Aktualizováno Po červnovém propadu na dvouleté minimum se důvěra německých podnikatelů zhoršila také v červenci a to více, než očekávali analytici. Hlavní ukazatel nálady v německé ekonomice, index podnikatelského klimatu sestavovaný mnichovským institutem Ifo, dále sestoupil na 103,3 bodu z 105,2 b. při očekávaném snížení na 104,5 b. Důvěru v největší evropské ekonomice nadále zhoršuje eskalující dluhová krize, která se promítá do horších prognóz vývoje ekonomiky i firemních výsledků.
Červencový pokles je už třetí po sobě a index se dostal nejníže za déle než dva roky, respektive od března 2010. Zhoršení zaznamenal také dílčí index hodnocení současné situace, jehož hodnota klesla na 111,6 bodu z červnových 113,9 bodu, zatímco analytici očekávali rovných 113 b. O rok dříve byl index na 121,5 bodu. Podobně index očekávaného vývoje klesl na 95,6 bodu, zatímco v červnu byl na 97,2 bodu a před rokem na 105,1 bodu, konsenus byl nastaven na 96,8 b. Ifo hodnotu indexu počítá na základě průzkumu mezi představiteli více než 7000 firem z celého Německa.
Zatímco německá centrální banka Bundesbank tento týden uvedla, že ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně mírně rostla díky domácí poptávce, data z průmyslu i služeb (viz včera zveřejnění index PMI) ukazují na pokles. Německý akciový benchmark DAX ztratil za poslední čtyři měsíce 10 procent své hodnoty.
Německá ekonomika je nejsilnější v regionu a dluhopisy tamní vlády jsou v současném rizikovém prostředí považovány za bezpečný přístav. Varování však přišlo na začátku týdne od Moody’s, která zhoršila výhled na udržení nejvyššího ratingu země (také Nizozemska a Lucemburska) s ohledem na rizika, která s sebou nese scénář odchodu Řecka z eurozóny a „rostoucí pravděpodobnost“, že Španělsko a Itálie budou žádat o masivní finanční pomoc. „Pokud se eurozóna rozpadne, německou ekonomiku nezachrání ani silný trh práce. Tato ekonomika zatím příliš roztřesená není, vše ale záleží na dalším vývoji krize,“ řekl ekonom UniCredit Alexander Koch.
Německou ekonomiku drží trh práce, který je v porovnání s periferními ekonomikami velmi silný. Rostoucí mzdy a nezaměstnanost na dvacetiletém minimu pomáhají posílit domácí spotřebu a investice. „Navzdory snahám o posílení vlivu domácí poptávky, zůstává země velmi citlivá na obchodní cykly v Evropě i v globálním měřítku,“ domnívá se však ekonom Standard Chartered Thomas Costerg.
Bundesbank odhaduje, že německá ekonomika letos poroste o 1 procento. O poznání méně optimistická je ve své prognóze Evropská komise, která očekává pro celou eurozónu pokles o 0,3 procenta.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)