Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miliardy na účtech Toyoty budou pokusným králíkem Abenomiky

Miliardy na účtech Toyoty budou pokusným králíkem Abenomiky

05.08.2013 13:46
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Japonský premiér Šinzó Abe vyzval domácí firmy, aby nehromadily hotovost a přispěly k hospodářskému oživení tím, že budou větší část peněžních rezerv investovat. Mezi prvními odpověděla na volání vlády Toyota, které na účtech bez užitku zahálí 37 mld. USD.

Automobilka v uplynulém kvartále téměř zdvojnásobila čistý zisk na 5,7 mld. USD, což je víc, než kolik vydělaly dohromady konkurenční General Motors a Volkswagen. Tržby rostly díky mohutné podpoře oslabujícího jenu. Hotovost a její ekvivalenty se zvýšily o 11 %. Žádná jiná nebankovní společnost v zemi nemá k dispozici tolik peněz.

O své bohatství se Toyota chce dělit nejen s akcionáři, ale i se zaměstnanci a subdodavateli. Kapitálové a výzkumné výdaje mají tento fiskální rok vzrůst o 10 %. Odměny ve firmě by měly dosáhnout nejvyšší úrovně od roku 2008. V plánu jsou vyšší dividendy i mzdy.

Kroky největšího japonského exportéra jsou pro Abeho kabinet povzbuzující. Pro výsledný efekt bude důležité, jestli se k Toyotě přidají další. „Cílem by mělo být vytvoření lepšího prostředí pro soukromý sektor. Způsob, jakým Toyota naloží se svou horou hotovosti, možná naznačí budoucí vývoj Abenomiky,“ tvrdí Toshihiro Nagahama, hlavní ekonom tokijského Dai-Ichi Life Research Institute.

Abeho vláda si stanovila cíle pro růst investic. Premiér se v únoru sešel s šéfy největších korporací a vyzval je, aby zvýšili platy. I když se soukromému sektoru v zemi v posledních měsících vcelku daří, v 10 z 12 uplynulých měsíců mzdy stagnovaly nebo nerostly. Dalším popudem k menšímu hromadění hotovosti má být růst inflace. Ta se zatím drží na velmi nízké až záporné úrovni. Po většinu letošního roku ceny klesaly.

Konzervativní přístup velkých japonských společností je jednou z překážek na cestě k nastartování ekonomiky, která se po dvě desetiletí nedokázala vymanit ze spirály deflace a stagnace. Hotovostní pozice soukromého sektoru v prvním kvartále dosáhla 225 bilionů jenů (2,25 bilionu USD), což je suma převyšující roční hospodářský výstup Itálie. Po finanční krizi v roce 2008 a katastrofálním zemětřesení o tři roky později si firmy budují rezervy, aby byly připraveny na všechny nahodilosti. Podle ekonomů by letošek mohl být přelomový, jelikož by se mohlo začít s realizací dlouho odkládaných investic.

Burza je zatím z Abenomiky nadšená. Extrémně uvolněná měnová politika, vyšší vládní výdaje a hlavně prudce oslabující jen vynesly index Nikkei 225 za poslední rok o 69 % výš. Cena akcií Toyoty se ve stejném období víc než zdvojnásobila.

Vyšší výdaje Toyoty by se mohly promítnout do několika oblastí. Prostor je pro investice, posilování globální přítomnosti i odměňování akcionářů. „Mohli by zvýšit dividendu, zahájit odkup vlastních akcií a vydat se na akviziční tažení,“ tvrdí Ben Williams z londýnského fondu GAM UK.

Toyota zatím specifika vyšších výdajů a investic nezveřejnila. Akcionářům chce odevzdat 30 % zisku, takže by dividendy podle posledních vykázaných výsledků měly vzrůst. Jelikož 75 % akcií společnosti patří japonským subjektům, zůstane velká část dodatečných zisků doma. Analytici počítají s tím, že dividenda by v brzké době měla vzrůst o 30 % na 40 jenů na akcii. Na kapitálové výdaje chce společnost vynaložit 920 mld. jenů, přičemž zhruba polovinu částky proinvestuje doma. Na odměnách svým 70 tisícům zaměstnanců v Japonsku vyplatí v průměru 2 miliony jenů (20 tisíc USD) na hlavu.

Analytici většinou očekávají investice do technologií elektrických baterií, růst dividendového výplatního poměru či zahájení odkupu vlastních akcií, i když ten zatím společnost nemá v plánu. Konkurence s penězi na odkupy nešetří. Společnosti v indexu Topix v prvním pololetí nakoupily akcie za 1,78 bilionu jenů, nejvíc od roku 2005. Toyota si pro letošní fiskální rok krom podpory Abenomiky stanovila další ambiciózní cíl: jako první automobilka chce překonat metu 10 milionů vyrobených aut.

(Zdroje: Bloomberg, WSJ)


Váš názor
 • Trejbale Trejbale........
  05.08.2013 15:13

  že ty jsi chtěl napsat že Toyota má miliardy na kontech ? Ono mít peníze na účtech je něco úplně jiního. Já mám na účtech taky spoustu peněz, ale ale na té části kde je napsáno "má dáti" Děláš Patrii ostudu :o((
  Kefalík
  • Re: Trejbale Trejbale........
   06.08.2013 15:36

   He?:-)) Jde o to, jestli mají prachy, ne?:-))) Je šumák, jestli na účtech, nebo na kontech:-))))
   Jesse
  • Re: Trejbale Trejbale........
   06.08.2013 15:28

   já myslím, že záleží na tom, jestli se na to dívá účetní nebo ekonom :-)
   Démon
  • Re: Trejbale Trejbale........
   05.08.2013 15:52

   hahaha pane Kefalík to se vám trochu míchají účty s konty, a moc tomu nerozumíte...ale hlavně že máte názor ;)
   Bo
  • Re: Trejbale Trejbale........
   05.08.2013 15:21

   Zajímavý. Já mám v účetnictví účty. A v bance taky účet, i když se jmenuje něco-konto. Kefalín, Kefalín...: "Pane doktore, já jsem redaktor závodního časopisu Rudá vatra." - "Cože jste?" - "Redaktor závodního časopisu rudá vatra. Já jsem opravdu velmi slabý na prsa."
   JoN
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data