Aktualizováno Při pátečním hlasování k vyslovení důvěry vládě budou poslanci Věcí veřejných hlasovat volně. Osm poslanců bude prý hlasovat proti vládě, tři pro a jeden poslanec se hlasování nezúčastní, uvedla předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová.
Pro vládu budou hlasovat poslanci Miroslav Petráň, Otto Chaloupka a Milan Šťovíček.
Šťovíček podporuje vládu především kvůli přijetí horního zákona, který má zabránit vyvlastňování pozemků kvůli těžbě a prolomení těžebních limitů.
Petráň a Chaloupka své motivy k podpoře vlády zcela jasně nezveřejnili. O oba poslance se v současné době zajímá policie. Chaloupku chce nechat sněmovnou policie vydat k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce, Petráně vyšetřuje policie kvůli podezření z machinací v dostihovém spolku v Pardubicích.
Podle předsedkyně klubu jsou poslanci VV připraveni podpořit všechny body vládního kabinetu, ale i opozice, které se překrývají s principy a body programu VV. "Já budu aktivně hlasovat proti vládě. Je to z toho důvodu, že se osobně domnívám, že tato vláda, pokud se dá vůbec hovořit o vládě, toto uskupení, je uskupení, které jde proti koaliční smlouvě," řekla Klasnová a vysvětlila: "Dodatek koaliční smlouvy hovoří o tom, že vláda nebude postavena na přeběhlících, že se koaliční strany zároveň nebudou podporovat ve shánění přeběhlíků ze svých vlastních řad. Tento elementární princip byl porušen. Tím byla porušena důvěra občanů v tuto vládu." Obává se, že vláda násilně přepisuje politickou mapu. "Občané dali důvěru nám jako poslancům za určité politické uskupení, za politickou stranu Věci veřejné. Platforma Karolíny Peake vznikla zcela účelově a pro tuto vládu," domnívá se předsedkyně poslanců.
"Když jsem hlasoval doteď s pravicovou stranou, tak nechci měnit postoje. Je tam plno věcí, plno zákonů, které vím, že když se neschválí teď, už se neschválí nikdy," vysvětlil novinářům Kádner, proč nechce hlasovat proti vládě. Ruku však nezvedne ani pro. Nesouhlasí totiž s personálním obsazením vládního kabinetu. "Nesouhlasím s dvěma lidmi, kteří mi tam vyloženě vadí. To je premiér Petr Nečas a pan ministr financí Kalousek. Proto nemůžu dát důvěru této vládě. Neudělám ani opak, protože nechci podpořit sociální demokracii a komunistickou stranu," dodal s tím, že prý těsně před hlasováním opustí jednací sál sněmovny.
Vláda dnes na svém zasedání schválila bod, kterým žádá poslance o vyslovení důvěry. Poslanecká sněmovna se má k vyslovení důvěry sejít v pátek na mimořádné schůzi, která dle nejnovějších údajů začne od 10:00.
Už v úterý hlasování o přerušení řádné schůze sněmovny ukázalo, že vláda zřejmě získá dostatek hlasů. Kabinet se po vypovězení koaliční smlouvy tří stran nyní opírá o hlasy poslanců ODS, TOP 09 a části zákonodárců zvolených za VV, kteří ze strany odešli společně s vicepremiérkou Karolínou Peake. Jejich nová frakce zřejmě ve vládní koalici nahradí VV, které přecházejí do opozice.
(Zdroj: mediafax, čtk)