Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf záchranného fondu vyzval k navýšení eurovalu, kývne Německo na spojení ESM a EFSF?

Šéf záchranného fondu vyzval k navýšení eurovalu, kývne Německo na spojení ESM a EFSF?

26.03.2012 9:23, aktualizováno: 26.3. 14:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německý šéf záchranného fondu eurozóny vyzval ke zvýšení kapacity "eurovalu". Pomohlo by to uklidnit finanční trhy, které stále nejsou přesvědčeny, že dluhová krize eurozóny už skončila, řekl šéf dočasného Evropského fondu finanční stability (EFSF) Klaus Regling. Německá média pak průběžně přinášení zprávy o tom, že Německo přestává být odpůrcem a zvažuje propojení EFSF a ESM.

"Více peněz uklidní trhy. Faktem je, že ať odůvodněně nebo ne, velká čísla vyložená ve výkladní skříni přinášejí klid," řekl Regling týdeníku Focus. Regling přesvědčoval německou veřejnost, která není ochotné přispívat na záchranu předlužených zemí eura, že se nemá čeho bát. "Dosavadní záchranné balíky nestály německé daňové poplatníky ani cent. Domněnka, že ty peníze jsou pryč a nikdy se nevrátí, je mylná. Jsou to půjčky, které se musí splatit," řekl šéf EFSF. Dodal, že Německo z dluhové krize finančně vytěžilo, protože jeho náklady na úvěry v podobě výnosů jeho státních dluhopisy se výrazně snížily.

Německý týdeník Der Spiegel píše, že Německo je ochotno kývnout na zvýšení zápůjční kapacity eurovalu dočasným spojením EFSF a Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Kancléřka Angela Merkelová už nechce jít v této věci proti tlaku evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu. Ministr financí Wolfgang Schäuble tak na zasedání ministrů financí eurozóny 30.-31. března v Kodani návrh schválí, uvedl list poté, co podobné zprávy přinesl v uplynulém týdnu německý tisk. Mezi Merkelovou a Schäublem o postoj k navýšení zdrojů eurovalu panovaly rozpory, které se ale podařilo otupit. "Umíme si představit, že program (EFSF), který již byl odsouhlasem v rozsahu 200 miliard eur, poběží paralelně s mechanismem ESM," uvedla dnessama Merkelová.

Německá vláda nicméně potřebuje k úspěšnému prosazení širšího protikrizového deštníku souhlas dvou třetin dolní komory Bundestagu i horní Bundesratu v parlamentu, upozorňuje Die Welt. Ministerstvo financí tvrdí, že k prosazení ESM má dostatečnou většinu. V otázce navýšení záchranných fondů vůči rozpočtové zodpovědnosti se ale polarizuje domácí německá politická scéna, stejně jako protichůdné názory panují mezi členy eurozóny. Země eurozóny, USA a MMF tlačí na podstatné zvýšení kapacity fondů, aby euroval mohl v případě potřeby pomoci i velkým ekonomikám jako Španělsku a Itálii. Německo jako největší přispěvatel však navýšení fondů donedávna striktně odmítalo.

Otázkou zůstává plánovaný rozsah zdrojů fondu ESM. Ten začne fungovat od poloviny roku a k dispozici má mít celkově 500 miliard eur, to ve variantě "s čistým štítem" (bez započtení již vydaných závazků z EFSF). K těmto 500 mld. EUR by ještě přibylo existujících necelých 200 mld. EUR z fondu EFSF, celkové zdroje by se tedy dostaly na bezmála 700 miliard eur. Do 500 miliardového stropu ESM by v případě prosazení této inciativy tedy nebyly započítávány finanční pomoci poskytnuté Řecku, Portugalsku a Irsku, kterým již fond pomohl částí svých zdrojů.

Starší verze úvah pracuje s 940 miliardami eur. Předpokládá paralelní fungování samostatných fondů EFSF a ESM. K ESM by se tak připočetlo celkových 440 miliard eur fondu EFSF. Ještě v pátek s variantou přišel deník Financial Times s tím, že má v ruce návrh Evropské komise. První varianta se 700 miliardami eur se jeví být tou, na kterou by Německo mohlo přistoupit, druhá naopak neprůchodnou. "Umíme si představit, že 200 miliard eur z EFSF bude fungovat vedle rozsahu ESM a to do doby, dokud prostředky dané země nesplatí. To bude trvat několik let, pak by měl zůstat jen ESM," uvedla dnes Merkelová.

Na konci února vyzvala Evropu k navýšení eurovalu schůzka ministrů a šéfů centrálních bank G20. Závěrečné komuniké konstatovalo, že eurozóna v březnu znovu vyhodnotí kapacitu svých záchranných fondů a na dubnové schůzce ve Washingtonu pak ministři financí G20 zváží, jaký v otázce zvýšení zdrojů MMF nastal pokrok.

