Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Jak udržet schodek? Sociální výdaje a důchody snížit, daně bohatým zvýšit

Průzkum: Jak udržet schodek? Sociální výdaje a důchody snížit, daně bohatým zvýšit

21.2.2012 11:40
Autor: Redakce, Patria Online

Ministr financí by měl pro zachování plánovaného deficitu státních financí v příštích třech letech snížit státní výdaje především v oblasti sociální a důchodové, zvýšit daně z příjmů vyšších příjmových skupin a vyloučit korupci z ekonomického dění. Konkurenceschopnost Česka poroste s podporou rozvoje malých a středních podniků, aplikovaného výzkumu i výuky technických a přírodních oborů. Eurozóna letošní rok přežije. Takové jsou převládající názory respondentů aktuálního průzkumu názorů na očekávaný vývoj české a evropské ekonomiky v roce 2012. Průzkum provedly v druhé polovině ledna agentury Donath Business & Media (DBM) a Factum Invenio (FI).

„Bez ohledu na katastrofické informace v médiích stále ještě panuje velká důvěra v zachování jednotné evropské měny,“ vypíchl Jan Herzmann, Managing Partner společnosti FI. „A to i přesto, že podle 36 % respondentů nejslabší ekonomiky letos eurozónu opustí. Méně jednoznačný je názor na stabilitu kurzu koruny vůči euru. Přesto však 88 % respondentů očekává, že by koruna měla zůstat v 10% fluktuačním pásmu,“ dodal Herzmann.

Respondenti mohli ministru Kalouskovi také doporučit kroky, které by měl přijmout, aby zůstal zachován vládou plánovaný deficit státního rozpočtu v letech 2012 – 2014. Dvě pětiny odpovídajících měly ve svém řešení zahrnuté změny v dani z příjmu vysokopříjmových skupin obyvatel, především jejich zvýšení. „Jelikož většina respondentů průzkumu je z vyšších příjmových skupin, jde o náznak nebývalé státotvornosti,“ uvedl Michal Donath, ředitel agentury DBM. Stejně velká část (40 %) do svého návrhu začlenila změnu DPH - polovina z nich zvýšení a polovina snížení. Třetina do svého řešení zahrnula změnu danění právnických osob – půl na půl zvýšení a snížení. Současně dvě pětiny respondentů navrhovaly snížení státních výdajů, především v sociální a důchodové oblasti. Třetina by začlenila do systému opatření i jiné kroky, a to především omezení korupce a zefektivnění státní správy, dále pak zprůhlednění státních zakázek a omezení výdajů napříč všemi resorty.

Elektronického průzkumu se letos zúčastnilo celkem 1 977 respondentů ze 7 682 oslovených nositelů a kandidátů titulu CFA (Chartered Financial Analyst).

(Zdroj: DBM)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Hmm,
  21.2.2012 13:17

  co takhle nejprve vrátit, to, co bylo z účtu pro výplatu důchodů "odkloněno" za papá Klause v r. 1995 či 96? Samozřejmě to v dlouhodobém pohledu nic neřeší, ale nějak rychle se na tuto "operaci" zapomnělo.
  oh171
 •  
  21.2.2012 12:21

  Chudým se už vzalo.
  Bobo
 • znate ten pocit?
  21.2.2012 12:21

  Smat se a zaroven zvracet. Me se to stalo u vety: ..."a to především omezení korupce a zefektivnění státní správy, dále pak zprůhlednění státních zakázek a omezení výdajů napříč všemi resorty"... :-)) No, pro atraktivitu takoveho blabolu bych doporucil autorovi pridat veticku ..."a do kazdeho resortu pridat vic evropanstvi"...:-))) Boha jeho, kde to zijeme?
  Jesse
 • Bohatým sebrat...chudým sebrat
  21.2.2012 12:00

  To je úplně na nic, v socialistický evropě nelze sebrat bohatým i chudým, musí se sebrat jenom bohatým, jinak ta holota nedá pokoj a bude se nám brát za rok znova. Fuj, hnusnej socialismus.
  Paja
 • Bohatým sebrat...chudým sebrat
  21.2.2012 12:00

  To je úplně na nic, v socialistický evropě nelze sebrat bohatým i chudým, musí se sebrat jenom bohatým, jinak ta holota nedá pokoj a bude se nám brát za rok znova. Fuj, hnusnej socialismus.
  Paja
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university