Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní kontroloři budou moct vstupovat do nemovitostí

Státní kontroloři budou moct vstupovat do nemovitostí

20.09.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Nový zákon o kontrole neboli kontrolní řád účinný od 1. 1. 2014 určí pravidla pro veškeré kontroly prováděné státní správou. Oproti předchozí právní úpravě zákona o státní kontrole je působnost kontrolního řádu rozšířena například na kontroly výkonu přenesené působnosti ze strany krajů a obcí a kontroly tzv. dekoncentrovaných orgánů státní správy (například ministerstvo práce a sociálních věcí vůči správám sociálního zabezpečení, ministerstvo financí vůči finančním úřadům a finančním ředitelstvím a podobně).

Pojem „kontrola“ je obecně definován tak, aby zahrnoval jakoukoli kontrolní činnost, jejímž předmětem je zkoumání skutečného stavu a jeho porovnání se stavem žádoucím, jenž je vymezen stanovením příslušných povinností. Kontrola nemá napravovat zjištěné chyby a nedostatky a případně za ně ukládat sankce. Jejím cílem je jen zjistit aktuální stav a porovnat jej se stavem žádoucím. Následná opatření - vynucení plnění uložených povinností - se realizují v navazujících správních řízeních a kontrolní řád ji přímo neřeší.

Kontroloři budou nově moci vstupovat i na pozemky či do staveb, případně dalších prostor, které nevlastní nebo neužívá přímo kontrolovaný, ale jeho dodavatel či odběratel. Dále může jít o případy, kdy je rozhodujícím předmětem kontroly určitá věc. Kontrolor se tak bude dožadovat například vstupu do dopravního prostředku, pokud se předmět kontroly (výrobek, zboží, zvíře apod.) bude nacházet právě v něm.

Kontrolní řád záměrně nevyžaduje souhlas vlastníka či uživatele pozemku či stavby, případně jiného prostoru, nebo dopravního prostředku (ať už je tímto vlastníkem nebo uživatelem kontrolovaná osoba či nikoli). Naopak jim přikazuje vstup kontrolorovi umožnit, nikoli však násilím. Pokud vlastník nebo uživatel pozemku či prostoru vstup neumožní, může maximálně dostat pokutu.

Nový zákon též sjednocuje a prodlužuje lhůtu pro podání námitek proti kontrolním zjištěním, a to z 5 na 15 dnů. Nicméně i přesto je připuštěna možnost prodloužení této lhůty, a to přímo v protokolu o kontrole. Vyřízení námitek se oproti stávající úpravě zrychlí, protože bude stanovena maximální lhůta pro jejich vyřízení. A to 7 dnů ode dne doručení námitek, pokud jim bude vyhověno. V opačném případě vyřídí námitky nadřízená osoba kontrolora ve lhůtě 30 dnů ode dne jejich doručení, ve zvlášť složitých případech ve lhůtě 60 dnů.

Nový kontrolní řád též zvyšuje sankce za porušení povinností kontrolovaných osob, či osob povinných (např. dodavatele nebo odběratele kontrolované osoby) v souvislosti s kontrolou, tedy zejména neposkytnutí součinnosti. Podle nové právní úpravy může kontrolní orgán uložit osobě kontrolované pokutu do výše 500.000 Kč, jiné osobě povinné pak pokutu do výše 200.000 Kč.

Významnou novinkou je též výslovně zakotvená ochrana identity subjektu, který podal podnět ke kontrole.

Deklarovaným cílem nového zákona je mimo jiné reálné snížit počet kontrol, respektive odstranit duplicitně kontrolované skutečnosti, což by mělo vést ke snížení zátěže kontrolovaných subjektů.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data