Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosněfť se s Exxonem rozdělila o obří nekonvenční ropná ložiska na Sibiři. Těžba by mohla začít za tři roky

Rosněfť se s Exxonem rozdělila o obří nekonvenční ropná ložiska na Sibiři. Těžba by mohla začít za tři roky

10.12.2012 14:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Největší ruská ropná společnost Rosněfť uzavřela dohodu s americkým energetickým gigantem Exxon (88,6 USD, 0,68%) Mobil o společném průzkumu a rozvoji ložisek těžko dostupné ropy na západní Sibiři. V případě úspěchu by těžaři získali přístup k hluboko uloženým horninovým formacím, které skrývají miliardy barelů ropy.

Společný podnik, v němž státní Rosněfti připadne 51 %, vypracuje studie proveditelnosti na 23 licenčních blocích o celkové rozloze 10 tisíc km2. Těžaře zajímají dvě konkrétní vrstvy hornin - Baženovova a Ačimovská - rozkládající se téměř po celé západní Sibiři, několik kilometrů pod zemí. První průzkumné vrty by měly být vyhloubeny v příštím roce. Pokud budou výsledky pozitivní, s komerční produkcí by se mohlo začít v roce 2015.

Dohoda mezi Exxonem a Rosněftí spadá do širšího strategického partnerství, které oba těžaři uzavřeli loni v srpnu a které zahrnuje spolupráci na průzkumu potenciálních ložisek na ruském arktickém či černomořském šelfu a na těžbě na polích s těžko dostupnou ropou v Texasu. Krom technologického know-how, které je pro ruskou stranu pro přístup k Baženovově a Ačimovské formaci nezbytné, se Exxon zavázal na pilotní projekt na Sibiři poskytnout 300 mil. USD.

Západní Sibiř je s těžbou 6,5 milionů barelů denně nepostradatelným regionem pro ruskou i světovou ekonomiku. Zahrnuje Chanty-Mansijský autonomní okruh, Yamalo-Něnětský autonomní okruh a Ťumeňskou, Tomskou a Novosibirskou oblast. Ačkoliv zde těžba probíhá od roku 1964, provincie má stále velké zásoby. Leží zde osm z deseti největších ropných polí v zemi, včetně ložiska Priobskoje (Rosněfť, Gazprom (9,04 USD, 0,44%) něfť) a Samotlor (TNK-BP), které patří mezi světové giganty a pochází z nich 15 % veškeré ruské produkce. Řada polí v západní Sibiři je již za zenitem a jejich produkce klesá (v případě Samotloru o 7 % ročně). I když se jedná o nezvratný proces, s pomocí správných technik managementu polí a pokročilé vrtné technologie může být vyčerpávání značně zpomaleno. U Samotloru se do roku 2016 počítá s redukcí poklesu těžby na 1 %. Lukoilu se díky tzv. víceúrovňovému hydraulickému štěpení údajně podařilo zastavit pokles těžby na několika polích. V provincii jsou navíc stále otevírána nová naleziště. TNK-BP se chystá rozjet těžbu na poli Uvat v Ťumenském regionu, která by se do několika let měla vyšplhat na 220 tisíc barelů denně.

Baženovova formace je zhruba 50 metrů tlustá vrstva špatně porózní a těžko rozrušitelné horniny, která se táhne tisíce kilometrů od Omska na sever přes Surgut až ke Karskému moři v hloubce 2,5 kilometrů pod zemí. Podle ruských odhadů by mohla skrývat neuvěřitelných 25-50 miliard tun ropy, což je dvojnásobek současných potvrzených zásob Ruska. Těžba těžko dostupné ropy by se s pomocí horizontálního vrtání a hydraulického štěpení mohla do konce dekády dostat ze současných 400 tisíc barelů za den až na 2 miliony barelů denně.

Tuto techniku, při níž se tuny chemicky obohacené vody pod tlakem vhánějí do podzemních vrtů, ve kterých naruší strukturu břidlice či jiné horniny a uvolní „lapenou“ ropu, dokázali v posledních letech značně zdokonalit američtí těžaři. Podle geologických studií má Baženovovská formace podobnou strukturu jako Bakkenova pánev ve Spojených státech, čehož hodlají američtí těžaři při předávání zkušeností využít. Vzhledem ke svému rozsahu má potenciální zásoby v Baženovově formaci každá větší těžařská společnost v Rusku.

Lukoilu se v roce 2011 podařilo úspěšně aplikovat dvě jiné nové metody těžby a na poli Jaregskoje vyprodukovat 550 tisíc tun ropy. Gazprom něfť se při zkoumání těžko dostupné ropy spojila s nizozemsko-britským koncernem Royal Dutch Shell; začátek vrtů plánují na rok 2014. TNK-BP v provincii spolupracuje se společností Schlumberger (71,83 USD, 0,46%). Náklady na produkci se sice mohou vyšplhat až na 40 dolarů za barel, při současné ceně ropy (kolem 110 dolarů za barel) a díky nedávno schválenému daňovému a celnímu zvýhodnění těchto ložisek se však těžba vyplatí. Dny západní Sibiře tak zdaleka nemusí být sečteny, a její relativní význam by v budoucnu mohl dokonce vzrůst.

Jednou z příčin zvýšeného zájmu ruských i zahraničních těžařů o těžko dostupnou ropu jsou daňové úlevy, které začnou platit od příštího roku. Na ropu z Baženovovy a Ačimovské formace bude uvalena nulová sazba daně z těžby. Běžná sazba bude činit 446 rublů za tunu.

„Rosněfť by na možném nárůstu těžby z nekonvenčních ložisek mohla mezi ruskými ropnými společnostmi vydělat nejvíc,“ napsali analytici Bank of America (10,64 USD, 1,82%) ve zprávě pro investory.

(Zdroje: Moscow Times, Kommersant, taxpravo.ru, Platts)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.