Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský platební rozkaz: Šifruje se stále, ale navíc s Bulharskem a Rumunskem

Evropský platební rozkaz: Šifruje se stále, ale navíc s Bulharskem a Rumunskem

18.2.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

Na úvod si dovolím stručně popsat způsob, jakým si soud s účastníky řízení o evropském platebním rozkazu (zejména s žalobcem) vyměňují nezbytné informace. Žalobce iniciuje řízení u soudu za pomoci formuláře označeného jako „návrh na vydání evropského platebního rozkazu“, v němž za pomoci předepsaných kódů označí žalobce postupně účastníky řízení, příslušnost soudu, tzv. přeshraniční povahu případu (tj. například skutečnost, že žalobce má bydliště v jiném členském státě EU než žalovaný), nárok a právní důvod vzniku nároku a jeho příslušenství, případný nárok na smluvní pokutu, náklady spojené s vymáháním nároku a v závěru označí důkazy k prokázání svých tvrzení.

Vyplněný návrh pak může vypadat tak, že v prvním řádku kolonky s označením strany a jejich zástupci se objeví kód 01, což znamená, že dále uvedená adresa je adresou žalobce, či v případě kódu 02 adresou žalovaného. Dále například v kolonce s označením jistina uvede žalobce do příslušného řádku kód 15, což znamená, že právním důvodem vzniku jeho nároku byla půjčka žalovanému, kód 30 pak znamená, že půjčka nebyla žalovaným uhrazena. Tímto způsobem žalobce zašifruje celý obsah svého návrhu (celkem vyplní 11 kolonek v rozsahu pěti stran A4) a odešle jej příslušnému soudu.

Dva nové státy

Nařízení Komise EU, kterým se mění formuláře užívané v rámci řízení o evropském platebním rozkazu, si klade za cíl zjednodušit vyplňování formulářů nejen pro žalobce a žalované (tedy účastníky řízení), ale rovněž pro soudy rozhodující v daném řízení. Nařízení reaguje rovněž na fakt rozšíření Evropské unie o nové členské státy, a to o Bulharsko a Rumunsko.

Změny ve formulářích ale nijak převratné nejsou, což se v zásadě ani neočekávalo. Žalobcům se ve formuláři nově nabízí pouze rozšířená „nabídka“ členských států, a to právě o přistoupivší Bulharsko a Rumunsko, z nichž je možné vybírat pro účely označení bydliště či místa pobytu žalobce a žalovaného a dále pro účely označení země soudu, kterému je návrh podáván. V návaznosti na tuto položku pak došlo i k rozšíření nabídky měn, ve kterých je možné uplatnit jistinu žalované pohledávky. Žalobce pak nemůže překvapit skutečnost, že pokyny pro vyplnění uvedeného návrhu nedoznaly změn téměř žádných.

Obdobnou proměnou pak prošly i formuláře užívané soudy, a to žádost žalobci, aby opravil či doplnil podaný návrh, a dále i samotný formulář pro evropský platební rozkaz. Vyšší ani nižší počet kolonek, do nichž je třeba „dosadit“ potřebné údaje, nečeká ani žalovaného při vyplňování formuláře odporu proti evropskému platebnímu rozkazu.

Lze tak konstatovat, že avizovaný záměr (zjednodušit vyplňování formulářů v řízení o evropském platebním rozkazu) zůstal nenaplněn a řízení o evropském platebním rozkazu tak zůstane i nadále řízením, ve kterém si žalobce se soudem zasílají kódované zprávy, při jejichž luštění se ani jedna ze stran neobejde bez „šifrovací tabulky“. Přesto je však třeba uznat, že řízení o evropském platebním rozkazu může věřiteli výrazně ulehčit vymáhání dlužné pohledávky.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m