Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Jak udržet schodek? Sociální výdaje a důchody snížit, daně bohatým zvýšit

Průzkum: Jak udržet schodek? Sociální výdaje a důchody snížit, daně bohatým zvýšit

21.2.2012 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministr financí by měl pro zachování plánovaného deficitu státních financí v příštích třech letech snížit státní výdaje především v oblasti sociální a důchodové, zvýšit daně z příjmů vyšších příjmových skupin a vyloučit korupci z ekonomického dění. Konkurenceschopnost Česka poroste s podporou rozvoje malých a středních podniků, aplikovaného výzkumu i výuky technických a přírodních oborů. Eurozóna letošní rok přežije. Takové jsou převládající názory respondentů aktuálního průzkumu názorů na očekávaný vývoj české a evropské ekonomiky v roce 2012. Průzkum provedly v druhé polovině ledna agentury Donath Business & Media (DBM) a Factum Invenio (FI).

„Bez ohledu na katastrofické informace v médiích stále ještě panuje velká důvěra v zachování jednotné evropské měny,“ vypíchl Jan Herzmann, Managing Partner společnosti FI. „A to i přesto, že podle 36 % respondentů nejslabší ekonomiky letos eurozónu opustí. Méně jednoznačný je názor na stabilitu kurzu koruny vůči euru. Přesto však 88 % respondentů očekává, že by koruna měla zůstat v 10% fluktuačním pásmu,“ dodal Herzmann.

Respondenti mohli ministru Kalouskovi také doporučit kroky, které by měl přijmout, aby zůstal zachován vládou plánovaný deficit státního rozpočtu v letech 2012 – 2014. Dvě pětiny odpovídajících měly ve svém řešení zahrnuté změny v dani z příjmu vysokopříjmových skupin obyvatel, především jejich zvýšení. „Jelikož většina respondentů průzkumu je z vyšších příjmových skupin, jde o náznak nebývalé státotvornosti,“ uvedl Michal Donath, ředitel agentury DBM. Stejně velká část (40 %) do svého návrhu začlenila změnu DPH - polovina z nich zvýšení a polovina snížení. Třetina do svého řešení zahrnula změnu danění právnických osob – půl na půl zvýšení a snížení. Současně dvě pětiny respondentů navrhovaly snížení státních výdajů, především v sociální a důchodové oblasti. Třetina by začlenila do systému opatření i jiné kroky, a to především omezení korupce a zefektivnění státní správy, dále pak zprůhlednění státních zakázek a omezení výdajů napříč všemi resorty.

Elektronického průzkumu se letos zúčastnilo celkem 1 977 respondentů ze 7 682 oslovených nositelů a kandidátů titulu CFA (Chartered Financial Analyst).

(Zdroj: DBM)


Váš názor
 • Hmm,
  21.2.2012 13:17

  co takhle nejprve vrátit, to, co bylo z účtu pro výplatu důchodů "odkloněno" za papá Klause v r. 1995 či 96? Samozřejmě to v dlouhodobém pohledu nic neřeší, ale nějak rychle se na tuto "operaci" zapomnělo.
  oh171
 •  
  21.2.2012 12:21

  Chudým se už vzalo.
  Bobo
 • znate ten pocit?
  21.2.2012 12:21

  Smat se a zaroven zvracet. Me se to stalo u vety: ..."a to především omezení korupce a zefektivnění státní správy, dále pak zprůhlednění státních zakázek a omezení výdajů napříč všemi resorty"... :-)) No, pro atraktivitu takoveho blabolu bych doporucil autorovi pridat veticku ..."a do kazdeho resortu pridat vic evropanstvi"...:-))) Boha jeho, kde to zijeme?
  Jesse
 • Bohatým sebrat...chudým sebrat
  21.2.2012 12:00

  To je úplně na nic, v socialistický evropě nelze sebrat bohatým i chudým, musí se sebrat jenom bohatým, jinak ta holota nedá pokoj a bude se nám brát za rok znova. Fuj, hnusnej socialismus.
  Paja
 • Bohatým sebrat...chudým sebrat
  21.2.2012 12:00

  To je úplně na nic, v socialistický evropě nelze sebrat bohatým i chudým, musí se sebrat jenom bohatým, jinak ta holota nedá pokoj a bude se nám brát za rok znova. Fuj, hnusnej socialismus.
  Paja
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data