Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel je prý v pohodě. Evropa ne.

Brusel je prý v pohodě. Evropa ne.

11.4.2012 17:35

Původně jsem měl připraveno něco jiného, ale tohle mě skutečně zaujalo. Nezachytil jsem jméno, ale zřejmě šlo o někoho, kdo se pohybuje v Bruselu. V rádiu ta paní totiž uváděla, že má již delší dobu mnohem lepší pocit z toho, jak to vypadá s krizí v eurozóně. V Bruselu prý dokonce již asi dva a půl měsíce nezaznamenala vážnější hovor na téma budoucnosti eura.

Pro mne je uvedené asi tak stejné, jako kdyby se lékaři poté, co stabilizují kolabujícího pacienta, poplácali po ramenou, jak jsou dobří, a rozešli se domů s tím, že zbytek dokoná příroda. Vím, že už je to neustále dokola, ale podívejme se v kostce na to, co se v eurozóně děje.

Před dávnými lety začaly trhy považovat všechny země v eurozóně za cca stejně rizikové jako Německo, což na periferii vyvolalo bubliny jak na trzích se zbožím a službami (tedy snížilo jejich konkurenceschopnost), tak na trzích s investičními aktivy, zejména nemovitostmi. K tomu lži a nezodpovědnost v Řecku. Krize přinesla vystřízlivění, prudce vzrostly prémie, ustalo recyklování německých úspor poptávkou z periferie a začal kolabovat euro-bankovní sektor. Nakonec přece jenom přichází ECB, která podporuje bankovní sektor a částečně snižuje prémie; z veřejných peněz je pak pokryta část potřeby refinancování periferie. Pacient je stabilizován, ale ve stavu, kdy stačí málo a začne opět kolabovat. Za vypíchnutí ohledně jeho stavu stojí zejména následující:

Systém Target2, který původně představoval systém vypořádání plateb mezi ECB a centrálními bankami zemí eurozóny, nyní efektivně financuje velkou část obchodních deficitů periferie. V tomto systému, který efektivně nahrazuje „tržní“ recyklaci německých úspor na periferii, se tak přes ECB v podstatě opět kupí pohledávky jádra za jihem, i když ve velmi maskované podobě. Do nekonečna to ale nejde.


O odchodu z eurozóny se zatím reálně nikde nemluví, všichni tedy alespoň implicitně spoléhají na to, že konkurenceschopnost periferie bude obnovena vnitřní devalvací. Jednoduše řečeno, nezaměstnanost tam bude muset stoupnout natolik, že dojde k masivnímu poklesu obvykle velmi neflexibilních veličin – cen a mezd. Nejde o nic jiného, než o sázku, že vnitřní devalvace bude dokončena dříve, než bude bolest příliš velká, přijde nějaký populista a věci obrátí v chaos.

Snad celá periferie jasně ukazuje, že reálně hrozí roztočení utahovací spirály „chceme snížit deficity, utáhneme výdaje a zvýšíme daně, deficity nesnížíme podle plánu, ještě utáhneme výdaje a zvýšíme daně...“. Je možné, že věci se nakonec samy usadí - periferii se nakonec podaří prokousat se recesemi a deficity k pozitivní spirále vyššího růstu a rychlejšího snižování deficitů. Zatímco ale ekonomové vedou intenzivní diskusi o tom, zda je to vůbec možné, v Bruselu jsou podle uvedeného komentáře v pohodě.

Nakonec to nejlepší - velkou část eurosystému drží nad vodou ECB. Jako první krok byly její vysoce nestandardní kroky nevyhnutelné, ale pokud by se z nich měl stát stálý stav, posunula by se Evropa z bláta do louže. Na mysli mám zejména to, že čím déle nebude řešena podstata problému, tím více bude ECB uzamčena ve své předchozí uvolněné politice. Výsledkem pak bude buď její razantní ukončení děj se co děj, které bude v podstatě ekvivalentem rozpadu unie. Nebo inflace. Ano, obvykle si zde tak trochu utahuji z inflačníků. Ale právě uzamčení ECB v její dosavadní strategii je jedním z mála (zatím teoretických) kanálů, které by nakonec skutečně mohly dovést k nekontrolované inflaci.

V reálném světě je dostatečnou motivací k rozsáhlým systematickým změnám většinou teprve až krize. Řídíme se totiž heslem „nehas, co tě nepálí“. Budiž, ale řídit se heslem „nehas, co tě spálilo a teď zrovna nepálí“?

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Bodejď by nebylo v Bruselu hej
  11.4.2012 18:46

  Ta obstarožní dáma, říkejme jí soudružka, která vymyslela směrnici o tom, že kadeřnice nesmí nosit obuv s vysokým kramflekem bere plat 180.000 eur měsíčně. A pak že se máme v EU špatně :-))
  Jesse
  • Re: Bodejď by nebylo v Bruselu hej
   11.4.2012 18:52

   Ano hodinky a snubní prstýnek.Kráva.Plně se shodneme Jessíku,idioti.Přesně tahle nesvoboda mně točí taky.http://www.youtube.com/watch?v=6oSCzr28wZ4
   Velkamedvědice
   • jojop
    11.4.2012 18:58

    já bych na ní poslal rovno z Alcatrazu nebo Valdic nadrženýho negra nebo cikána, co se zbytečnou předehrou rozhodně nezdržuje...:-)
    db
    • Re: jojop
     11.4.2012 19:05

     ...co blbneš a potom by kadeřnice musely chodit v pásu Cudnosti se železným zámkem
     ZUZKA
     • hm
      11.4.2012 19:24

      ještě je tady jedna horší možnost - že by se ji to líbilo a začala pracovat v penologický komisi eu na všobecný amnestii pro diskriminovaný menšiny....
      db
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data