Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Public markets, nebo private equity?

Public markets, nebo private equity?

11.9.2013 19:13
Autor: Ondřej Palát, Patria CF

Klasický cyklus vývoje úspěšné firmy zahrnuje počáteční převratnou ideu nebo vynález otců zakladatelů, následný růst, investici privátního kapitálu, další růst, a nakonec úspěšný vstup na burzu, který umožní exit původních investorů a vstup investorů nových. Tuto křivku opsaly General Electric, Ford, Goldman Sachs i Microsoft a Apple a nespočet dalších titánů korporátního světa.

Proč úspěšné společnosti mají tendenci „končit“ na burze?

Tradičně, hlavním důvodem byla schopnost burz sdružovat zdroje od velkého množství drobných investorů, kteří chtějí investovat své těžce vydělané prostředky, ať už přímo nebo prostřednictvím fondů kolektivního investování, do projektů, které by byly nad rámec možností malé skupiny investorů.

Později, poté co několik generací investovalo do akcií nefungujících železnic či neexistujících zlatých dolů, se k tomuto důvodu zhruba od první poloviny minulého století přidává požadavek na prověření solidnosti projektu – společnost na burze podléhá dohledu regulátora, a investoři ví, že před IPO proběhla nějaká forma prověření společnosti / due diligence. Ta sice nedává žádné záruky co do budoucího vývoje společnosti, ale dává potvrzení na to, že zisky a aktiva jsou skutečná. K tomu se přidává pravidelný reporting, kterým společnost periodicky informuje veřejnost o aktuálním vývoji.

V posledních zhruba deseti letech však dochází k zřetelnému poklesu počtu nových emisí (podle statistik SEC v USA, v průměru 311 ročně v období 1980–2000, 102 v roce 2000-2012, s nárůstem v roce 2013, který ale nevyrovnává výrazný pokrizový propad v letech 2008-2012). Tento trend zdůrazňuje některé, stále znatelnější nedostatky veřejně obchodovaných akcií z hlediska investorů (tj. public equity jako „asset class“), které vedou k poklesu významu veřejných korporací, a naopak nárůstu firem, které nalézají dlouhodobého vlastníka a stabilní dráhu v rukou soukromých vlastníků typu private equity.

Protože je vlastnictví veřejných korporací roztříštěné, ne všichni investoři se mohou podílet na řízení společnosti, a delegují je na profesionální management, který má v poměru ke každému jednotlivému vlastníku velmi silné pravomoci. Tento systém může, i v případě nejlepších úmyslů managementu, vést ke konfliktu zájmů, kdy management upřednostňuje krátkodobé výsledky případně maximalizuje cenu akcií v rámci svého stock option plánu (nic proti nim, ale management má vždy asymetricky lepší informace, než akcionáři).

Dále v případě, kdy společnost potřebuje reagovat na rychlé, turbulentní změny prostředí, je u veřejně obchodovatelné společnosti reakční doba dlouhá, někdy až příliš. Viz například Microsoft, pro který z hlediska investorů nejlepší zpráva za poslední desetiletí byl ohlášený odchod CEO Ballmera, který dokázal softwarového giganta držet na stabilním kurzu, ale nedokázal tento směr změnit. Případ souboje o ovládnutí Dellu ukazuje, že minoritní akcionáři se takovým snahám často brání s (logickou a legitimní) snahou o maximalizaci svého okamžitého zisku.

U investice private equity společnost vlastní jeden nebo několik málo vlastníků, kteří se soustředí na zhodnocení firmy ve středním až delším horizontu a jejich schopnost kontrolovat a případně měnit management je daleko přímějšího rázu. Tato vyšší efektivita koneckonců vede i k lepším podmínkám, které může fond a jím vlastněné společnosti získat od bank.

Výsledkem je, že fondy private equity v posledních letech neustále rostou, největší z nich (namátkou TPG, KKR, Carlyle, Blackstone) spravují aktiva přes 100 miliard EUR každý, pro srovnání tržní kapitalizace takové pražské burzy je ca. 40 miliard EUR.

Silný zájem investorů o private equity je dán i potřebou maximalizace „alfy“, která je hlavně pro institucionální investory zároveň i omega s tím, jak rostou nároky na financování veřejných i soukromých penzijních systémů. Fondy v USA, které spravují penzijní plány zaměstnanců - učitelé, požárníci, policisté, zdravotní sestry... prostě lidé, které nikdo nechce mít v ulicích se znehodnocenými důchody - by podle doporučení FEDu měly generovat roční výnos přes 7,5 %, aby dostály svým bobtnajícím budoucím závazkům. To je samozřejmě velká výzva, viz. pro srovnání například výkonnost českých penzijních fondů. (V zájmu férovosti je třeba říci, že letos díky rally akciových trhů dosahují US penzijní fondy mimořádně velkých zisků i na public equities, opět, viz srovnání s lokálními penzijními fondy, kterým investiční strategie něco podobného příliš neumožňuje.)

Výkonnost private equity fondů tak postupně láká i nové skupiny investorů a padá tradiční dělení, kdy akcie obchodovaných společností byly doménou institucionálních investorů jako investiční a penzijní fondy a retailových investorů, a private equity investicí extrémně bohatých soukromých osob a spíš jako okrajová investiční strategie fondů.

Velké private equity fondy stále více cíleně umožňují investice menším investorům, v řádu jednotek milionů dolarů, nebo i vyloženě retailové investice, v řádu desítek tisíc dolarů, které až donedávna mohly směřovat pouze do společností obchodovaných na burze. Význam investic do PE tak i u privátních investorů v příštích letech dále poroste.

Na současnost a budoucnosti PE fondů v ČR se budete moci zeptat Silke Horákové, předsedkyně České asociace rizikového kapitálu (CVCA) v online rozhovoru na Patria.cz 18. září od 13. hodin.  


Váš názor
  • Hell yeah
    11.9.2013 19:26

    ..aneb povinná četba pro všechny nedoučené akcionáře PIKSELU. Není na škodu si připomenout zaknihovanou podobu PIKSEL CONTESTu o 5000$ :-) Džordžo 2 Mezerník 2 Duck 2.01 nicksekac 2.02 Lepivec 2.06 adipro 2.07 Ikazi 2.08 Carkull 2.12 pony 2.18 Milan F 2.2 sharpe1 2.21 Radek32 2.25 VelkaMedvedice 2.3 LB 2.33 Asa 2.4 bushmann 2.41 Klaudie 2.42 el mrcoch 2.44 pb 2.5 Aleš 2.51 velcak 2.55 RR 2.75 mph1 2.95 Peterson 3 hrib 3.15 kachna 3.25 PF2013 3.28 Tom 3.3 NERV 3.4 rup*hej 3.44 karel304 3.46 nimm 3.47 Benny 3.5 Palfy 3.65 Bankrotář 3.66 Lubo 3.71 pistulak 3.85 VIKI324 3.95 Kuba 3.96 slava1 4 eda 4.05 sto171 4.1 m911 4.2 Yuni 4.28 janosch 4.28 pampalini 4.44 Pedro 4.5 Budkař 5 Vysedavač 5.2 Karel027 5.27 Karlikza 5.8 Jezdec 6.5 Simi 9.99
    db
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data