Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inspekce práce mobilizuje proti švarcsystému. Podle všeho nelegálně

Inspekce práce mobilizuje proti švarcsystému. Podle všeho nelegálně

25.5.2012 5:30
Autor: Viktor Zelinka, KSB

Jak jsme již informovali, stát počátkem letošního roku přijal řadu opatření proti nelegálnímu zaměstnávání, pod které se řadí i práce na tzv. švarcsystém. Novela zákona o zaměstnanosti chtěla také usnadnit provádění kontrol oblastních inspektorátů práce. Inovativnost zákonodárce, potažmo kontrolního orgánu, však má nečekané prvky, které jsou dost možná i nezákonné.

Kopie s sebou!

Podle zákona o zaměstnanosti dnes zaměstnavatelé musí mít k okamžité dispozici kopie dokladů, jimiž prokážou pracovněprávní vztah s osobou, která pro ně vykonává práci. Povinnost se vztahuje na doklady, které si kontrolní orgán nemůže zajistit z jemu dostupných registrů. Jedná se tedy zejména o pracovní smlouvy, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a podobně. Tato „pohotovost“ má trvat nejméně po dobu pracovního vztahu se zaměstnancem. V případě cizinců pak zaměstnavatel musí uchovávat i kopie dokladů prokazujících oprávněnost jejich pobytu, a to i 3 roky poté, co pro něho dotyčný cizinec přestal pracovat.

Zákon předpokládá, že doklady budou přístupné přímo na pracovišti, nikoli pouze v sídle nebo v účtárně zaměstnavatele. Pokud by zaměstnanec vykonával práci na více místech, dá se dovodit, že by doklady měly být uchovávány na všech těchto místech. Postačí však zřejmě, pokud zaměstnavatel bude mít k dispozici prosté kopie dokladů; zákon nicméně přímo listinnou podobu dokladů nepředepisuje. Originály k prověření shody je oprávněn kontrolní orgán vyžádat až v jím určené dodatečné lhůtě.

Tady končí legrace

Aby inspektoři po celém Česku postupovali jednotně, vydal Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce s účinností od dubna metodický pokyn, podle něhož musí inspektor nepředložení pracovní či jiné relevantní smlouvy při kontrole vyhodnotit jako výkon nelegální práce. Pokyn výslovně stanoví, že dodatečné předložení dokladů nemá na hodnocení kontroly vliv.

Pokyn upřednostňuje tištěnou podobu kopií dokladů. Doklady v elektronické formě totiž připouští jen tehdy, kdy je to odůvodněno „zvláštní povahou“ odloučeného pracoviště. Kdy to konkrétně je, může vyhodnotit jen kontrolující inspektor.

Dá se vyhnout pokutě?

Pokyn úředníků de facto znamená přenesení důkazního břemene na zaměstnavatele. Pokud jej zaměstnavatel neunese, může to mít pro něj drakonické následky v podobě nejméně čtvrtmilionové sankce. To přirozeně vyvolalo v podnikatelské obci nelíčené zděšení a objevila se řada názorů, podle nichž je nový postup inspektorů práce nezákonný či přímo neústavní.

Podle mého názoru mají pravdu ti, kdo tvrdí, že je na správním orgánu, aby porušení právní povinnosti zaměstnavatele nade vší pochybnost prokázal. Nikoli aby zaměstnavatel musel prokazovat, že se ničeho protiprávního nedopustil. Principy správního trestání jsou dle soudních rozhodnutí obdobné principům trestního řízení, a proto není možné dát inspekci práce pravomoci na úkor obhajoby zaměstnavatele. Jemu svědčí nezadatelné právo předkládat důkazy ve svůj prospěch v průběhu celého správního řízení, nikoli jen v rámci prováděné kontroly.

Přikláním se proto k závěru, že v dalším řízení by měl zaměstnavatel značné šance se proti pokutě inspektorů práce (uložené v důsledku opomenutí předložit povinné doklady) ubránit. Na druhou stranu by jej takový spor bezesporu stál čas i peníze. Jen málokdo se také dobrovolně ocitne v kůži „pokusného králíka“ a nechá na sobě testovat limity ústavnosti právní úpravy. Metodický pokyn inspektorů práce je navíc napsán poměrně nesmlouvavě. Podobně ostrá byla i prohlášení zástupců ministerstva práce a sociálních věcí, kteří jeho podobu hájili. Proto bych nyní doporučil možné problémy, které může vyvolat fatální poznámka inspektora v protokolu o průběhu kontroly, nepodceňovat.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data