Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neotálejme s finančním začleňováním

Neotálejme s finančním začleňováním

22.08.2013 18:28

Zpřístupněním finanční soustavy nejchudším lidem světa lze uvolnit jejich ekonomický potenciál, zlepšit jejich životy a prospět širší ekonomice. Není tedy překvapením, že se finanční začleňování chudých lidí stalo významnou součástí veřejné politiky. Centrální banky a regulátoři z celého světa se stavějí do čela tohoto úsilí, když vedle tradičního mandátu udržovat měnovou a finanční stabilitu dávají prioritu také finančnímu začleňování.

Finanční začlenění znamená poskytnutí příležitosti 2,5 miliardám lidí na světě, kteří nejsou klienty žádné banky a nemají dostatečné finanční zaopatření, takže dosud nebyli účastníky formální finanční soustavy. Díky finančnímu začlenění se těmto lidem pomůže vybřednout z chudoby a zařadit se do hlavního ekonomického proudu. Větší finanční vstřícnost slibuje soudržnější společnost a vyváženější růst a rozvoj.

Navíc i finanční soustavy samotné mohou těžit z toho, když budou přístupnější a pokrokovější. Další spotřebitelé participující na formální finanční soustavě posílí národní ekonomiku a potažmo obohatí ekonomiku globální. Jak se rozvojové země posouvají směrem ke středněpříjmovému statusu, představuje finanční začleňování klíčovou složku trvalého pokroku.

V zemích s nízkou mírou finančního začlenění spotřebitelům nezbývá než se spoléhat na neregulované neformální služby. Tyto podřadnější náhražky často znamenají přemrštěné náklady pro vypůjčovatele – a financování, které je obvykle příliš krátkodobé na produktivní investiční činnost. Absence ochrany spotřebitele a regulačních i dohlížecích rámců navíc odhaluje slabiny neformálních činností, které mohou poškodit vypůjčovatele a ohrozit finanční stabilitu.

Zvýšení dostupnosti formálních finančních služeb pro ty, jimž byly dlouho upírány, vyžaduje zavedení vyváženého regulačního rámce. Tvrdá a paušální regulace, která je možná nezbytná na složitých a nevyzpytatelných finančních trzích, nemusí být ve venkovské komunitě vhodná – nebo může v horším případě dusit úsilí o podporu finančního začleňování.

Důležitým aspektem regulace je proporcionalita umožňující uvážlivá opatření, která nepřehánějí ani nepodceňují, ale jsou úměrná rizikům, jež je zapotřebí řešit. Není tedy divu, že nízká míra začlenění v rozvojových a rozvíjejících se zemích přiměla politiky k zavádění přiměřené regulace, která zajišťuje pružnost potřebnou k podněcování inovací při poskytování finančních služeb a současně zachovává finanční stabilitu.

Například Bangladéš přizpůsobil svou finanční regulaci institucím zajišťujícím mikrofinancování. To pomohlo urychlit růst trvale udržitelného mikrofinancování pro místní firmy vlastněné ženami. Keňský přístup k regulaci „zkoušej a uč se“ rozvinul potenciál poskytování finančních služeb přes mobilní telefony prostřednictvím systému M-PESA, který nabízí zákazníkům bezpečnou a pohodlnou alternativu k hotovosti.

Existuje mnoho dalších příkladů úspěšného zavedení přiměřené regulace, jehož výsledkem je větší finanční začlenění bez narušení finanční stability. V Malajsii vedla regulace zprostředkovatelského bankovnictví (která zabezpečuje zájmy spotřebitelů a současně podporuje obchodní modely finančních institucí) k expanzi bezpobočkového bankovnictví, jež dokáže proniknout i do dříve neobsloužených venkovských oblastí.

Podobně i mexický systém finančního přístupu založený na „pilířích“ – v jehož rámci odpovídají požadavky na založení bankovního účtu míře rizika, takže účty s nízkou hodnotou podléhají vyšším transakčním omezením – rozšířil přístup k základním účtům a současně zmírnil riziko praní špinavých peněz. A Pákistán s Indonésií zase stanovují kapitálové požadavky pro mikrofinanční instituce podle velikosti populace, kterou hodlají pokrývat, čímž těmto institucím umožňují vhodně obsluhovat odlišné tržní segmenty.

Politici v mnoha zemích v poslední době přemýšlejí o roli finančních normotvorných orgánů při podpoře finančního začleňování. Zejména se zaměřují na konkrétní problémy, které vyvstávají při aplikaci dozorových standardů v rozvojové zemi usilující o finanční stabilitu a začlenění.

Ačkoliv globální standardy údajně odrážejí principy proporcionality, neposkytují dostatečný návod pro národní regulátory, bankovní instituce a hodnotitele finančního sektoru, kteří se je snaží efektivně aplikovat v rozmanitých prostředích. Tato absence kontextové jednoznačnosti vede k přehnaně konzervativním výkladům regulace – a tím k vytváření nezamýšlených bariér finančního začleňování. Řešení této otázky bude vyžadovat zásah politiků s praktickými zkušenostmi s aplikací mezinárodních standardů, zejména v rozvíjejících se ekonomikách.

Současně platí, že v zájmu zajištění trvalého pokroku směrem k finančnímu začleňování musí při utváření budoucích standardů hrát významnější roli zástupci rozvojových a rozvíjejících se ekonomik. Aliance pro finanční začleňování (AFI), což je síť centrálních bankéřů a finančních politiků z více než 80 rozvojových zemí, již přispívá k efektivnější a úměrnější globální regulaci tím, že usnadňuje větší zapojení finančních normotvorných orgánů. Malajsijská centrální banka, která v září pořádá Globální politické fórum AFI, posune tento pokrok ještě o něco dál.

Tato snaha o spolupráci mezi rozvojovými zeměmi nakonec podpoří i jejich užší kooperaci s rozvinutými protějšky. To povede k lepším výsledkům pro globální finanční soustavu, globální reálnou ekonomiku a především pro lidi, kteří byli z obojího až příliš dlouho vyčleňováni. 


Zeti Achtar Azízová je od roku 2000 guvernérkou Bank Negara Malaysia (malajsijské centrální banky).

Copyright: Project Syndicate, 2013.


Váš názor
  • Zpřístupnění lichvářských služeb
    23.08.2013 3:19

    znamená ekonomický růst vykoupený tím, že i ti nejchudší dostanou šanci přijít i o to poslední rýžové políčko.
    VeleOp
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů