Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Praha po dravých růstech vybírala zisky: Erste a NWR -4 %, CETV -5 %

Praha po dravých růstech vybírala zisky: Erste a NWR -4 %, CETV -5 %

24.01.2012 16:50, aktualizováno: 24.1. 17:32
Autor: Josef Kohout

Aktualizováno

Na pražskou burzu během úterní seance dorazil menší výběr zisků po předchozí rally, když index PX poklesl o rovné 1 % na 947 bodů. Ztráty postihly především Erste, která byla v předchozích seancích téměř k nezastavení. Titul se ze včerejších 425 vrátil na dosah 400 hranice a utržil tak 4,5% ztrátu. V průběhu dne korigovala i Komerční banka, která se propadla až k denním minimům u 3455 . V závěru obchodování se však díky agresivním nákupním objednávkám vrátila zpět nad 3500 a nakonec zakončila na 3550 beze změny.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v včera snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř francouzských bank po nedávném snížení hlavního ratingu Francie. Nižší hodnocení má teď nově i Société Générale, která v tuzemsku vlastní Komerční banku a návazně na horší rating mateřské banky došlo i na snížení ratingu Komerční banky. Rating Société Générale klesl o jeden stupeň na známku "A" z dosavadní "A+". V důsledku byl také rating Komerční banky snížen na "A" z dosavadního "A+". "Snížení ratingu Komerční banky agenturou Standard&Poor's je důsledkem dřívějšího snížení ratingu Francie a agentura jej neodůvodňuje žádnými vnitřními faktory ohledně KB nebo Société Générale. Se současným dlouhodobým ratingem na stupni A se Stabilním výhledem patří Komerční banka nadále k nejlépe hodnoceným bankám a ani po této úpravě nemá žádná česká banka od agentury S&P lepší rating," uvedla pro Patria.cz v reakci mluvčí banky Monika Klucová. Dodala, že KB není závislá na likviditě přijaté z finančních trhů a snížení ratingu nebude mít na postavení banky vliv.

Rakouský dohled nad bankami FMA dnes uvedl, že bude po EBA požadovat, aby zahrnula do kapitálu bank ve svých kritériích nehlasující participační kapitál, který Erste a Raiffeisen emitovaly v roce 2009 jako součást dohod s vládnou pro poskytnutí státní finanční pomoci. FMA potvrdila, že finální rozhodnutí je na EBA. Erste v roce 2009 emitovala privátním investorům participační kapitál v rozsahu 540 milionů eur. Emise byla jednou z podmínek pro poskytnutí vládní pomoci 1,2 miliardy eur. V prosinci přitom EBA kapitálový nedostatek Erste spočetla na celkem 743 milionů eur, role participačního kapitálu by v případě jeho uznání tedy byla poměrně zásadní.


Prodejci dnes úřadovali i na zástupcích energetického sektoru. ČEZ se v závěru sesunul pod 760 za akcii a propadl tak o 1,4%. NWR se propadlo dokonce pod 140 hranici a obchodovalo se na 138 se ztrátou 4,3 procenta. Optimismus rovněž dlouho nevydržel na CETV, když titul zcela odevzdal včerejší zisky a končil se ztrátou 5 %.

Fortuna v Polsku zahájí nabídku internetového sázení. Dceřiná společnost Fortuna zakłady bukmacherskie dnes získala licenci od polského ministerstva financí a stane se tak prvním poskytovatelem online kurzových sázek na polském trhu. Společnost krok oznámila krátce poté, co uvedla, že v Polsku eviduje již 20 tisíc registrovaných uživatelů své online sázkové platformy a zdvojnásobila tak počet potenciálních sázkařů od října loňského roku. Platforma umožňující online sázení na výsledky sportovních utkání bude spuštěna ve středu 25. ledna.

Celkový objem obchodů dosáhl 1,02 mld. .

Denní souhrn závěrečných cen ze SPADu
ze dne 24.01.2012
Název Závěrečná cena Změna (%)
AAA 17.60 -1.90
CETV 135.30 -4.38
ČEZ 759.00 -1.17
ECM 25.51 0.00
ERSTE BANK 409.40 -3.67
FORTUNA 97.50 3.17
KITD 197.55 0.02
KOMERČNÍ BANKA 3550.00 0.34
NWR 137.50 -4.84
ORCO 86.00 -2.27
PEGAS NONWOVENS 452.50 -0.04
PHILIP MORRIS ČR 11750.00 -0.27
TELEFÓNICA O2 C.R. 377.00 1.07
UNIPETROL 170.00 0.00
VIG 840.80 0.21
Největší vzestupy
Název Změna (%)
FORTUNA 3.17
TELEFÓNICA O2 C.R. 1.07
KOMERČNÍ BANKA 0.34
VIG 0.21
KITD 0.02
Největší pády
Název Změna (%)
NWR -4.84
CETV -4.38
ERSTE BANK -3.67
ORCO -2.27
AAA -1.90

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2026
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y