Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoz Řecka i Portugalska dvouciferně roste a pomáhá přebytku eurozóny. Objem obchodu přesto zasahuje krize

Vývoz Řecka i Portugalska dvouciferně roste a pomáhá přebytku eurozóny. Objem obchodu přesto zasahuje krize

16.11.2012 13:35, aktualizováno: 16.11. 14:01
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Vývozy z Řecka a Portugalska, kde dlouhá léta dovozů realizovaných na úvěr zatížila země obřími dluhy, v prvních třech kvartálech letošního roku silně rostly a přispěly ke zvýšení obchodního přebytku celé eurozóny. Statistický úřad Evropské unie v pátek uvedl, že neočištěný obchodní přebytek 17 zemí používajících euro v září stoupl na 9,8 miliardy eur. To je více než pětinásobek ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Přebytek za srpen pak Eurostat revidoval na 5,2 miliardy z dříve uváděných 6,6 miliardy eur. To je ta dobrá část zprávy. Druhou stranou mince vyššího přebytku je, že v očištěných objemech za celou eurozóny klesá dovoz rychleji než vývoz a za dvouciferným meziročním růstem vývozu v PIGS stojí velmi nízká srovnávací základna loni po propadu jednotlivých parametrů ekonomik.

Vývozy z eurozóny bez očištění o sezonní faktory meziročně stouply o 1 procento na 154,0 miliardy eur, zatímco dovozy klesly o 4 procenta na 144,2 miliardy. Po sezónním očištění ale zářijový export z eurozóny klesl o 1,1 procenta proti srpnu, kdy poskočil o 3,3 %. Očištěné dovozy klesly o 2,7 procenta. Očištěný přebytek obchodu tak narostl na 11,3 miliardy eur ze srpnových revidovaných 8,9 mld. eur.

V samotném září klesl německý očištěný vývoz o 1,5 %, dovoz o 2,5 %, italský vývoz klesl o 0,8 %, španělský o 1,2 %. Vývoz Francie oživil k 1,6% tempu.

Vývoz představuje jeden z mála zdrojů růstu ekonomiky eurozóny, která ve třetím čtvrtletí sklouzla do recese, což je evidentní zejména v předlužených zemích jižního křídla. Navzdory ekonomické recesi v Itálii, Španělsku a Portugalsku i depresi v Řecku všechny čtyři země od počátku roku meziročně zvedly vývoz, zatímco jejich dovoz klesl. To signalizuje, že se jejich ekonomiky reformují, zejména v případě Portugalska a Řecka, které jsou závislé na finanční pomoci eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Po desítce let dovozů a spotřeby, financovaných vypůjčenými penězi, tak tyto země opět vyvážejí.

Vývoz z Řecka od počátku roku za prvních osm měsíců roku vyskočil o 11 procent, zatímco dovoz se propadl o 13 procent. V Portugalsku export vzrostl o 10 procent, zatímco import klesl o 5 procent. Po zohlednění sezonních faktorů se vývoz z Řecka v září proti srpnu zvýšil o 9,7 procenta, což byl největší nárůst ze všech zemí eurozóny.

Slabý dovoz v klíčových zemích, jako je Německo a Francie, ale svědčí hlavně o poklesu domácí poptávky v důsledku dluhové krize. Objem dovozu do Německa se od ledna meziročně zvýšil jen o dvě procenta. Podobně ve Francii dovoz vzrostl o tři procenta. Zatímco Německo má největší ekonomiku v eurozóně, Francie má druhou největší.


(Zdroj: Bloomberg, Eurostat, Reuters, CNBC, Kathimerini)


Čtěte více:

Řecký průmysl poprvé po třech letech roste, brzy lídrem těžby zlata v Evropě?
10.10.2012 12:27
Průmyslová výroba v Řecku se v srpnu meziročně zvýšila o 2,5 procenta ...
Řecká ekonomika denně tvoří přes tisíc nezaměstnaných, mladých pracuje méně než polovina
11.10.2012 12:44
Rozpočtový schodek Řecka od ledna do září meziročně klesl o 37 procent...
Řecká ekonomika ve Q3 prohloubila propad na 7,2 %, celoroční recese bude opět tvrdší
14.11.2012 11:44
Hrubý domácí produkt Řecka ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 7,2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data