Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie Kongresu: Daňové úlevy pro bohaté růst nepodporují

Studie Kongresu: Daňové úlevy pro bohaté růst nepodporují

18.09.2012 18:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Snižování daní bohatší části obyvatelstva nepřispívá k rychlejšímu hospodářskému růstu a může vést k rozvírání nůžek mezi nejbohatšími a zbytkem populace, tvrdí nová studie nezávislého výzkumného střediska při americkém Kongresu. Její autoři nalezli „velmi málo důkazů toho, že mírnější zdanění nejvyšších příjmů v posledních 65 letech urychlovalo růst úspor, investic či produktivity.“

Ve vztahu mezi zdaněním bohatých a ekonomickým růstem je prý dokonce patrná opačná tendence: statisticky jsou vyšší sazby pro horní příjmové skupiny spojeny s vyššími úrovněmi růstu, uvádí se ve studii.

Závěry kongresových výzkumníků s velkou pravděpodobností přilijí olej do ohnivé debaty mezi demokraty a republikány o zdanění bohatých v předvečer prezidentských voleb. Zatímco úřadující prezident Barack Obama chce vyšší příjmy zdanit víc, aby mohl snižovat rozpočtový schodek a financovat státní investice do infrastruktury a jiných veřejných projektů, jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney volá po omezení progresivního systému zdanění, což má podle něj podpořit investiční aktivitu soukromého sektoru a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Studie zkoumala daňové sazby a ekonomický růst v USA od roku 1945. Na počátku sledovaného období se nejvyšší sazba pohybovala nad 90 procenty, načež během 60. let klesla k 70 procentům, aby v roce 1986 dosáhla dna na 28 procentech. Nyní stát nejvyšší příjmové skupině (u svobodných jednotlivců leží hranice nad 388 tisíci USD za rok) sebere 35 procent příjmů. Kapitálové výnosy byly ve 40. letech zdaněny 25% sazbou, která se o 30 let později zvýšila na 35 procent. Nyní zisky z vlastnictví kapitálu podléhají 15% dani, což je nejnižší sazba za víc jak 65 let.

Snižování sazeb podle studie nevedlo k výraznému zlepšení jediného ze sledovaných ekonomických ukazatelů. V případě úspor domácností byl efekt „zanedbatelný“ a i když autoři registrovali vztah mezi investicemi a zdaněním kapitálových výnosů, nešlo o „statisticky významné“ korelace. Dalším nálezem byl mírně pozitivní efekt nižších příjmových sazeb na produktivitu a mírně negativní dopad na produktivitu v případě nižších sazeb u kapitálových výnosů. Ani v jednom případě se ale opět nejednalo o silnější vazbu, která by mohla být interpretována jako kauzální.

Vyšší zdanění bohatých podle studie nepřispívá k rychlejšímu ekonomickému růstu. Když už, tak rychlejší hospodářskou expanzi doprovází vyšší zdanění nejvyšších příjmových pater obyvatelstva. To může být ale „náhoda“, jelikož do hry zde vstupuje mnoho dalších faktorů.

Daňová politika však přeci jen výrazně ovlivňuje jednu oblast: příjmovou nerovnost. Největší změna v rozdělení příjmů amerických domácností se podle kongresového materiálu odehrála ve vrchní desetině procenta vydělávajících. Jejich podíl na celkových příjmech země se ze 4 % v 50., 60. a 70. letech dostal na dnešních 12 %. Během tohoto období klesla průměrná sazba placená nejsvrchnějším příjmovým patrem o víc jak 40 % na méně než 25 %. V tomto bodě studie konstatuje „statisticky významnou vazbu“.

(Zdroj: CNBC, CBR, US Treasury Department)


Váš názor
 • O čem se v článku nepíše
  19.09.2012 11:44

  a co je důležité je metodika. Ona souvislost změn parametrů v ekonomice má různou dobu na projevení, otázka je zda to autoři reflektovali anebo jen porovnávai aktuální situaci s aktuální mírou zdanění. Co chci říct je to, že cyklická ekonomika má svůj pohyb, a na současné míře zdanění je tento pohyb nezávislý.
  Bo
 • daně
  19.09.2012 11:27

  tvoří pravidla hry. Daňový únik není nic jiného, než porušení pravidel. Tvrdit že nižší daně povedou k nižším daňovým únikům je zcestné. Bude potom méně zlodějů? Vyšší daňové zdanění horních pater vyvolá jejich zvýšené úsilí výpadek příjmu dohonit vyšším daňovým základem. Nejvyšší patro tvoří na celkové spotřebě zanedbatelné procento, jejich vyšší příjmy v důsledku nižšího zdanění spotřebu nemohou ovlivnit. Hovořit o vyšším zdanění vyšších příjmových skupin jako o trestu za úspěšnost je přiblblá demagogie. Pozn. Nikdy jsem nevolil nikoho nalevo od středu.
  lime
 • zase pindy
  19.09.2012 0:57

  1. 15 % z milionu je furt 150 000 vs. 15% ze 100 000 je 15 000 2. 60% výdělečně činných žádné daně neplatí, vše táhne tak 1/3 3. čím vyšší sazba tím větší motivace k dan.únikům, 90% nikdo nikdy neplatil a ani těch 75 co si vymyslel demagog frantík nikdo platit nebude, ledaže by byl naprostý idiot. 4. daně by měly sloužit k zlepšení veřejného života ne k nakupování voličských hlasů nebo na zvyšování živ.úrovně na to je tu charita
  Mike
Aktuální komentáře
24.09.2021
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  
8:31Volvo Cars hodlá do roku 2030 prodávat auta, v jejichž interiéru nebude kůže
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů