Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P: Začneme snižovat ratingy zemí G20, pokud nezačnou řešit výdaje na stárnoucí populaci

S&P: Začneme snižovat ratingy zemí G20, pokud nezačnou řešit výdaje na stárnoucí populaci

31.01.2012 13:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's varovala před snížením ratingu některých zemí G20, pokud jejich vlády nezačnou řešit růst výdajů na zdravotní péči a další náklady související se stárnutím populace. Agentura uvedla, že ratingy by začala snižovat kolem roku 2015 a týkalo by se to těch zemí, které mají relativně vysoké hodnocení.

Hrozba nejcitelnějšího zhoršení stavu veřejných financí během příštích 40 let se vznáší hlavně nad vyspělými zeměmi v Evropě, ale i nad Japonskem a Spojenými státy. Agentura upozorňuje, že růst průměrného věku obyvatel bude znamenat i rostoucí zátěž na sociální zabezpečení.

"Soustavný růst výdajů na zdravotní péči bude v nadcházejících desetiletích znamenat silný tlak na na veřejné finance," podotkl analytik S&P Marko Mrsnik. "Pokud vlády nezmění systém sociálního zabezpečení, pak ty systémy budou zřejmě neudržitelné," dodal s tím, že pakliže u zemí nebudou viditelné potřebné reformy, snižování ratingů začne do tří let.

Výdaje na zdravotní péči se budou nejrychleji zvyšovat zřejmě ve skupině vyspělých zemí, které už teď mají vysoké výdaje na sociální zabezpečení, a přitom jim rychle stárne populace. Například počet obyvatel Japonska se má do roku 2060 snížit až o 30 procent, přičemž dva z pěti lidí budou v té době starší 65 let.

Skupina G20 zahrnuje dvacítku největších zemí světa, které zásadně ovlivňují chod celé globální ekonomiky. Ve skupině jsou rozvinuté i rozvojové země, setkávají se tam například Spojené státy s Čínou, ale také třeba Německo s Brazílií. Pokud by S&P začala ratingy snižovat, vzrostl by do roku 2020 počet zemí s takzvaným podřadným ratingem.

(Zdroj: Standard&Poor's, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data