Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zavedení daně z finančních transakcí stále ve hvězdách, ČR zůstává proti

Zavedení daně z finančních transakcí stále ve hvězdách, ČR zůstává proti

13.03.2012 18:03, aktualizováno: 15.3. 10:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropa zůstává rozdělena v otázce zavedení daně z finančních transakcí. Ministři financí Evropské unie ani po dnešní debatě v Bruselu nedošli k rozhodnutí s tím, že budou nutné další studie kvantifikující dopady nové daně, na jejichž základě bude téma opět nastoleno v průběhu roku a může dospět i k jinému výsledku, než byl původní návrh. Více času pro finální rozhodnutí dovolila i Francie, která celý koncept dlouhodobě prosazuje.

Evropská komise před časem zavedení této daně navrhla v rámci reakce na krizi. Zavedení nového zdanění zasahující transakce s akciemi, dluhopisy, deriváty i dalšími cennými papíry v celé Evropské unii by podle plánu Komise mělo přinést roční výnos 57 miliard eur. Podle Bruselu je nezbytné, aby i finanční sektor, který se podílel na vzniku krize, přispěl svým dílem k jejímu řešení. Zároveň by přitom tato daň omezila rozmach vysokofrekvenčního obchodování, které regulátor finančních trhů EU považuje za rizikovější pro finanční systém. Komise opakovaně také připomněla mohutné záchranné balíky, k nimž některé vlády kvůli pomoci bankám musely přistoupit.

Vláda francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho již na konci ledna uvedl, že se chystá zavést daň z finančních transakcí již od srpna. Sarkozy tehdy prohlásil, že finanční daň bude stanovena na 0,1 procenta. Vyslovil zároveň předpoklad, že po francouzském vzoru ji zavedou další evropské státy. „Doufáme v tak širokou shodu, jak jen to bude možné, a uděláme vše, co bude nutné, pro jeho dosažení v zájmu evropských občanů,“ komentoval dnes současný postoj francouzské vlády ještě před začátkem jednání tamní ministr financí Francois Baroin.

Německý kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Mario Monti se včera v Římě vyslovili pro zavedení evropské bankovní daně. Podle italského premiéra by bylo nejlepší, kdyby byla taková daň zavedena ve všech 27 členských státech EU. Podotkl ale, že musí být realistou. I podle Merkelové je ještě třeba prodebatovat podrobnosti a musí být zohledněny i dopady takového opatření na konkurenční prostředí.

Na evropské úrovni se ale zatím shoda na zavedení transakční daně nerýsuje a nepanuje ani mezi 17 zeměmi eurozóny. Jednoznačně pro se vyslovily tyto země: Německo, Rakousko, Finsko, Francie, Belgie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko. Odmítavý postoj naopak zastává Velká Británie a Švédsko, potom Nizozemsko, Lucembursko, Slovensko, Slovinsko, Estonsko, Malta a Kypr.

Česká republika je i po dnešním jednání ministrů financí zemí Evropské unie proti zavedení. Řekl to dnes novinářům ministr financí Miroslav Kalousek. Motivy příznivců zavedení této daně jsou podle něj hodně motivovány vnitropolitickými důvody. "Potřebují sdělit veřejnosti, že finanční sektor bude platit větší příspěvky na konsolidaci veřejných rozpočtů," řekl Kalousek, který o dani jednal dnes v Bruselu s kolegy z EU.

Podle něj ale on i někteří další tvrdí, že by se takováto nová zátěž na banky stejně ve svém důsledku promítla do cen pro běžné spotřebitele a byla by na úkor konkurenceschopnosti Evropy. "Výhrady České republiky po dnešku trvají," dodal Kalousek. 

S možným východiskem z patové situace přišla dánská ministryně hospodářství Margrethe Vestagerová,  když oživila myšlenku daně z finanční činnosti. Jednalo by se o zpoplatnění zisků a bonusů v peněžních institucích.

(Zdroj: Bloomberg , ČTK, E15, Euractive)


Váš názor
  • europolopravdy 2012
    13.03.2012 23:25

    Lepšie povedané- už štvrtý rok asi každý z nás, koho zaujíma aj niečo viac ako "eurokultúra" v jej predvádzanej koncepcii voľnej eurodemokracie v amerikanizovanej podobe...vieme, a čím SPOLOČENSKY nižšie postavení, o to viac či "vyššie k pravde" cítime, že EUROPOLOVIČATOSŤ v poskytovaní správnych odpovedí na akútne eurproblémy, či globálne, ale najmú naše národné až občianske po eurojednotlivca, sú neraz v polohe ŠTÁTNEJ, či verejnoprávnej POLOPRAVDY či POLOKLAMSTVA - a štátne vedomého. Bez škrupúľ,obáv či nedajboh čestnosti a svedomia vládnje moci voči svojim občanom-voličom i ostatným...A táto euromaškaráda 2012, ako aj pre nás "východniarov EU" - je len volným pokračovaní KLAMANIA VEREJNEJ MIENKY, ako sa u nás klamalo už za Gottwalda až po Gašparoviča , či Klausa. Na príčine asi bude "eurofotbal 1918-2012" a JEHO "klamanie trenýrkami" - v tejto EURODOBE aj ich eurobarevnosťou, a tam je asi ten "EUROPES do 2012" zakopaný - AJETOTU?! Na príčine je "eurofotbal" a jeho sekcia v eurobankosektore s USApatronátom a ICH "klamanie trenýrkami BÁNK" -ale táto "liga" nemá svoju UEFA, aby ich disciplinárne riešila, a "fanúškovia-občania" sú len eurplatiacimi divákmi tejto EUROHRY, ktorá ale pomaly ale isto končí?! -sa pre istotu len "europýtam"?!
    turcan
Aktuální komentáře
25.04.2024
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.