Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přebytek obchodní bilance eurozóny se v září zvýraznil

Přebytek obchodní bilance eurozóny se v září zvýraznil

18.11.2013 11:15, aktualizováno: 18.11. 11:55
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Eurozóna za září vykázala na obchodní bilanci přebytek 13,1 miliardy euro. Výsledek mírně zaostal za konsensem nastaveným na 14,5 mld. EUR. O měsíc dříve skončil zahraniční obchod v přebytku 6,9 mld. EUR, který dnes byl revidován nepatrně k horšímu. V meziročním srovnání se zlepšil vývoz, který stoupl o 3 procenta. Naproti tomu dovoz stagnoval.


ZOeur

Ke zlepšení bilance došlo i po očištění od sezónních vlivů. Podle těchto dat se meziměsíčně zvýšil vývoz o 1 procento, dovoz pak po 0,3 procenta klesl. Zlom ve vývoji obchodní bilance přišel zhruba před dvěma lety. Do té doby byl zahraniční obchod zhruba vyrovnaný, respektive saldo kolísalo kolem nuly. Následně ale přišel růstový trend, který pokračuje i čísly za letošní září. Platí to zejména o obchodu členů eurozóny s ostatními členy Evropské unie. S nimi eurozóna generuje většinu přebytku a ten navíc narůstá.

Detaily jsou dostupné zatím pouze do srpna. Vypovídají o tom, že meziročně stoupl hlavně vývoz potravin a mírně i energií a průmyslového zboží. Naopak klesl vývoz surovin. Na straně dovozu vidíme meziroční pokles u energií, surovin, strojů a dopravních prostředků i jiného průmyslového zboží. Stoupal pouze dovoz potravin. Klíčový příspěvek k přebytku zahraničního obchodu přichází z obchodu se stroji a dopravními prostředky a chemickou produkcí.

V regionálním pohledu stoupal do srpna vývoz do Polska a Turecka, u ostatních hlavních obchodních partnerů došlo k poklesu. Na druhé straně výrazně padal dovoz z Japonska, ale i Číny a USA. Největší přebytky plynou v obchodě s USA a Británií. Přebytek se zeměmi mimo eurozónu registrují především Německo a s velkým odstupem pak Irsko a Itálie. 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Neshoduje
    18.11.2013 12:49

    se to z bleskovou zprávou z 11.01.. .Eurozóna: Obchodní bilance v září s přebytkem 14,3 mld. eur při očekávání 13,0 mld. eur
    Bagr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data