:51Regulátoři EU viní České dráhy z úmyslného poškozování konkurence
12:44Alphabet opět na vlně růstu všech svých segmentů (komentář analytika)  
11:28Analytik: Výsledkům Monety pomohly menší odpisy, čtvrtý kvartál bude důležitější  
11:16Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 procenta
11:13Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995
10:28Slušná ekonomická data, ale také slabší výhled velkých techů. Pátek začal lehce negativně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data