Včerejší den byl bezpochyby jedním z nejhorších dní pro komodity v tomto roce, když sektorový index zahrnující 24 komodit S&P GSCI Spot Index propadl o 2,8 procenta a ze svého maxima z 24. února odepsal již 22 procent, čímž vstoupil do fáze medvědího trhu. V průběhu obchodování se dokonce dotkl nejnižší úrovně od listopadu 2010. „Konkurenční“ komoditní index Thomson Reuters-Jefferies CRB Index včera rovněž propadl o více než 2 procenta a ze svých únorových maxim je tak zatím níže o 18 procent, tedy také nadosah 20% hranice oddělující býčí trh od vstupu do medvědího.
Propad cen komodit vedly vzácné kovy a ropa. Za propadem vzácných kovů stálo zřejmě ještě středeční rozhodnutí Fedu, který odmítl další přímý stimul ekonomiky a pouze prodloužil probíhající program Twist. Cena zlata včera propadla o 3 % na 1565 USD/tr.unci, a tak umazala veškerý letošní zisk. Zlato, které se aktuálně obchoduje kolem 1568 USD/tr.unci, od začátku týdne ztrácí přes 3,5 % a má tak nakročeno k největšímu týdennímu poklesu v tomto roce. Komoditní analytik , Jeremy Friesen, k tomuto vývoji řekl: „Na trhu jsou sice investoři hledající výhodné nákupy, ale nejsou vůbec agresivní. Domnívám se však, že úroveň 1520 USD by měla být dostatečnou podporou. Navíc QE3 se může stát skutečností, kdyby se ekonomika opravdu zhoršila.“ Cena stříbra propadla dokonce o 4,5 procenta na 26,89 USD/tr.unci, zaznamenala nejhlubší denní propad od 4. dubna a od začátku roku je bilance kovu negativní v rozsahu 3 procent.
Vývoj spotové ceny zlata od počátku roku 2012 (USD/tr. unce):

Také cena americké ropy WTI včera propadla - o 4,4 % na 78,2 USD/barel. Byl to nejprudší propad od prosince roku 2011. Za tímto propadem zřejmě stálo zklamání ze středečního zasedání Fedu, pokračující slabé PMI indexy z Evropy a Číny i index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, který propadl nejvíce za téměř rok. V neposlední řadě zasáhly cenu ropy i narůstající zásoby černého zlata v USA, k čemuž se přidávají i odhady některých analytiků, že produkce ropy je v současnosti poblíž historických maxim.
Vývoj americké lehké ropy WTI od počátku prosince 2011, prudké poklesy 12/2011 a 6/2012 (USD/barel):

Respektovaný investor Marc Faber vidí současnou situaci jako kapitulaci věčných komoditních optimistů. „Tato slabost je jasným signálem globálního hospodářského poklesu…fundament se zhoršuje už nějakou dobu, ale nyní i věční býci vhazují na trhy ručník“, řekl autor reportu Gloom, Boom and Doom pro televizní stanici CNBC s tím, že u průmyslových komodit očekává další slabost, zatímco zemědělské vypadají o něco lépe.
Jonathan Barratt, zakladatel Barratt Bulletin, se domnívá, že některé komodity již začínají vypadat zajímavě, ale většina investorů zatím stojí stranou a vyčkává na další pokles. „U ropy se díváme se na několik klíčových úrovní. Pokud se dočkáme návratu ceny přes 80,5 – 80,6 USD, může zde být vytvořeno celkem významné dno. Zlato potřebuje udržet hladinu 1535 USD a zároveň musíme vidět návrat nad 1600 USD. Míříme tam, ale myslím, že na trhu je ještě silný prodejní tlak,“ uvedl Barratt.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)