Ceny ropy za poslední týden dál klesly. Brent se nyní obchoduje na 111,7 dolaru a WTI na 104,2 dolaru za barel. Negativní pro ceny byly zprávy na straně nabídky. Nervozita ze Sýrie prakticky pominula, nyní se vyčkává, jak bude vypadat vývoj kolem odevzdání chemických zbraní. To má ale být celkem dlouhý proces, takže trhu Sýrie zřejmě na čas sejde z očí. Směrem dolů na ceny působil také vývoj v Libyi, která navyšuje produkci, poté co jedno z klíčových polí na západě země obnovilo těžbu. Stávky či protesty v létě libyjskou produkci hodně omezily a nyní by tak měl probíhat postupný návrat na vyšší hladinu produkce.
Opačným směrem na ceny působila zpráva o zásobách v USA. Zásoby ropy výrazně spadly o 4,4 milionu barelů. Vedle toho přišel i značný pokles zásob benzínu a destilátů, ačkoli se u těchto komodit čekal růst.
Na ropě se projevila rovněž podpora z Fedu. Ten navzdory očekáváním nezměnil nákupy aktiv v rámci QE, své jednání doprovodil holubičím komentářem a přidal prognózu, která naznačuje pozdější a pomalejší růst úrokových sazeb. Vedle jiných aktiv podpořil výsledek jednání také ropu. Ani to však nestačilo a cena je ve výsledku níž. Začátkem tohoto týdne se ceny dál snižují, když ropa sleduje stejný směr jako akcie a eurodolar.
Pohonné hmoty v ČR v minulém týdnu zlevňovaly. Cena motorové nafty se snížila o sedm halířů na 36,40 a cena Naturalu 95 o dvacetník na 36,75 korun za litr. Nejde o zanedbatelný rozdíl, ale mohlo to být ještě o dost víc. Marže obchodníků podle našeho odhadu slušně stouply a navíc ropa a s ní i burzovně obchodovaný benzín zamířily dál dolů. Prostor pro zlevnění pohonných hmot se tedy dál otevřel. Předpokládáme další pokles cen, který může být značný. Benzín by se za současných podmínek měl prodávat pod 36 korunami.
