Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američané v únoru vydělávali i utráceli více, než se čekalo

Američané v únoru vydělávali i utráceli více, než se čekalo

29.3.2013 13:43, aktualizováno: 29.3. 14:05
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Osobní příjmy v USA za únor vzrostly o 1,1 procenta oproti předcházejícímu měsíci, výdaje pak zrychlily na 0,7 procenta. V obou případech jde o vyšší tempa růstu, než předpokládal tržní konsensus. Ten byl nastaven na 0,8, respektive 0,5 procenta. Příjmy a výdaje rostly i v reálném vyjádření.

Slušný růst osobních příjmů následuje po lednovém propadu o 3,7 procenta. Časovou řadu však na přelomu roku hodně rozhýbaly změny daní. Nejprve v prosinci docházelo k urychleným výplatám bonusů, což čísla zvedlo, následoval lednový propad, který umocnily vyšší daně. Nižší srovnávací základna pak znovu pomáhá vylepšit únorová data. V průměru za tyto tři měsíce osobní příjmy stagnovaly oproti předchozímu období, kdy vykazovaly nepatrný růst. Meziroční růst osobních příjmů činil v únoru 2,6 procenta.

U výdajů sledujeme růst za únor o 0,7 procenta po 0,4procentním růstu v lednu. Za 0,4 procentního bodu z tohoto růstu stojí vyšší ceny, měřené indexem osobních výdajů. Ten rostl hlavně kvůli zdražení energií o 5,8 procenta. Reálně se tak výdaje zvýšily o skromnějších 0,3 procenta, což znamená opakování lednového tempa růstu.

Míra úspor se zvýšila na 2,6 procenta z lednových 2,2 procenta. S tímto údajem v předchozích měsících zahýbaly změny v příjmech, tedy mimořádné faktory zmíněné výše. Pokud od těchto výkyvů odhlédneme, drží si míra úspor už přes dva roky celkem stabilní sestupný trend, který vedle lepšícího se trhu práce dodává na síle domácí spotřebitelské poptávce. Díky udržení reálného tempa výdajů by spotřebitelé měli být opět tahounem HDP i v prvním kvartále. Jejich příspěvek ale ještě může snížit březen, kdy dochází k ochlazení spotřebitelské nálady.


Váš názor
  • je to přeci tak jednoduchý
    31.3.2013 3:49

    Očekávání se dá snadno překonat vždycky. Stačí jen očekávat hodně málo a plán bude pokaždé splněn. Někdy se jen musí očekávat i propad. Takhle se plnil plán už za komunistů. Vždycky byl splněn na 100% +. Proto jsme byli paradoxem a závistí celého světa. Všichni kradli a nikde nic nechybělo. Nikdo nic nedělal a plán byl vždy splněn a to nejdůležitější - celý národ nadával na komunisty a při volbách vždy dostali 99.98% hlasů. No ani v tom se toho moc nezměnilo. Jsme přece národ kouzelníků. Na nás nikdo ve světě nemá.
    xxx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC