Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Žádné záhadné hrozny. Viněty nesmí mást spotřebitele, rozhodl Nejvyšší správní soud

Žádné záhadné hrozny. Viněty nesmí mást spotřebitele, rozhodl Nejvyšší správní soud

22.5.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

V původním správním řízení Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila známému výrobci vín stáhnout z prodeje láhve vína, vyrobené částečně z hroznů neznámého původu, a zpracovat evidenční knihy o jejich původu. Výrobce se proti tomuto rozhodnutí odvolal ke Krajskému soudu, který mu vyhověl a rozhodnutí inspekce zrušil. Ta se ovšem bránila u Nejvyššího správního soudu kasační stížností a spor nakonec vyhrála.

Výrobce vína do 1,2 tuny hroznů přimíchal 300 tun hroznů neznámého původu, čímž celou šarži znehodnotil. Při nařízení stažení vín z prodeje namítal u krajského soudu, že podle českých právních předpisů neexistuje povinnost uvádět provenienci hroznů na etiketě a vést evidenční knihy o původu použitých hroznů. Krajský soud své rozhodnutí založil povětšinou na námitkách formální povahy.

Ty se týkaly například nedostatečné lhůty ke splnění povinnosti stáhnout víno z oběhu, nezákonného způsobu provedení kontroly a nedostatečného odůvodnění rozhodnutí inspekce.

Formalismus nebrat

Nejvyšší správní soud (NSS) zareagoval na rozhodnutí Krajského soudu a odmítl ho jako příliš formalistické. V české legislativě sice není zakotvená výslovná povinnost označovat provenienci hroznů a vést evidenční knihy, ovšem soudy a Státní zemědělská a potravinářská inspekce musí jít vždy po smyslu dané právní úpravy a jejích východisek v právní úpravě evropské.

Z přímo aplikovatelných nařízení například vyplývá, že „Koncepce jakostních vín ve Společenství se mimo jiné zakládá na zvláštních vlastnostech souvisejících se zeměpisným původem vína. Tato vína spotřebitel rozeznává pomocí chráněných označení původu a zeměpisných označení, …“. Další evropský předpis z oblasti potravinového práva zavádí povinnost, že, „…označování, …, použité obalové materiály, způsob jejich úpravy a místo vystavení, jakož i informace poskytované o nich nesmí uvádět spotřebitele v omyl“. A nakonec je v evropské úpravě zakotvena i povinnost Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tedy že „Členské státy zajišťují dodržování potravinového práva a sledují a ověřují, zda provozovatelé potravinářských a krmivářských podniků ve všech fázích výroby, zpracování a distribuce plní odpovídající požadavky potravinového práva. Za tímto účelem používají systém úředních kontrol a vykonávají další činnosti…“.

Na základě bezprostředně závazných evropských předpisů tedy NSS uzavřel, že výrobci vína mají jednoznačnou povinnost „uvedení provenience“ na svých lahvích, jelikož tento údaj slouží k naplnění smyslu citované evropské úpravy, tedy k informování a ochranně spotřebitele. Klamání spotřebitele je totiž nutno chápat materiálně, nedochází k němu při porušení formálních zákonných povinností výrobců vína, ale při záměně představy spotřebitelů o původu vína při jeho nákupu. Jinými slovy, producenti vína mají povinnost vést přesvědčivou evidenci o dovážených hroznech. Stejně tak musejí uvádět původ vína na vinětách lahví.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data