Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentinské bondy: Rozhodnutí amerických soudů promlouvá do globálního finančního světa

Argentinské bondy: Rozhodnutí amerických soudů promlouvá do globálního finančního světa

10.09.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

Spor má počátek v roce 2001, kdy Argentina vyhlásila státní bankrot. Přestože bylo dlouho pravděpodobné, že Argentina odmítne plnit své závazky vůči majitelům státních dluhopisů v jakémkoliv rozsahu, nakonec se s věřiteli dohodla na restrukturalizaci svých dluhů. V roce 2005 a v roce 2010 tak vyměnila většinu svých dosavadních dluhopisů za nové. Důvodem vzniku sporu je ale právě slovo většinu. Majitelé asi zhruba 7% ze všech dluhopisů odmítli na tyto nové podmínky přistoupit, na což Argentina reagovala tak, že vydala zákon, který zakazoval jakékoliv budoucí platby těmto věřitelům.  

Žalobci v čele s investičními fondy NML Capital a Aurelius Capital Master byli právě majitelé těchto původních, nevyměněných dluhopisů. Svůj nárok uplatnili u newyorského soudu, neboť tyto soudy byly příslušné podle podmínek emise původních dluhopisů z roku 1994. To, co celý finanční svět šokovalo, je, jakým způsobem soud v první instanci vyhověl. Soud totiž vydal opatření (resp. ekvivalent v podobě institutu amerického procesní práva tzv. injunction), kterým zakázal Argentině vyplácet majitelům vyměněných dluhopisů jakékoliv splatné plnění, pokud to samé procento splatné částky nebude vyplaceno i majitelům původních dluhopisů. Tento zákaz sice byl sice uložen pouze Argentině, ale v rozhodnutí soud důkladně vysvětlil, že jakékoliv vyplácení osobami zúčastněnými v obsluhování dluhopisů (tedy depozitářem, správcem nebo fondy držícími dluhopisy ve prospěch konečných majitelů) je napomáhání v porušování soudního příkazu, které bude postihováno.

To ve výsledku znamená, že pokud by Argentina, popřípadě některé ze zúčastněných osob chtěly právoplatně splácet závazky vůči majitelům vyměněných dluhopisů, musely by zároveň zaplatit majitelům původních dluhopisů celou nesplacenou jistinu, tedy 1,3 miliardy amerických dolarů, a všechny dosud splatné úroky. Důvodem je, že podle emisních podmínek původních dluhopisů porušení platebních povinností Argentinou vedlo k akceleraci celého jejího dluhu. Odvolací soud pak toto rozhodnutí potvrdil, čímž se stalo pravomocné, nicméně účinnost opatření odložil po dobu, co o věci bude rozhodovat Nejvyšší soud. Tomu již Argentina podala návrh na přezkoumání a předpokládá se, že na přelomu září a října padne rozhodnutí, zda se tímto případem bude Nejvyšší soud zabývat. Pokud ano, bude mít Argentina ještě šanci obrátit spor ve svůj prospěch. 

Rovní věřitelé  

Právní důvod tohoto rozhodnutí soudy založily na smluvní klauzuli pari passu čili povinnosti rovného zacházení s věřiteli, resp. majiteli dluhopisů. Tuto povinnost Argentina tím, že platí své dluhy pouze části věřitelům, podle názoru soudů porušila takovým způsobem, že jedinou možnou nápravou bylo výše zmíněné opatření. Proti takovému výkladu se postavila velké část odborné veřejnosti, včetně samotné americké vlády. Ta odvolacímu soudu před jeho rozhodnutím poslala své stručné stanovisko. Zde argumentovala především ustáleným výkladem, podle kterého nejsou selektivní platby věřitelům porušením klauzule pari passu. Dalším argumentem bylo, že by tento výklad mohl v budoucnu nabourat jakoukoliv další restrukturalizaci dluhů států, které se budou potýkat s platebními potížemi, neboť dává každému z věřitelů šanci blokovat vyjednávání o výměně dluhopisů. Neméně důležitým aspektem je samozřejmě pro vládu Spojených států obava, že v budoucnu budou věřitelé a dlužníci raději volit jiné rozhodné právo, popř. dokonce vydávat dluhopisy v jiné měně. Zkrátka, že toto rozhodnutí ohrozí pozici New Yorku na mapě finančního světa.

Nicméně odvolací soud se neochvějně postavil za soud nižší instance. Obavy z negativních dopadů rozhodnutí odmítl především na základě toho, že tento případ je natolik jedinečný, že nepředstavuje žádný precedens pro další spory týkající se státních dluhopisů a bankrotů suverénních států. Jedním z důvodů, proč soudy takto rozhodly, bylo prý samotné chování Argentiny, která podle slov soudu byla mimořádně neukázněný dlužník. Soud dále vysvětlil, že specifičnost případu je nutné také hledat v samotných emisních podmínkách, které obsahovaly pari passu klauzuli, aniž by stanovily pro specifické případy výjimky z této povinnosti. Soud například poukázal na to, že novější dluhopisy obsahují vedle obecné zásady rovnosti zacházení s věřiteli i tzv. collective action klauzuli, kdy k restrukturalizaci vydaných dluhopisů není nutný souhlas všech věřitelů, ale pouze podstatné většiny. Soud nepřesvědčily ani námitky Argentiny, že toto rozhodnutí může vést k jejímu dalšímu bankrotu. V samotném závěru pak soud konstatoval, že věří, že veřejný zájem Spojených států zachovat New York (resp. celé Spojené státy) centrem finanční světa nemůže být v žádném případě ohrožen rozhodnutím soudu, které pouze vynucuje to, aby strany dostály svým slibům.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2021
18:23Microsoft představil novou verzi operačního systému Windows. Na trhu prý bude koncem roku
17:42Akciím se odpoledne slušně daří i bez zásadních impulsů  
17:35Americký sněmovní výbor schválil návrhy omezující sílu technologických obrů
17:25Atraktivní akcie podle Morningstar, očekávaný růst reálných sazeb a jejich dopad na hodnotové akcie
17:06Nový ředitel Siemensu chce prorazit na nové trhy. K lepší valuaci má pomoci software
15:25Britská centrální banka měnovou politiku navzdory inflaci nezměnila
15:08Kryptoměny dávají smysl, ale potřebují regulaci, tvrdí odbornice
14:39UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
14:34UNICAPITAL Invest I a.s.: Informace o výplatě výnosu dluhopisů
13:38Visa sází přes dvě miliardy dolarů na otevřené bankovnictví v Evropě
13:05Co udělají zelené investice s ekonomikou? Záleží na chování úspor, říká Artus z Natixis
11:28Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila více, než se čekalo. Strašákem zůstává mutace delta
10:31Důvěra v ekonomiku ČR v červnu vzrostla, stoupla mezi spotřebiteli i podniky
10:14Evropa koriguje ztráty. Otázky kolem Fedu zůstávají  
9:17Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK
9:05Podíl PPF v O2 přesáhl 90 %, dalším krokem je vytěsnění menšinových akcionářů
8:59Evropské trhy jsou naladěny pozitivně, tématem doma po Monetě ovládnutí O2 ze strany PPF a vytěsnění menšinových akcionářů  
5:56Trumpova cla vedla k miliardovým ztrátám, tvrdí zpráva Fedu
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Accenture PLC (05/21 Q3, Bef-mkt)
0:00Carnival Corp (05/21 Q2, Bef-mkt)
0:00FedEx Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
0:00NIKE Inc (05/21 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m