Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klesající hrozba komoditních šoků

Klesající hrozba komoditních šoků

13.02.2013 11:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Komoditní šoky jsou tradičně považovány za jednu z největších hrozeb pro globální ekonomiku. Platí to zejména o cenách energií. Od druhé poloviny 80. let ale můžeme pozorovat, že ačkoliv ceny energií procházejí velkými změnami, vliv na globální HDP je omezený.

Zmíněnou změnu můžeme vyjádřit klouzavou pětiletou korelací mezi růstem HDP a cenami komodit měřenou v letech 1970 – 2011. Vztah mezi růstem a cenami komodit byl až do počátku 80. let negativní. Růst cen komodit byl tedy pro růst HDP negativní. Poté se ale vazba mění, korelace navíc postupně sílí a až v posledních letech dochází k její stabilizaci. Je také patrné, že korelace ve vyspělých ekonomikách (červeně) a rozvíjejících se ekonomikách (zeleně) se postupně přibližují jak svou velikostí, tak znaménkem. Podobný vývoj můžeme pozorovat u vztahu mezi HDP a cenami energií, které vidíme v druhém grafu.

šok

 

Globální ekonomika dnes sice není vůči komoditním šokům imunní, je ale odolnější, než se běžně předpokládá. Platí to navíc jak o vyspělých ekonomikách, tak o rozvíjejících se zemích. Za tímto vývojem může stát několik důvodů. Prvním z nich je větší efektivita ve využívání komodit, kterou pozorujeme od 70. let. K tomu se přidává lepší reakce ze strany ekonomické politiky, včetně schopnosti centrálních bank tlumit inflaci. Svou roli hraje i větší diverzifikace komoditních zdrojů a jejich nové nekonvenční zdroje.

Rozvíjející se země sice stále dohánějí úroveň příjmů vyspělých ekonomik a jejich růst by tak měl být doprovázen intenzivnějším využívám komodit, zároveň však mají přístup k moderním technologiím, které intenzitu spotřeby komodit omezují. Jejich další rozvoj také znamená posun směrem k ekonomice služeb, která vyžaduje menší investice do infrastruktury a následně nižší poptávku po komoditách. Celkově by tak zmíněné faktory měly nadále snižovat citlivost globální ekonomické aktivity na komoditní šoky.

(Zdroj: „Commodity prices and growth: A changing relationship?“, VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data