Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propast mezi bohatými a chudými v USA nejhlubší od roku 1968. Lidé viní Kongres a Bushe

Propast mezi bohatými a chudými v USA nejhlubší od roku 1968. Lidé viní Kongres a Bushe

14.09.2012 18:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Životní úroveň průměrné americké domácnosti již několik let stagnuje, zatímco příjmové rozdíly mezi bohatými a chudými v zemi rostou na rekordní úrovně. Ukázaly to statistiky amerického úřadu pro sčítání lidu. Mediánový příjem amerických domácnostní loni klesl už druhým rokem v řadě, tentokrát o 1,5 % na něco málo přes 50 000 USD, nejnižší úroveň od roku 1995. Americká ekonomika přitom loni zaznamenala růst o 1,8 %.

Procento lidí pod hranicí chudoby je nejvyšší za posledních dvacet let. Každý šestý obyvatel Spojených států, celkem 46,2 milionů lidí, podle zjištění úřadu žije v chudobě. V absolutním měřítku je to nejvíc za celých 53 let, kdy se šetření provádí. Shodou okolností je stejný počet lidí závislý na potravinových lístcích.

Ne všem loni životní úroveň klesala. Průměrný příjem rostl 20 % nejvíce vydělávajících, zatímco stagnaci či pokles zaznamenalo zbylých 80 %. Horní procento domácností si na příjmech polepšilo o 6 %. „Zisky z ekonomického růstu se nedostaly k rodinám pracujících lidí, které zápasí na dně,“ komentovala čísla Melissa Boteach z levicově orientovaného think-tanku Center for American Progress.

Giniho koeficient, který v jednom čísle shrnuje rozdělení příjmů a je všeobecně používán jako indikátor příjmové nerovnosti, loni ve Spojených státech dosáhl hodnoty 0,463, což je zatím historicky naměřené maximum. Koeficient roste od roku 1968, přičemž sledován začal být o rok dříve. Čím více se jeho hodnota blíží jedné, tím jsou příjmy rozloženy méně rovnoměrně. V Česku se pohybuje kolem 0,26.

Neutěšená situace ekonomiky a vysoká nezaměstnanost se staly hlavními tématy předvolební kampaně uchazečů o prezidentské křeslo. Republikán Mitt Romney tvrdí, že lidé doplatili na chybnou hospodářskou politiku úřadujícího prezidenta Baracka Obamy. Ten kontruje tím, že bídný stav ekonomiky zdědil po svém republikánském předchůdci a že Romneyho plány na snížení daní by zvýhodnily bohaté na úkor střední třídy a chudých.

Obama si může připsat body ve zdravotnictví. Díky rozsáhlé reformě se mnoho lidí do 26 let věku rozhodlo využít možnost přihlásit se do systému v rámci pojistek svých rodičů. Počet lidí bez zdravotního pojištění klesl z 50 milionů v roce 2010 na 48,6 milionu, přičemž třetinu poklesu tvořili právě mladí.

Během posledních týdnů demokraté zostřili kritiku hospodářské politiky předchozího republikánského prezidenta George W. Bushe, která prý poškodila zájmy střední třídy. Tyto argumenty nachází u voličů odezvu. Podle červencové ankety agentury Pew Research Center mezi lidmi, kteří podle vlastních slov patří do střední třídy, nesou „hodně odpovědnosti“ za současný stav hlavně Kongres (62 %) a exprezident Bush (44 %). Obamu viní jen 34 % dotazovaných.

Řada ekonomů poukazuje na to, že úpadek střední třídy je fenomén starý víc jak 30 let a že ho nebyla schopna zastavit žádná administrativa. K určitému zpomalení došlo pouze v 90. letech. Ze statistik Pew Research plyne, že od roku 1971 do dneška se podíl obyvatelstva se středním příjmem (dvě třetiny až dvojnásobek mediánu) snížil z 61 % na 51 %.

Krizi střední třídy dovršila finanční krize a následná recese, kvůli nimž se na úřadech práce ocitly miliony lidí a které podle dostupných údajů způsobily strukturální posuny v americké ekonomice. Nedávná studie think-tanku National Employment Law Project (NELP) ukazuje, že průměrná mzda v 58 % všech pracovních míst vytvořených v posledních dvou letech nepřesahuje 13,84 USD (260 Kč) na hodinu. Ve středním pásmu mezi 13,84 a 21,13 USD na hodinu se nacházelo jen 22 % nových pracovních míst, přičemž právě na tuto skupinu připadlo 60 % propouštění během recese.

Američané krom práce přišli i o majetek uložený do nemovitostí. V důsledku splasknutí realitní bubliny se z trhu domů a bytů vypařilo přes 7 bilionů USD. Zhruba 22 milionů domácností nacházejících se uprostřed statistického rozdělení příjmů (tedy vydělávajících mezi 39 a 62 tisíci USD před zdaněním ročně) mělo kolem 90 % majetku uloženo právě v domech, bytech, víkendových chatách a jiných realitách. 


 
(CNBC, Bloomberg, Trading Economics, US Census Bureau, Pew Research Center)


Čtěte více:

Zuckerbergova hypotéka aneb proč jsou bohatí stále bohatší
20.07.2012 18:24
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se na jaře minulého roku přestěho...
Tahle země není pro chudý
24.08.2012 18:21
Americká ekonomika je nemocná. Krom fiskálních a zahraničně-obchodních...
46 milionů Američanů dostává potravinové lístky. Nová pracovní místa lidi neuživí
05.09.2012 11:23
Počet Američanů závislých na potravinových lístcích se v červnu vyšplh...
Milionáři věří akciím a budou dál nakupovat. Hlavně kvůli výnosům
10.09.2012 17:18
Většina nejbohatších Američanů hodlá v následujících 12 měsících nakup...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů