Aktualizováno Osobní příjmy v USA za únor vzrostly o 1,1 procenta oproti předcházejícímu měsíci, výdaje pak zrychlily na 0,7 procenta. V obou případech jde o vyšší tempa růstu, než předpokládal tržní konsensus. Ten byl nastaven na 0,8, respektive 0,5 procenta. Příjmy a výdaje rostly i v reálném vyjádření.
Slušný růst osobních příjmů následuje po lednovém propadu o 3,7 procenta. Časovou řadu však na přelomu roku hodně rozhýbaly změny daní. Nejprve v prosinci docházelo k urychleným výplatám bonusů, což čísla zvedlo, následoval lednový propad, který umocnily vyšší daně. Nižší srovnávací základna pak znovu pomáhá vylepšit únorová data. V průměru za tyto tři měsíce osobní příjmy stagnovaly oproti předchozímu období, kdy vykazovaly nepatrný růst. Meziroční růst osobních příjmů činil v únoru 2,6 procenta.
U výdajů sledujeme růst za únor o 0,7 procenta po 0,4procentním růstu v lednu. Za 0,4 procentního bodu z tohoto růstu stojí vyšší ceny, měřené indexem osobních výdajů. Ten rostl hlavně kvůli zdražení energií o 5,8 procenta. Reálně se tak výdaje zvýšily o skromnějších 0,3 procenta, což znamená opakování lednového tempa růstu.
Míra úspor se zvýšila na 2,6 procenta z lednových 2,2 procenta. S tímto údajem v předchozích měsících zahýbaly změny v příjmech, tedy mimořádné faktory zmíněné výše. Pokud od těchto výkyvů odhlédneme, drží si míra úspor už přes dva roky celkem stabilní sestupný trend, který vedle lepšícího se trhu práce dodává na síle domácí spotřebitelské poptávce. Díky udržení reálného tempa výdajů by spotřebitelé měli být opět tahounem HDP i v prvním kvartále. Jejich příspěvek ale ještě může snížit březen, kdy dochází k ochlazení spotřebitelské nálady.