Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Loučení s kapitálem se prodlužuje

Loučení s kapitálem se prodlužuje

4.4.2012 18:31

Je to více než rok, co společnost McKinsey přišla s pozoruhodným zamyšlením na téma budoucího vývoje globálních úspor a investic (Farewell to cheap capital?) – tedy nevyhnutelně i na téma dostupnosti kapitálu a cen investičních aktiv, včetně akcií. Podívejme se na hlavní myšlenky této studie a na to, jak do nich dosavadní vývoj zapadá.

McKinsey: Sbohem levnému kapitálu

Klíčovým rysem globální ekonomiky posledních 30 let byl dlouhodobý pokles výnosů vládních dluhopisů a celkový pokles nákladu kapitálu (čím nižší náklad kapitálu, tím vyšší ceny akcií a naopak). Ve vysvětlování tohoto jevu spolu v podstatě soupeří dvě teorie: příliš mnoho likvidity (tedy peněžní cesta), nebo příliš mnoho úspor (tedy reálná cesta). Z prvního z následujících grafů je patrné, že klesaly nominální i reálné výnosy a McKinsey to vysvětluje hlavně třetí možností, kterou je pokles globálních investic. Jejich dlouhodobý vývoj je v druhém grafu a od 60. – 70. let je skutečně patrný pokles tažený ukončením poválečného boomu obnovy a rekonstrukce.

k_loučení

Zdroj: McKinsey

McKinsey očekává, že rozvíjející se ekonomiky v nadcházejících letech opět zvednou globální investice. Mělo by to platit i o Číně, která ale má již nyní relativně vysoký poměr zásoby kapitálu k HDP (skoro 3, zatímco „běžně“ to je kolem 2,5) a investice tvoří cca 50 % jejího HDP. Pohled na zásobu kapitálu na hlavu ale samozřejmě kreslí jiný obrázek – stále hluboce podprůměrné hodnoty. Jimi a zejména vysokými investicemi do infrastruktury McKinsey argumentuje, když tvrdí, že nás čeká globální investiční boom. A ten bude kombinovaný s poklesem globálních úspor, taženým opět zejména vývojem v rozvíjejících se ekonomikách. Přidejme k tomu stárnoucí populaci a svět je podle této úvahy na prahu silně rostoucího nákladu kapitálu a klesajících cen aktiv.

... pryč se mu ale nechce

Současný vývoj je k výše popsané úvaze ale v protikladu a to minimálně dvou rovinách:

Tou nejviditelnější je samozřejmě jádro věci – náklad kapitálu. Centrální banky nejdříve ve snaze zabránit zhroucení systému a poté ve snaze nenechat oživení přejít do umrtvení poskytují trhům likviditu. Ta spolu se stále relativně vysokou averzí k riziku stlačuje výnosy vládních dluhopisů považovaných za bezrizikové k rekordně nízkým hodnotám. S celkovým nákladem kapitálu je to složitější právě díky pohybům averze k riziku. Pokud bychom na něj například u US firem trochu zkratkovitě usuzovali například z PE (tedy z jeho převrácené hodnoty jako poměru ziskového výnosu akcií), jsme z hlediska historie na relativně vysokých hodnotách. Je to ale výsledkem nejistoty a nově normálového stavu, ne nedostatku kapitálu. To je patrné i z masivní zásoby hotovosti v rozvahách firem obchodovaných na hlavních trzích. A je tu také vývoj v Číně, která je pro McKinsey scénář klíčová. Na jednu stranu zde je zmiňovaný malý objem kapitálu na hlavu, na druhou velmi vysoký objem investic v HDP, bublina na trhu s nemovitostmi, nutnost zvýšit spotřebu a snížit investice, atd.

Na scénáři „rostoucí investice, klesající úspory, nedostatek kapitálu“ toho najdeme mnoho zajímavého, zatím se ale loučení s levným kapitálem trochu prodlužuje. Pokud by to ale bylo prodloužení pouze uměle vyvolané, o to větší skok bychom si prodělali v budoucnu.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data