Meziroční míra inflace ve Spojených státech minulý měsíc klesla na 2,3 procenta z březnové úrovně 2,7 procenta. Proti předešlému měsíci zůstala hladina spotřebitelských cen beze změny díky zlevnění benzinu a zemního plynu, sdělilo dnes ministerstvo práce USA. Další dnešní údaje z americké ekonomiky ukázaly, že výrazný růst spotřebitelských výdajů patrný v prvním čtvrtletí se v dubnu téměř zastavil.
Dnešní čísla podle ekonomů potvrzují, že americká centrální banka (Fed) má z hlediska inflace dostatek prostoru k tomu, aby v případě potřeby podnikla další opatření na pomoc domácí ekonomice. Analytici však v situaci, kdy ekonomika sice jen mírně, ale stabilně roste, další takový zásah nečekají.
Bez započítání kolísavých cen energie a potravin zůstala inflace umírněná. Cenová hladina stoupla meziměsíčně stejně jako v březnu o 0,2 procenta a meziroční inflace v tomto měření zůstala na 2,3 procenta. Údaje se shodovaly s odhady ekonomů dotázaných agenturou Reuters.
Ceny benzinu se po růstu v minulých měsících v dubnu snížily meziměsíčně o 2,6 procenta a zemní plyn zlevnil o 1,8 procenta. Díky tomu ceny v dopravě klesly o 0,5 procenta a náklady domácností na energii a další síťové služby se snížily o 0,1 procenta.
Maloobchodní tržby v USA se v dubnu podle zprávy ministerstva obchodu zvýšily proti březnu jen o 0,1 procenta, což bylo nejslabší tempo od prosince. V meziročním srovnání byly tržby vyšší o 6,4 procenta.
Ekonomové odhadovali po březnovém tempu 0,7 procenta zpomalení růstu tržeb na 0,2 procenta. Bez prodeje benzinu, který v dubnu výrazně zlevnil, se tržby zvýšily o 0,2 procenta.
Známky oslabování trhu práce v uplynulých měsících posílily očekávání investorů, že Fed přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky. Poslední vyjádření představitelů Fedu však naznačují sílící neochotu k dalším zásahům a začínají se objevovat i názory, že centrální banka musí být připravena zahájit ústup od extrémně uvolněné politiky.