Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gascontrol stáhl nabídku na koupi Dětmarovic. Zůstávají ČEZ (+komentář)

Gascontrol stáhl nabídku na koupi Dětmarovic. Zůstávají ČEZ (+komentář)

27.06.2013 12:43, aktualizováno: 27.6. 14:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Černouhelnou elektrárnu Dětmarovice bude dál provozovat energetická společnost ČEZ. Havířovská firma Gascontrol totiž odstoupila z tendru na prodej Dětmarovic. Byla přitom poslední firmou, která měla o elektrárnu zájem. Důvodem je zhoršující se situace na energetických trzích a z toho vyplývající negativní postoj financujících bank. ČTK to dnes řekla mluvčí Gascontrolu Jana Dronská. 

"V závěrečné fázi prodeje jsme jednali pouze se společností Gascontrol," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ elektrárnu nabídl k prodeji, aby naplnil dohodu o narovnání s Evropskou komisí, která vyšetřovala údajné zneužívání dominantního postavení ČEZ na trhu výroby elektřiny. V konečném textu dohody se ale Dětmarovice neobjevily, protože ve sporu s EK šlo o hnědouhelné elektrárny. 

„Příspěvek elektrárny Dětmarovice k provozním ziskům i hodnotě společnosti ČEZ je relativně zanedbatelný, stejně jako jednorázový zisk z elektrárny. Zpráva by tak neměla mít dopad na obchodování na titulu,“ uvedl analytik Patria Direct, pokrývající akcie ČEZ, Tomáš Sýkora. 

Pokud se objeví nějaký jiný kupec se zajímavou nabídkou, je energetická společnost ochotna opět o prodeji Dětmarovic uvažovat, dodala Půlpánová s tím, že nyní ale není společnost vázána žádnými limity, ani časovými. V poslední době se navíc podle ní výrazně změnily podmínky na evropském trhu, které nyní provozování černouhelných elektráren nahrávají. 

Znalecký posudek pro ČEZ elektrárnu loni ocenil na 1,35 miliardy korun. Gascontrol podle médií nabídl 1,6 miliardy korun. Další zájemci, skupina BXR a Energetický a průmyslový holding (EPH), nabídli méně než miliardu. ČEZ se tak klonil k tomu, že elektrárnu prodá Gascontrolu, který tak zůstal jako jediný zájemce poté, co odpadla varianta nuceného prodeje v rámci narovnání s EK. 

Gascontrol je českým výrobcem a dodavatelem technologií pro energetiku, strojírenství a stavebnictví. Do skupiny patří 27 firem, za loňský rok měla obrat 3,1 miliardy korun. Vlastníky mateřské společnosti Gascontrol jsou její zakladatelé Mieczyslaw Molenda a František Sasyn. 


Read more::

 

 


Váš názor
  •  
    27.06.2013 12:58

    To je kop do zadinky ČEZu.
    Homo
  •  
    27.06.2013 12:56

    Tak by to mohl kupit bakala.By měl odbyt na uhlí.Co na to pan Síkora?
    ?
    •  
      27.06.2013 13:11

      I přes vše trvám na vyjádření pana Síkory.Toto nelze nekomentovat.Video by se taky hodilo.
      ?
    •  
      27.06.2013 12:59

      A co potom bude dělat s tou drahou elektrikou?
      qwer
Aktuální komentáře
24.02.2026
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data