Aktualizováno Eurozóna za září vykázala na obchodní bilanci přebytek 13,1 miliardy euro. Výsledek mírně zaostal za konsensem nastaveným na 14,5 mld. EUR. O měsíc dříve skončil zahraniční obchod v přebytku 6,9 mld. EUR, který dnes byl revidován nepatrně k horšímu. V meziročním srovnání se zlepšil vývoz, který stoupl o 3 procenta. Naproti tomu dovoz stagnoval.

Ke zlepšení bilance došlo i po očištění od sezónních vlivů. Podle těchto dat se meziměsíčně zvýšil vývoz o 1 procento, dovoz pak po 0,3 procenta klesl. Zlom ve vývoji obchodní bilance přišel zhruba před dvěma lety. Do té doby byl zahraniční obchod zhruba vyrovnaný, respektive saldo kolísalo kolem nuly. Následně ale přišel růstový trend, který pokračuje i čísly za letošní září. Platí to zejména o obchodu členů eurozóny s ostatními členy Evropské unie. S nimi eurozóna generuje většinu přebytku a ten navíc narůstá.
Detaily jsou dostupné zatím pouze do srpna. Vypovídají o tom, že meziročně stoupl hlavně vývoz potravin a mírně i energií a průmyslového zboží. Naopak klesl vývoz surovin. Na straně dovozu vidíme meziroční pokles u energií, surovin, strojů a dopravních prostředků i jiného průmyslového zboží. Stoupal pouze dovoz potravin. Klíčový příspěvek k přebytku zahraničního obchodu přichází z obchodu se stroji a dopravními prostředky a chemickou produkcí.
V regionálním pohledu stoupal do srpna vývoz do Polska a Turecka, u ostatních hlavních obchodních partnerů došlo k poklesu. Na druhé straně výrazně padal dovoz z Japonska, ale i Číny a USA. Největší přebytky plynou v obchodě s USA a Británií. Přebytek se zeměmi mimo eurozónu registrují především Německo a s velkým odstupem pak Irsko a Itálie.