Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrovský státní dluh největší hrozbou japonské ekonomiky. Jen bude dlouhodobě oslabovat

Obrovský státní dluh největší hrozbou japonské ekonomiky. Jen bude dlouhodobě oslabovat

06.06.2012 18:15
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nedávné snahy japonské centrální banky o stimulaci ekonomiky - půjčky pro perspektivní sektory, expanze programu nákupu aktiv všeho druhu a 1% inflační cíl (více ZDE) - vyvolaly na trzích dramatickou odezvu. Akcie japonských firem, obzvlášť významných exportérů, se od začátku února vydaly vzhůru a japonský jen se dostal pod prodejní tlak.

Podpůrný efekt měnové politiky a oslabování jenu však netrvaly dlouho. Už od poloviny března se měna dostala zpět do role bezpečného úkrytu před dluhovou krizí v eurozóně a začala nabírat na síle. Dlouhodobá budoucnost jenu však podle ekonoma A. Shillinga růžově nevypadá. „V Japonsku probíhají zásadní změny, které v budoucích letech povedou k výraznému oslabování jenu,“ píše Shilling v článku pro agenturu Bloomberg.

Ještě v 80. letech minulého století to vypadalo, že Japonsko ovládne svět. V exportu aut, spotřební elektroniky a pokročilé technologie se země dostala na absolutní špici a příjmy z vývozu použila k rozsáhlým nákupům v zahraničí. Se 3,2 biliony USD v čistých zahraničních aktivech Japonsko dodnes zůstává největším světovým zahraničním investorem. Od splasknutí realitní a akciové bubliny na konci roku 1989 se však země pohybuje v sestupném trendu.

Centrální banka se pokusila situaci zachránit sražením úrokových sazeb na nulu a napumpováním peněz do ekonomiky. Bez výsledku. Finanční systém země je uvězněn v klasické pasti likvidity, kdy žádná sazba není dost nízká na to, aby se obezřetní věřitelé odhodlali k poskytnutí nových úvěrů a zbytek ekonomiky se odvážil půjčit si. Navzdory agresivní měnové politice Japonsko zažilo několik deflačních vln. Dvě dekády hospodářské stagnace završilo zemětřesení spolu s devastující tsunami.

Hrubé zadlužení japonských státu a jeho agentur vloni dosáhlo 220 % HDP, nejvíc v rámci skupiny vyspělých zemí G-7. Jednotlivé složky státu si půjčují mezi sebou, obzvlášť v Japonsku, takže čistá dluhová pozice vůči soukromému sektoru je nižší - pohybuje se u 113 % HDP. Ještě v roce 1991 to bylo 11,5 %. Úvěrový rating zemi v poslední době snížily všechny tři významné agentury, naposledy Fitch na známku „A+“ (stejnou jako má ČR). Úvěrová aktivita v soukromém sektoru je na bodu mrazu.

Nepomohl ani program kvantitativního uvolňování rozjetý centrální bankou v posledních třech letech. Za loňský rok se bilanční suma Bank of Japan zvětšila o 11 %. V soutěži tištění peněz však Japonci prohrávají s americkým Fedem, jehož bilanční suma vloni vzrostla 19 %, Evropskou centrální bankou (+36 %) i švýcarskou centrální bankou (+33 %).

Deficitní hospodaření státu by mělo stimulovat ekonomiku, avšak struktura japonských veřejných výdajů tomuto účelu příliš neodpovídá. Splácení úroků a sociální výdaje by letos měly pohltit 54 % všech výdajů. Poslední dostupné údaje, z roku 2010, výši schodku státního rozpočtu stanovují na 9,3 % HDP. Jen dluhová služba tak nyní požírá 43 % státních příjmů, oproti 4 % z počátku 70. let. Vláda si v podstatě půjčuje z poloviny jen proto, aby mohla splácet staré dluhy.

K narovnání neudržitelného stavu veřejných financí by mělo přispět zdvojnásobení daně z obratu (na 10 %). Její poslední zvýšení v roce 1997 uvrhlo ekonomiku do recese. Vedoucí představitelé také tváří v tvář downgradům chtějí demonstrovat odhodlání zkrotit rozpočtové schodky a zabránit možnému výprodeji státních obligací. Na to už je možná pozdě. Na konci března se cizinci zbavili japonských dluhopisů v hodnotě 2 bilionů jenů (25 mld. USD), což byl největší výprodej od pádu banky Lehman Brothers v srpnu 2008.

(Zdroje: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data