Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise chystá větší odškodňování investorů

Evropská komise chystá větší odškodňování investorů

17.10.2012 5:30
Autor: Vlastimil Pihera, KŠB

Návrh, který má za sebou první čtení v Evropském parlamentu, chce vylepšit jednotný evropský trh s investičními službami a zvýšit ochranu a důvěru investorů v EU. Částečně je reakcí na turbulentní období, které v posledních letech světové finanční trhy zažívaly.

Rozšíření okruhu „pojištěných“ případů

Kromě sladění původní směrnice z roku 1997 s úpravou investičních služeb ve směrnici MiFID z roku 2004 tak, aby směrnice nepochybně pokrývala veškeré investiční služby, jak jsou vymezeny ve směrnici MiFID, přináší projednávaný návrh dvě podstatná rozšíření okruhu případů, kdy se oproti stávající úpravě budou moci investoři domáhat odškodnění z garančních systémů. Toto plnění budou moci požadovat též investoři, jimž nemůže být jejich zákaznický majetek vydán nikoli z důvodu na straně obchodníka s cennými papíry, který jim poskytuje investiční služby, ale též v případě, kdy tento důvod spočívá na straně schovatele držícího pro zákazníky majetek na základě dohody s obchodníkem s cennými papíry.

Významnější je rozšíření okruhu oprávněných osob též o standardní fondy kolektivního investování (UCITS), dojde-li ke ztrátám majetku fondů z důvodů na straně depozitáře nebo schovatele fondu. Garanční systém pak bude krýt pohledávky jednotlivých podílníků těchto fondů. To bude znamenat nepochybně podstatné zvýšení „rizikové expozice“ garančních schémat, která nově bude zahrnovat v podstatě rizika ztráty veškerého majetku standardních fondů kolektivního investování.

Pevná částka pro všechny, žádný haircut

Současná minimální výše odškodnění 20 tisíc eur by se měla novelizovanou směrnicí změnit až na pevnou částku 100 tisíc eur, a to především s odkazem na podobný posun, k němuž má dojít v oblasti pojištění bankovních vkladů. Jednotná výše odškodnění má podle Komise zabránit produktové arbitráži. Nově nemá již směrnice členským státům umožňovat stanovit až 10% haircut maximálního nároku na plnění z garančního systému, který v podstatě znamenal, že sám investor se bude vždy na ztrátě podílet alespoň 10% nahrazovaného majetku.

A ještě v jedné věci má návrh směrnice vyjít investorům vstříc. Má se alespoň částečně zkrátit doba, po kterou budou na odškodnění čekat. Nyní totiž platí, že investoři se odškodnění mají dočkat do tří měsíců od stanovení přípustnosti a výše pohledávky. Předtím, než jsou pohledávky takto ohodnoceny, ovšem často uplyne několik let. Směrnice chce proto nově zavést prozatímní výplatu třetiny počátečního posouzení pohledávky. Zbytek by investoři dostali po jejím úplném ověření.

Povinná výpomoc

Návrh směrnice vychází z toho, že náklady na financování systému odškodnění pro investory by měli nést sami účastníci trhu. Evropský investiční trh by se měl dále propojit tím, že by si jednotlivé garanční systémy v případě nouze povinně vypomáhaly s odškodněním investorů prostřednictvím půjček. Jako jakýsi arbitr, resp. zprostředkovatel těchto půjček má sloužit Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA). Půjčky by měly být splatné do pěti let. Tento požadavek samozřejmě vede ke sdílení rizika jednotlivých národních trhů mezi garančními systémy a v podstatě i mezi jednotlivými národními státy. Jde v podstatě o stejně kontroverzní krok, jaký je diskutován v oblasti pojištění bankovních vkladů.

Zatím se nedá úplně přesně odhadnout, kdy směrnice vstoupí v platnost. Až se tak stane, budou mít členské státy včetně Česka 12 měsíců na to, aby ji převedly do svých právních řádů. V České republice by se novelizovaná směrnice měla promítnout do zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2020
19:18Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce
18:56Středověká monetární kapacita a záhadný rok 1971
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data