Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solvence v globální ekonomice se zhoršuje

Solvence v globální ekonomice se zhoršuje

20.8.2013 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Poměr dluhu k HDP ve světové ekonomice se drží na velmi vysokých úrovních. V roce 1996 dosahoval 150 % HDP, v současnosti je to asi 250 % HDP. Ve stejnou dobu dochází ke zpomalení tempa růstu produktivity a stárnutí populace, což se projevuje na poklesu tempa potenciálního růstu globální ekonomiky. To do roku 2007 dosahovalo asi 3,5 % ročně, v následujících deseti letech se ale bude pravděpodobně pohybovat jen kolem 2,3 %. Vývoj celkového dluhu ve světě shrnuje následující graf: 
 
001_eko

Ohrožuje současný stav celkovou solvenci v globální ekonomice? Ke zhoršení solvence dochází v případě, kdy se dluh nachází vysoko a růst zpomaluje. Situaci by pak mohlo zlepšit pouze to, kdyby bezrizikové výnosy klesaly stejným tempem, jako je tomu u potenciálního růstu, a zároveň by nedocházelo k růstu rizikových prémií, které by zvedaly sazby celkové.

Jaká je nyní situace ve světové ekonomice? Jak ukazuje druhý graf, dlouhodobé sazby (vyznačeny šedě) klesaly v posledních letech mnohem pomaleji než nominální růst globální ekonomiky (fialově). Částečně je to způsobeno růstem rizikových prémií (asi o 100 bazických bodů). Výše uvedená podmínka týkající se rychlosti poklesu sazeb tedy splněna není. 
 
002_eko

Můžeme tudíž konstatovat, že celková solvence ve světové ekonomice se zhoršuje.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • včera
  20.8.2013 9:42

  říkali, že je už recese za námi, dusím se smíchy :-))) Tak krásná souvislost se solvenstností a že by ji nikdo v médiích neviděl? To se mi nezdá :-)))
  Jesse
  • Re: včera
   20.8.2013 10:18

   Jesse, zamysli se. Oni nemůžou říct, že po volbách bude mimořádná milionářská daň 30 %. Nemůžou říct, že tento stát je na okraji skály. Co se stane ? Lidi začnou vybírat peníze z banky, začne panika. Musí tančit a zpívat z posledních sil, aby jsme si dole ničeho nevšimli. Jo, bude to sranda. Velký maškarní rej. Už máš nějakou masku ?
   Jezdec.
   • 20.8.2013 10:27

    mám, spokojený občan...
    el mrcoch
    • Re: Já
     20.8.2013 10:38

     jsem si do kufru zabalil masku emigranta :-))
     Jesse
 •  
  20.8.2013 9:38

  zajimavý článek, no a to chtějí růst nastartovat novým zadlužením.....kam tato teorie růstu pomocí dluhů může daleko jít?
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba