Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko podrobeno. Alkoholem.

Rusko podrobeno. Alkoholem.

01.10.2013 18:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle Světové zdravotnické organizace má dnes úmrtí jednoho z pěti Rusů spojitost s alkoholem. Celosvětově tento poměr dosahuje jen 6,2 %. Alkohol byl pevnou součástí ruské společnosti před revolucí, během existence Sovětského svazu i po přechodu na demokracii. Vláda se s problémem snaží opakovaně bojovat, výsledky jsou ale mizivé. Přispívá k tomu i to, že Kreml je značně závislý na příjmech spojených s prodejem alkoholu. K tomu přispěl už Ivan Hrozný, který prosazoval státem vlastněné taverny, které by pomáhaly jeho peněžence. Před Gorbačovem nevnímala vláda alkohol jako problém, ale považovala ho za vítaný zdroj příjmů. Ještě v roce 2010 ruský ministr financí Kudrin hlásal, že to nejlepší, co mohou Rusové pro ekonomiku udělat, je „víc kouřit, víc pít a platit tak víc daní“. I přechod k ortodoxnímu křesťanství, pro který se v roce 988 rozhodl princ Vladimír, byl částečně motivován tím, že umožňovalo konzumaci alkoholu.

Podle některých názorů je vysoká spotřeba alkoholu i způsobem, jak udržet pod kontrolou politické protesty. Disident Zhores Medveděv v roce 1996 tvrdil, že vodka je možná tím, co umožňuje redistribuci vládního majetku směrem k soukromým subjektům bez toho, aby to vyvolalo protesty a nespokojenost obyvatel. Vodka byla v Rusku vždy zdrojem peněz, ale možná je i tím, co drží vládu u moci. Nejintenzivnější boj vedl s alkoholem Gorbačov, ale i přes jeho snahy zůstal v ruské společnosti pevně zakořeněn. V roce 1992 byl zrušen státní monopol na jeho výrobu, což vedlo k prudkému růstu nabídky a produkce.

Zdanění alkoholu je dnes stále relativně nízké, nejlevnější druhy vodky stojí asi 30 rublů, tedy přibližně jeden dolar. Asi 30 – 60 % celkové výroby je načerno, velká část této výroby probíhá během „nočních směn“ v oficiálních palírnách. Putin nadměrnou konzumaci alkoholu kritizuje, Medveděv ho nazval „přírodní pohromou“. Mimo těchto proklamací ale mnoho učiněno nebylo. Žádná pevnější regulace výroby, žádný ucelený program boje s alkoholismem.

Počet úmrtí spojených s tímto neduhem se od roku 1990 ztrojnásobil. Léčba dnes spočívá na metodě vytvoření podvědomé averze k alkoholu. Celá struktura státem vlastněné sítě léčeben se ale od 70. let výrazněji nezměnila. Dostupné jsou i programy v rámci mezinárodní organizace Anonymní alkoholici (AA), Kreml ji však oficiálně neuznává a neposkytuje jí finance. Její pomoc je tak těžko dostupná. Církev je k AA také rezervovaná a tvoří vlastní programy léčby. Jeden bloger k tomu napsal: „Šel jsem do AA a nevěřil jsem svým uším. Nemají tam žádného Boha a tvrdí, že si od alkoholismu pomohou sami. Jsou na to hrdí. Já jsem šel zpět do kostela. Tam se léčí modlitbou a půstem.“

Zdroj: WSJ


Váš názor
 • Prázdné žvásty
  02.10.2013 9:26

  Chece-li někdo vědět co je v Rusku, nechť tam jede. Vřele doporučuji, především novinářům, aby si udělali obrázek o aktuálním Rusku. Pak se rozjeďdte do světa a budete se divit, kde všude se mluví, inzeruje v Ruštině a obchoduje s Rusy.
  Medium2
  • Re: Prázdné žvásty
   02.10.2013 10:55

   Máš pravdu ve světě se mluvi stále více rusky. Ale z jiného důvodu než si myslíš ty. Je tp proto, že stále víc Rusů utíká a zůstává v cizině. Kde si novodobí ruští zbohatlíci kupují domy a jachty nejvíc ? No hádej. Proč nezůstavaj doma, když je to tam tak fajn ? V Rusku zůstavají jen Putinovi kamarádi, který mu dohlížejí na jeho, jim svěřenej majetek. Ve světě se stále víc mluví i česky, polsky, mad'arsky od pádu železné opony. Než tady začneš zase kecat tak se trochu zamysli.
   He He He
  • Re: Prázdné žvásty
   02.10.2013 10:31

   Tady vedeš ty a navíc hodně kecáš. Proč tedy potřebuješ do Ruska viza a musíš se ubytovat jen v hotelech určených úřady ? Taky nám vysvětli proč Rusové houfně emigruji kdykoliv a kdokoliv může. Pro ně jsou i Karlovy Vary vysněným rájem ty brebto. Já z Ruska pocházím a už bych se nikdy nevracel.
   Moloděc
   • Když jsi z té Ruské krajiny
    02.10.2013 10:59

    A odkud jsi molodče? že tak haníš rodnou Rus. To se u Vás málokdy vidí. Rusko není ráj na zemi, ale jsou mnohem horší. Nicméně si pořádně přečti co jsem napsal, že s Ruskem se čile obchoduje po celém světě ať ve velkém či v malém.
    Medium2
    • Re: Když jsi z té Ruské krajiny
     03.10.2013 8:43

     Já z té ruské krajiny nejsem, ale odpovím ti na tvoje ruský "obchodování" po celém světě. Pokud považuješ za celý svět Venezuelu, KLDR, Kubu a pár dalších zoufalců tak prosím. Hlavně nevyprávej nám Čechům nebo bývalým východním Němcům něco o obchodování s Rusy. Co mají komu co nabídnout. Možná tak Syrii zbraně a plyn. Pamatuješ jak se stavěli přes noc do fronty, když jim v Moskvě před několika lety Amíci dovezli hamburgry :o)). A Praha nebo Karlovy Vary jsou plné Rusů který nakupujou všechno co jim přijde pod ruku a pro nás jsou ted' už běžnými věcmi. Já si ještě pamatuju jak ruský vojaci tady nakupovali haldy bot bez ohledu na velikost, protože si to doma jejich příbuzný přeberou. To si už asi pamatovat nechceš. Sami maji jen to co okopírovali od jiných od atomovky přes koka kolu a auta až po oblečení.
     Švehla
 •  
  02.10.2013 7:47

  Pozůstatek éry presidenta Jelcina. zatím zřejmě nepřišly na český patent vylepšování kvality alkoholu.
  george
 • Naši pokrevní bráti
  01.10.2013 20:55

  Jsme na stejné cestě jako oni. Vždyt' to byl náš vzor. Dodnes je spousta českých občanů hrdá na světové prvenství ve spotřebě alkoholu. Proto jsme si také zvolili za svého vůdce takového přeborníka v kouření a chlastu. Podle většiny dotazovaných v anketě nejlepší prezident. Pak se nedivme.
  Škorpion
Aktuální komentáře
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data