Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CBO: Schodek rozpočtu USA letos počtvrté přesáhne bilion dolarů

CBO: Schodek rozpočtu USA letos počtvrté přesáhne bilion dolarů

31.1.2012 18:01
Autor: ČTK

Rozpočtový deficit americké federální vlády v tomto fiskálním roce vystoupá na 1,08 bilionu dolarů (20,7 bilionu Kč) a čtvrtý rok po sobě překoná hranici jednoho bilionu. Předpověděl to dnes Rozpočtový úřad Kongresu (CBO), a zhoršil tak svůj odhad schodku ze srpnových 973 miliard dolarů.

Pokud se odhad CBO naplní, budou moci republikánští protikandidáti proti prezidentovi Baracku Obamovi poukazovat v předvolební kampani na bezprecedentní více než bilionové schodky v každém roce jeho vlády. V rozpočtovém roce 2011, který skončil loni v září, federální rozpočet vykázal deficit 1,3 bilionu dolarů, druhý nejvyšší po rekordním schodku 1,41 bilionu USD z roku 2009.

Odhad předpokládá, že na konci února vyprší prodloužení úlev u daňových odvodů zaměstnanců a podpor v nezaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaným. Pokud Kongres vyhoví Obamově vládě a úlevy a podpory prodlouží, bude schodek vyšší ještě o asi 100 miliard dolarů.

Pro fiskální rok 2013 odhaduje nezávislý úřad pokles deficitu na 585 miliard dolarů. Prognóza ale předpokládá, že na konci prosince skončí platnost snížených sazeb daní z příjmů zavedených za vlády George Bushe před deseti lety. Kongres však zřejmě nejméně část nižších daní prodlouží.

V poměru k výkonu ekonomiky se má letošní schodek snížit na sedm procent z 8,7 procenta hrubého domácího produktu v roce 2011. Zpráva CBO rovněž předpokládá v tomto roce dvouprocentní ekonomický růst a přetrvání míry nezaměstnanosti nad osmi procenty. V příštím roce se ale už tak chabý růst ještě výrazně zpomalí, což podle CBO způsobí předpokládané zrušení snížených daňových sazeb.

Před Obamovým nástupem se federální schodek k bilionové hranici nikdy ani výrazněji nepřiblížil. Exploze schodku byla důsledkem výpadků daňových příjmů za těžké ekonomické recese a finanční krize, kdy Obama zároveň prudce zvýšil vládní výdaje.

CBO v novém výhledu předpovídá, že při zvýšení daní z příjmů a zrušení úlev pro zaměstnance se deficit během tohoto desetiletí sníží na udržitelnou úroveň kolem 1,5 procenta HDP a za deset let do roku 2013 jeho úhrnný objem vzroste o asi tři biliony dolarů. V případě neschválení automatických výdajových škrtů dohodnutých v Kongresu loni v srpnu, zachování snížených daní a prodloužení zvýšených federálních výdajů na zdravotnický program Madicare celkový desetiletý schodek dosáhne zhruba osmi bilionů dolarů.


Váš názor
  • rok chudoby usa
    31.1.2012 22:43

    OSN a UNESCO by mali čím skôr vyhlásiť ROK CHUDOBY USA, lebo podľa výšky USADLHU ide o jednu z najzadĺženejších krajín chudobného sveta 2012?! A nakoľko BOHATÁ -od Vatikánu začínajúc...EUROPA a jej kresťanské tradície by sa MOHLI preukázať svojou ZRELOSŤOU voči len čosi nad 200 ročného štátu a ešte v dlžobe. Ja, ako Turčan prispejem 1 eurom a vyzývam aj teba i teba...pomôžte, lebo len v núdzi pozná naša chudobná 200 ročná Amerika -zem širokáchudobou aj duchom, KTO JEJ pomôže a keby tak ešte MERKELOVOvytriezvieť - asi ako v roku 1929-1933 ....2008-2012?! Ale to by bol EUSAzázrak?!Na USAEUzázraky veriaci Turčan -Janiga D. 2.2.2012 2.2.2022 -javerím!!!!!!!!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba