Aktualizováno Oslabení nezávislosti centrální banky, které již dříve znevažovalo Maďarsko v očích zahraničních investorů, dnes doplnil ještě zásah do výkonu soudní moci. Konzervativní vládnoucí strana Fidesz Viktora Orbána totiž předložila do parlamentu návrhy na omezení pravomocí ústavního soudu. Zákonodárci navzdory snahám o bojkot ze strany opozice a protestům z domova i ze světa nakonec dnes v podvečer kontroverzní dodatek Ústavy přijali 265 z 386 možných hlasů, protože Orbánova strana drží v parlamentu dvoutřetinovou většinu. Forint dnes oslabil na 9měsíční dno.
Ústavní soud za poslední rok a půl znemožnil maďarské vládě prosadit celou řadu politických kroků a dostal se tak do nepřízně premiéra Viktora Orbána. Příkladem z poslední doby je rozhodnutí ze začátku letošního roku, kdy ÚS zrušil povinnou registraci voličů, kterou chtěl Fidesz zkomplikovat opozici zisk hlasů v parlamentních volbách v roce 2014.
Návrh dodatku Ústavy, o kterém dnes maďarský parlament rozhodl, má být podle odborníků konečným řešením problémů maďarské vlády z poslední doby. Povede totiž k omezení pravomocí ÚS a zamezí současným citacím rozsudků učiněných před zavedením nové Ústavy, kterou Maďarsko přijalo v lednu loňského roku.
Kritika byl hlasitá, ale bezzubá
„Tyto návrhy budí zdání, že se vláda hodlá využít své dvoutřetinové parlamentní většiny k obejití Ústavního soudu, což by mohlo ohrozit základní principy kontrol a rovnováhy v demokracii“ upozornil Thorbjoern Jagland, generální sekretář Rady Evropy - mezivládní organizace sdružující v současné době 47 zemí akceptujících a zaručujících právní stát, základní lidská práva a svobodu pro své občany. S ohledem na tato rizika Jagland minulý týden Orbána požádal, aby zvážil odklad hlasování o sporných dodatcích ústavy. S kritikou vládních návrhů v pátek vystoupil také šéf Evropské komise José Manuel Barroso.
Jeho výzva ale zůstala bez odezvy stejně jako hlasy tisíců Maďarů, které o víkendu zněly ulicemi hlavního města Maďarska. Transparenty na náměstích v Budapešti se ale ohrazovaly také proti dalším opatřením maďarské vlády. Ta jsou namířena například proti politické kampani ve veřejnoprávních médiích. Dále se snaží o zamezení odjezdu maďarských studentů ze země v případě, že pobírali při studiích stipendia. Ale nová legislativa by měla také zakázat bezdomovcům spát na ulicích.
Opozice dnes před začátkem jednání maďarského parlamentu přiznala, že se záměry Orbánovy vlády změnit ústavu země příliš neudělá. Předseda opozičních postkomunistických socialistů Attila Mesterházy dnes novinářům řekl, že jeho strana chystá bojkot dnešní parlamentní seance. „Je to jedná z mála možností protestu, které nám zbývají,“ dodal. Jediným zástupce socialistů, který se dnešního jednání zúčastnil byl podle agentury MIT Jozsef Tobias, který chtěl reagovat na vystoupení maďarského premiéra. Náměstek šéfa ultrapravicového Hnutí za lepší Maďarsko-Jobbik se po poledni nechal slyšet, že zástupci jeho strany se dnes hlasování zdrží.
Výsledkem hlasován bylo přesto po čtyřech a půl hodinách rokování jasné odsouhlasení vládních návrhů. Pro dodatek Ústavy hlasovalo 265 poslanců, 11 bylo proti a 33 se hlasování zdrželo.
Nezávislost centrální banky minulostí?
Důvěru investorů vůči Maďarsku v posledních dnech již nahlodalo jmenování Györgyho Matolcsyho do funkce guvernéra tamní centrální banky na dalších šest let. Matolcsy byl v Orbánově vládě ministrem hospodářství a je považován za premiérovu "pravou ruku", což vrhá temný stín na vizi nezávislosti maďarské centrální banky. Matolcsy v březnu nahradil Andráse Simora, jehož v roce 2007 jmenovala předešlá socialistická vláda a čelil Orbánově kritice za zvyšování úrokových sazeb. Nezávislost centrální banky již dříve oslabilo jmenováním čtyř Orbánových lidí do sedmičlenné bankovní rady. Matolcsy aktuálně pobouřil trhy, když zbavil pravomocí dva své náměstky, které „podědil“ po svém předchůdci.
„Tyto poslední zprávy z Budapešti přidávají k dosavadním obavám trhů, že se vláda hodlá chopit kormidla na všech úrovních politického rozhodování v Maďarsku,“ uvedli v dnešní zprávě analytici . „V poslední době jsme shortovali forint na spotovém či opčním trhu a rádi tak budeme činit i nadále,“ dodali.
Možnost zásahu na forintu
Forint dnes ještě před parlamentním hlasováním oslabil proti euru skoro o procento až na 303,55 HUF/EUR, a byl tak nejslabší za posledních 9 měsíců. Potom ale přišla slovní intervence nového šéfa ministerstva hospodářství, která část ztrát opět umazala. Rozhodnutí parlamentu ale nakonec forint vrátilo opět k hladině 302 HUF/EUR.
Nový maďarský ministr financí Mihály Varga při svém odpoledním vystoupení bez bližších detailů uvedl, že plánuje strategickou spolupráci s centrální bankou. Očekává uklidnění volatility na forintu, ale nevyloučil možnost „využití vládní většiny na forintu“ v případě potřeby.
„Vláda připravila letošní rozpočet s očekávaným kurzem maďarského forintu vůči euru na úrovni 285 HUF/EUR, a pokud se bude kurz výrazně a dlouhodobě odchylovat od plánované úrovně můžeme zasáhnout,“ cituje Reuters z dnešního vystoupení Vargy, který byl před nedávným nástupem do čela resortu financí zodpovědný za (neúspěšné) dojednání preventivní úvěrové linky od Mezinárodního měnového fondu.
Vývoj kurzu forintu vůči euru:
- za posledních 5 seancí

- za poslední rok

(Zdroj: AP, Reuters, MTI, Independent)