Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Děti slavných nejsou automaticky celebrity. Média o jejich běžném životě psát nesmějí

Děti slavných nejsou automaticky celebrity. Média o jejich běžném životě psát nesmějí

12.2.2013 5:30
Autor: Martin Krčmář, KSB

Případ se týkal potomka známé české zpěvačky, o kterém tuzemské vydavatelství bulvárního týdeníku Pestrý svět zveřejnilo několik nelichotivých článků a fotografií. Ty poukazovaly mimo jiné na jeho údajnou nadváhu a jiné problémy spojené s tím, že je synem slavné matky. Žaloba na ochranu osobnosti nezletilého byla v prvním stupni Městským soudem zamítnuta, avšak Vrchní soud v Praze poté usoudil, že uveřejněním zmíněných článků došlo k neoprávněnému zásahu do žalobcovy důstojnosti a jeho soukromí a uložil tak vydavatelství, aby mladému muži zaplatil peněžité zadostiučinění ve výši 300 000 Kč.

Proti tomuto rozhodnutí Vrchního soudu v Praze však vydavatelství podalo dovolání k  NS, kde se bránilo mimo jiné tím, že osoba nezletilého byla často medializována, přičemž k tomu do značné míry přispívali i jeho rodiče. Současně vydavatelství tvrdilo, že je to sama matka žalobce, která je zodpovědná za to, jakým způsobem chrání jeho soukromí, včetně toho, že ho sama zpřístupňuje médiím. 

Střet dvou zájmů

NS ve svém odůvodnění poznamenal, že k neoprávněnému zveřejňování skutečností ze soukromého života osoby dochází především tehdy, pokud tato osoba k uveřejnění nedala souhlas, což platí i v případě nezletilého dítěte. S poukazem na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva soud dále uvedl, že rozhodujícím faktorem při střetu svobody projevu (publikace článků a fotografií) a ochrany soukromého života je veřejný zájem. V případě dětí slavných osobností však NS dovodil, že u zveřejňování snímků zachycujících jejich soukromou a každodenní činnost veřejný zájem není dán.

K obraně vydavatelství, která tvrdilo, že souhlas ke zveřejnění informací byl vlastně dán zákonným zástupcem nezletilého, NS uvedl, že dítě má právo na ochranu před zásahem do svého soukromí i tehdy, kdy je učiněn jeho zákonným zástupcem. Spíše než žalobou na ochranu osobnosti má tato ochrana dle NS být zprostředkována pomocí ochranných ustanovení v zákoně o rodině. Pokud rodič nedodržuje povinnost spočívající v ochraně soukromí svého dítěte, může být postihnut podle právních předpisů o sociálně-právní ochraně dětí. Takové porušování rodičovských povinností nemůže současně vyloučit protiprávnost zásahu médií do soukromí dítěte. V této souvislosti pak NS poznamenal, že děti celebrit nemají být automaticky považovány za osoby veřejného zájmu jako jejich rodiče.

V situacích, kdy je porušeno osobnostní právo dítěte, je podle NS třeba zvážit právě to, že to není zpravidla samotný nezletilý, kdo zpřístupňuje informace o svém soukromí veřejnosti, ale jeho zákonný zástupce. Pokud by takové jednání rodičů, které je zjevně v rozporu se zájmy dítěte, mělo za následek snížení možného peněžitého zadostiučinění vůči dítěti, znamenalo by to popření satisfakční funkce zadostiučinění stejně jako jeho funkce preventivní.  I proto se NS ztotožnil se závěry odvolacího soudu ohledně stanovení výše přiměřeného zadostiučinění a dovolání vydavatelství zamítl.

    

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.