Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobročinnost v EU: Dar tuzemské nadaci i nadaci v jiném státě EU má stejný daňový režim

Dobročinnost v EU: Dar tuzemské nadaci i nadaci v jiném státě EU má stejný daňový režim

14.8.2013 5:30
Autor: Zuzana Heczková, KŠB

První z rozsudků řešil otázku odepření slevy na dědické dani pro německé sdružení Missionswerk, které se stalo univerzálním dědicem belgické zůstavitelky. V Belgii totiž nepodléhají odkazy ve prospěch neziskových organizací se sídlem v Belgii nebo jiné evropské zemi, kde zemřelý pracoval či bydlel, plné výši dědické daně, ale dědic se může těšit částečné slevě. Jak bylo řečeno, zůstavitelka žila a pracovala vždy v Belgii, tudíž podle belgického zákona nemělo německé neziskové sdružení na daňové zvýhodnění právní nárok.

Sdružení odepření slevy zažalovalo u belgického soudu a ten podal Soudnímu dvoru EU předběžnou otázku týkající se slučitelnosti belgické úpravy s unijními zásadami volného pohybu pracovníků, svobodou usazování a se zákazem diskriminace. Soudní dvůr ale označil uvedené zásady v této věci za zcela bezvýznamné a neaplikovatelné a namísto toho iniciativně přeformuloval řešenou předběžnou otázku na slučitelnost belgické úpravy se zásadou volného pohybu kapitálu, neboť otázky spojené s dědictvím spadají pod obecnou zásadu svobody vnitřního trhu EU. Už tento krok Soudního dvora EU - přejmenování předběžné otázky z důvodu nesprávného právního základu primárního práva - je revolučním ukazatelem vývoje řízení o předběžné otázce ve prospěch efektivní vzájemné soudní spolupráce.

Jen na sídle nesmí záležet

Co se týče „gró“ řešení předběžné otázky, Soudní dvůr EU konstatoval, že daňové výhody nesmí být poskytovány jen ve státě, v němž má daná nezisková organizace sídlo. Soudci argumentovali tím, že odepření slevy na dani může mít v konkrétním případě za následek snížení hodnoty dědictví. Jinak řečeno, přeshraniční pohyb kapitálu může být pro belgické rezidenty méně atraktivní (belgičtí obyvatelé by mohli být odrazováni od darování či odkazování majetku zahraničním subjektům). Rozdíly ve slevách na dani mohou být aplikovány pouze v případě, že vnitrostátní úprava nepředstavuje prostředek svévolné diskriminace ani zastřené omezování volného pohybu kapitálu, resp. pro každou výjimku musí existovat naléhavý důvod obecného zájmu.

Druhý z rozsudků - případ Persche - je argumentačně velmi podobný. Německý občan daroval věcný dar ve prospěch portugalské charitativní organizace, a chtěl si hodnotu tohoto daru odpočítat od základu daně z příjmu. Německé úřady to odmítly, neboť příjemce daru neměl sídlo v Německu.

Soudní dvůr opět odůvodnil své rozhodnutí tím, že odepření daňového zvýhodnění poukazem na sídlo organizace má za následek omezení volného pohybu kapitálu. Soudní dvůr EU však současně definoval okolnosti, za jakých by se případně mohla výjimka z daňové výhody aplikovat. Šlo by to tehdy, pokud by zahraniční charitativní organizace sledovaly jiné cíle, než ty stanovené vnitrostátní právní úpravou členského státu. To však ve svém důsledku nesmí mít za následek nepřiměřenou administrativní zátěž pro žádnou ze stran – pro dárce ani pro daňové úřady.

Dva nedávné rozsudky Soudního dvora EU nově definují pojem solidarity, pevně zakotvený v primárním právu EU, a to tentokrát z pohledu dobročinnosti. Soudní dvůr EU v nich především poukázal na zásadní vliv volného pohybu kapitálu v rámci členských zemí EU v oblasti daňové politiky a vytvořil tak rámec evropského prostoru dobročinnosti v oblasti daně darovací a dědické.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data