Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CETV hlásí pokles zisku i tržeb, Time Warner a R. Lauder dodají 300 mil. USD za 11,5 mil. akcií a další emise

CETV hlásí pokles zisku i tržeb, Time Warner a R. Lauder dodají 300 mil. USD za 11,5 mil. akcií a další emise

02.05.2012 8:33, aktualizováno: 2.5. 10:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Akcie CETV včera na Wall Street vylétly až o 27 procent poté, co hlavní akcionáři skupiny - americká společnost Time Warner a spoluzakladatel Ronald Lauder - uvedli, že firmu finančně podpoří úvěry za 300 milionů dolarů na refinancování dluhu. CETV dluh ihned zčásti splatí vydáním 11,5 milionů akcií typu v hodnotě 86,4 mil. USD a zbytek hodlá financovat dalšími emisemi akcií. Mediální skupina CETV oznámila také výsledky hospodaření, to se však v prvním čtvrtletí ve většině klíčových parametrů opět zhoršilo.

"S podporou našich dvou největších akcionářů, společnosti Time Warner a Ronalda Laudera, podnikáme zásadní kroky ke snížení našeho dluhového zatížení. Tyto kroky spolu s plánovaným rozšířením výnosů z placených služeb umožní budoucí růst CETV," poznamenal k výsledkům firmy její ředitel Adrian Sarbu.

Součástí dohody o poskytnutí úvěrové linky je vydání nových akcií CETV, které tito významní akcionáři skupiny odkoupí a umoří tak část dluhu. V první vlně to bude celkem 11,5 milionů kusů při ceně 7,51 USD, z nichž 9,5 milionu připadne koncernu Time Warner, který tak navýší podíl ze současných 34,4 procenta na 40% (již naředěný) podíl, zatímco Ronald Lauder získá 2 miliony akcií. Pro splacení zbytku úvěrů hodlá CETV podle vlastních slov získat další finance dalšími emisemi akcií.

Smlouva také počítá s tím, že pokud bude jakýkoliv z úvěrů CETV z nové 300milionové linky nesplacený 180 dní, má Time Warner možnost využít opce na nákup dalších akcií za 7,51 USD, a to až od výše 49,9% podílu.

Time Warner a Ronald Lauder se také dohodly na konverzi všech současných akcií typu B, které drží a mají 10násobná hlasovací práva proti akciím typu A, do běžných akci typu A. Tímto krokem se CETV brání tomu, aby Time Warner po navýšení podílu získal (díky drženým akciím typu B) majoritní podíl na hlasovacích právech.

Zpráva, že firmu podpoří její hlavní akcionáři, katapultovala akcie CETV prudce vzhůru. Na americkém trhu Nasdaq jejich kurz po zahájení obchodování vystoupil až na 10,10 USD (pod 190 Kč), což byl proti předchozímu závěru nárůst o více než 27 procent. Později se růst zmírnil na zhruba 20 procent a kurz se pohyboval kolem 9,50 USD. Akcie CETV ale včera na Wall Street nakonec zavřely na 8,56 USD (asi 160,9 Kč), tedy se ziskem 8,22 procenta. V Praze dnes titul po včerejší sváteční pauze v úvodu roste přes 5,5 procenta až na 159 Kč.
 
CETV měla výsledky hospodaření oznámit až 9. května, nakonec je ale sdělila již v noci na pondělí spolu se zprávou, že dostane od hlavních akcionářů finanční vzpruhu. Telekonferenci ke čtvrtletním číslům firma avizovala na dnešek od 15:00 SELČ.

Čisté tržby CETV meziročně klesly o 3,1 procenta na 167,4 milionu dolarů (asi 3,2 miliardy Kč). Překvapivě nejvýraznější propad výnosů z vysílání CETV registruje v České republice. Nižší je i klíčový ukazatel OIBDA, tedy provozní zisk před odpisy. Ten činil 14,1 milionu dolarů (asi 265,3 milionu Kč), což je meziroční pokles o 1,3 procenta. Provozní ztráta se nicméně prohloubila, a to o více než 34 procent na 10,3 milionu dolarů (asi 193,8 milionu Kč). Čistá ztráta klesla na 13,4 milionu dolarů z předchozích 21,1 milionu USD.

CETV se v prvním čtvrtletí nevedlo na žádném z šesti trhů, kde působí, dokonce ani v České republice, která je tradičně tahounem celé skupiny. Naopak propad v České republice byl nejhlubší ze všech trhů. Čisté tržby z vysílání v České republice meziročně klesly o více než deset procent na 51,7 milionu dolarů (asi 972,9 milionu Kč). Tak výrazný propad firma nikde jinde nezaznamenala, blíží se mu jen Rumunsko.

Provozní zisk OIBDA v České republice firmě klesl o 11 procent na 20,2 milionu dolarů (asi 380,1 milionu Kč). V tomto segmentu si firma vedla hůř v Rumunsku a ve Slovinsku, kde byl propad ještě výraznější. V Bulharsku je CETV v ukazateli OIBDA ve ztrátě 1,1 milionu dolarů, ačkoliv před rokem tam měla zisk 162.000 USD. Ztrátu na Slovensku nicméně výrazně snížila na 457.000 dolarů z předchozích 2,5 milionu dolarů.

"Naší prioritou v roce 2012 je udržet si prvenství ve sledovanosti a tržním podílu, zvyšovat ukazatel OIBDA a dosáhnout kladného peněžního toku," dodal Sarbu. 

Součástí skupiny CETV je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport a české verze hudební stanice MTV. CETV celkem provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. Akcie CETV se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.

(Zdroj: CETV, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.