O budoucí podobě ESM mají na konci března jednat ministři financí eurozóny v Kodani. V EFSF Německo ručí 211 miliardami eur. Garance Německa ve stálém záchranném fondu eurozóny ESM by v rámci diskutovaného navýšení jeho kapacity mohly stoupnout na zhruba 280 miliard eur, napsal pak Süddeutsche Zeitung. Berlín podle listu kvůli tlaku dalších zemí Evropské unie a USA bude nucen s navýšením eurovalu souhlasit. "K obnovení rizika dalšího šíření dluhové krize Evropy nechybí mnoho," uvedl italský premiér Mario Monti poté, co země schválila reformy trhu práce 


(Zdroj: čtk, Der Spiegel, Focus, Die Welt)


Váš názor
 • EUROgarancia Nemecka
  26.03.2012 17:09

  Ako najproduktívnejšia krajina eurozóny je Nemecko a jeho ekonomický operačný priestor v pozícii garanta aj dôsledkov "dolárovej zóny" v pozícii eurogaranta. V politicko-ekonomickom spektre EU je to úspech Nemeckej ekonomickej diplomacie, s ktorej profituje aj Nemecký OBČAN. Do akej miery vlastným, či sprostredkovaným "pričinením" je na inú polemiku....Ale táto až dogmatická koncentrácie zodpovednosti a eurostability je takto už štvrtý rok v permanentnom "eurostrese". Síce viac s neNemeckého pohľadu, ale o to viac s obavami -hlavne na roky 2012-2022! Laicky myslené-povedané, všetky utišujúce i euroutešujúce "eurprostriedky a formy" 2008-2012 majú paradoxne viac smerovanie na východ aj vzdialenejší, ako na západ -smerom na Veľkú Britániu a USA?! A tento faktor je akési povojnové nóvum a takmer smerodatne reálnejšie, ako tomu bolo do roku 2008! Táto zmena polarizácie tiež svedčí o tom, že sa nejedná o krízové východisko, ale o významný NOVÝ faktor globálneho významu po "páde komunizmu" ani nie po 10 rokoch!!! Politicko-ekonomická "literatúra" západu má výrazne operatívnu ÚLOHU, ako vedecko-odborne reagovať a navádzať novú "filozofiu" v globálnej stratégii-lenže miesto toho stále vedie prím akési hľadanie "ANALGETÍK EURA" v jeho krízovom bolestivom štádiu, čo nesvedčí o EUROVEDECKOSTI, keď politika EU&EP je stále primárnym činiteľom hľadania východísk a nie reforiem! A tomu i zodpovedá uvedený článok a jeho obsahový význam, -viac teoretizujúci, ako konštruktívny s možným reálnym názorom, či výstupom s krízového eurobludiska 2012....
  turcan
 •  
  26.03.2012 14:18

  vice peněz (půjčených) uklidní tak akorát blbce, dle reakce eurodolaru a trhů jich je ovšem po světě dost:-))) no dnes už jiná cesta k ekonomické stabilitě než pád systému není:-(, tak proč padat z 6 patra když se dá i z 80:-) papír na čištění zadnice je lepší z role, takže bankovky raději nebrat a vše vrážet do trvalých hodnot.
  chicko
Aktuální komentáře
30.10.2020
21:23FAAMG akcie otřásly Wall Street  
17:49Alois Rašín a dvě krávy
17:48Prezidentské volby v USA: Není to jen Trump vs. Biden  
17:05Červený konec týdne. Pandemie a volby kazí dojem z dat i výsledků  
16:57Nokia – další kvartál, další zklamání a další nová strategie (komentář analytika)  
16:19Eurohold: Antimonopolní úřad je pro prodej bulharských aktiv ČEZ
16:13Výsledky Applu jsou zase jednou čistě o iPhonu (komentář analytika)  
15:58Herrero: Čína zatím nesklízí plody svého tahu na technologický rozvoj
14:40Facebook reportuje výborný kvartál, varuje však před rokem 2021  
14:19Potvrzeno: EET se odkládá do konce roku 2022. Bude to konec projektu?
13:54Perly týdne: Ropa na 65 dolarech, evropské světlo na konci tunelu a naše bezpečná pracovní místa
13:45ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:13Branislav Soták: Amazon tržní konsensus rozstřílel, výhled je ale slabší  
12:51Regulátoři EU viní České dráhy z úmyslného poškozování konkurence
12:44Alphabet opět na vlně růstu všech svých segmentů (komentář analytika)  
11:28Analytik: Výsledkům Monety pomohly menší odpisy, čtvrtý kvartál bude důležitější  
11:16Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 procenta
11:13Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995
10:28Slušná ekonomická data, ale také slabší výhled velkých techů. Pátek začal lehce negativně  
10:18Německá ekonomika prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data