Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Česká ekonomika může letos klesnout až o 2 %

Kalousek: Česká ekonomika může letos klesnout až o 2 %

3.1.2012 8:19
Autor: ČTK

Česká ekonomika podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) letos neporoste či klesne až o dvě procenta. Ministr to pokládá to za nejpravděpodobnější ze tří variant, které pro vývoj ekonomiky zpracovalo ministerstvo financí. Řekl to Českému rozhlasu Radiožurnálu. Příjmy státního rozpočtu by tak klesly zhruba o 30 až 50 miliard korun, tedy zhruba o dvě procenta, schodek rozpočtu 105 miliard korun by měl být zachován.

Nejoptimističtější ze tří scénářů vývoje ekonomiky podle Kalouska počítá s meziročním růstem hrubého domácího produktu o desetiny do jednoho procenta. Kalouskem preferovaná varianta "malé minus" je prostřední možností, nejhorší scénář "velké minus" počítá s prohloubením finanční krize v eurozóně, jeho podrobnosti Kalousek neuvedl.

Podobně jako Kalousek vidí letošní vývoj české ekonomiky i premiér Petr Nečas (ODS). "Za realistický scénář považuji růst na rok 2012 mezi plus jedním až minus dvěma procenty HDP," řekl Hospodářským novinám.

Podle Kalouska je i přes možný pokles příjmů státního rozpočtu nepřekročitelné ustoupit od vládní strategie, která snižuje tempo zadlužování státu a deficit veřejných financí. "Je v silách každé vlády, bez ohledu na krizi dodržet fiskální strategii snižování deficitu," uvedl Kalousek. Cílem vlády je snížit deficit veřejných financí letos na 3,2 procenta a do roku 2014 až na 1,9 procenta.

Kvůli udržení schváleného schodku státního rozpočtu na letošní rok by se podle Kalouska muselo šetřit na straně výdajů, jako možnosti uvedl úspory v provozu státu či objemu mezd nebo změnu systému valorizace státem vyplácených dávek. "Vláda se musí rozhodnout, jaké alternativy (úspor) jsou pro ni přijatelné, to znamená, na kterých se shodneme všichni, protože jsme koaliční vláda," řekl ministr.

Ministerstvo financí dnes zveřejní výsledky státního rozpočtu za loňský rok. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska skončilo loni hospodaření státu se schodkem 140 až 150 miliard korun. Naplánovaný rozpočet přitom počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem horšího výsledku jsou podle ministra zpožděné a zadržené platby z Evropské unie.

"Bohužel vzhledem ke známým skutečnostem, dojde ke zpoždění a zadržení některých plateb z EU, takže pokud promítneme i evropské peníze, tak ta bilance bude vyšší. Co se týče národních zdrojů, tedy vybraných daní na straně jedné a výdajů na straně druhé, je ten výsledek lepší," uvedl ministr.


Váš názor
  • DOKUD VLÁDNE KALOUSEK,KLAUS APOD.
    3.1.2012 11:36

    JSME V ROZKLADU A MINULOSTI. VĚŘÍM, ŽE PŘIJDE NOVÁ DOBA A VYDÁME SE DO LEPŠÍHO SVĚTA. TITO DUCHÁPRÁZDNÍ PITOMOVÉ NECHÁPAJÍCÍ O ČEM JE VŮBEC ŽIVOT, SKONČÍ... možná i v pekle
    Václav
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba