Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PEG a rozeznávání krávy od telete

PEG a rozeznávání krávy od telete

26.11.2012 17:58

Původně jsem pro dnešní sloupek plánoval pohled na investiční atraktivitu jednotlivých odvětví odvozený od jejich PEG násobku. Bez jeho krátkého představení a hlavně poukázání na jeho přednosti a slabiny bych ale možná nadělal více škody než užitku. Podívejme se tedy na mechaniku tohoto relativně populárního valuačního násobku, který dává do poměru ještě populárnější PE a očekávaný růst. Logika je jednoduchá – čím vyšší PE, tím vyšší by měl být očekávaný růst. Pokud tento vztah nesedí, může se dít něco investičně zajímavého. Ale nemusí.

Tip redakce: Podívejte se do naší Akademie investování, kde naleznete například další metody oceňování a slovník investičních pojmů.

Následující tabulka ukazuje čtyři typy obchodovaných firem. První z nich můžeme považovat za známou dojnou krávu – nemá velké příležitosti k růstu, vyplácí proto velkou část zisků spokojeným akcionářům. Druhá firma, taková obyčejná kráva, také nemá vysoký očekávaný růst, musí ale více investovat pro zajištění svého provozu a ze zisku tak vyplácí jen 25 % jako dividendu. Třetí firma je na tom s výplatním poměrem stejně, má ho ale nižší kvůli investicím do růstu – její očekávaný růst je výše než u předchozí. Jde tedy o bezproblémové tele s potenciálem stát se dojnou krávou. A poslední firma má výplatně – růstový profil stejný jako ta třetí, její byznys je ale celkově rizikovější a proto má toto „problémové tele“ vyšší požadovanou návratnost – rizikovou přirážku.

Pod proměnnými, které určují hodnotu vlastního kapitálu/akcie dané společnosti, je její vlastní odhad (Gordonův vzorec). Předpokládejme, že akcie se za tuto hodnotu i obchoduje. Každá z firem je tedy obchodována na férové hodnotě, akcie nejsou ani nadhodnoceny, ani podhodnoceny a investorům vynášejí přesně to, co od nich očekávají. 

kráva

Vidíme, že všechny firmy mají stejné současné zisky, dvě z nich se obchodují za 100, dvě za 200. Dvě tedy mají PE 5, dvě 10 a obě PE jsou férová. PE obyčejné krávy je nižší kvůli tomu, že jinak stejné zisky negenerují tolik dividendy, PE problémového telete je nižší i přes vyšší očekávaný růst, protože toto tele je rizikovější. Pohled na PEG pak ukazuje ještě větší rozdíly než u PE:

Dojná kráva má PEG dost vysoko – má vyšší PE a zároveň nižší růst. Její PEG ale nenaznačuje drahost, jen je v něm „skryt“ vysoký výplatní poměr – vysoká dividenda relativně k ziskům.

Kráva má PEG poloviční, protože její PE je poloviční a očekávaný růst stejný. I její PEG je férový; rozhodně nemůžeme říci, že by její nižší PEG znamenal, že je atraktivnější než dojná kráva. Znamená jen, že se stejným růstově/rizikovým profilem není schopna tolik vyplácet ze zisků akcionářům.

Vzorné tele má PEG ještě o něco nižší a to i přesto, že má PE stejné jako dojná kráva. Má totiž zároveň vysoký očekávaný růst, který mu tlačí PEG dolů.

Problémové tele pak má na první pohled „atraktivní“ PEG blížící se jedné. Pohled na jeho součásti ale žádnou senzaci neukazuje. Je to prostě jen firma s nižším PE (zde je vysoký očekávaný růst eliminován velkou rizikovostí) a vyšším růstem.

Rozdíly ve všech PEGech jsou tedy velké, rozdíly v atraktivnosti akcií nulové – všechny se obchodují za férové hodnoty. Povrchní srovnání jednotlivých firem a akcií na základě PEG by ale mylně určilo jejich „atraktivnost“ s problémovým teletem na prvním a dojnou krávou na posledním místě. Zdálo by se totiž, že ono problémové firemní dobytče má atraktivně oceněný růst, zatímco u chudáka stračeny je růst příliš drahý. Pohled na detail ale ukazuje, proč u ní je PEG oprávněně výše a u telete níže – je to prostě jiné „zvíře“. Teprve pokud by u dojné krávy byl PEG například na hodnotě 7 a u telete na 0,5, mohli bychom začít zodpovědně hovořit o nad/podhodnocenosti.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Není v tabulce chyba?
    29.11.2012 20:21

    V excelu mi to nějak nevychází. :o(
    Harp.
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data