Počet zaměstnaných lidí v Evropské unii i v eurozóně se ve třetím čtvrtletní ve srovnání s předchozími třemi měsíci relativně nezměnil. Uvedl to dnes statistický úřad Eurostat. Podle jeho údajů v meziročním srovnání ale klesla míra zaměstnanosti v zemích platících eurem o 0,8 procenta, v celé osmadvacítce pak o 0,3 procenta.
V reálných číslech to znamenaná, že mezi červencem a říjnem letošního roku bylo v EU bez práce 223,2 milionu mužů a žen, z toho v zemích platících společnou měnou 145 milionů. O čtvrtletí dříve ukázalo srovnání s rokem 2012 pokles počtu zaměstnaných lidí o 1,1 procenta v eurozóně a 0,6 procenta v celé EU. Dnešní údaje také přinesly výsledky revize za druhé čtvrtletí, podle níž míra zaměstnanosti v mezikvartálním srovnání taktéž stagnovala a meziročně klesla o 1,1 %.
Ze zemí s dostupnými daty zaznamenalo největší nárůst počtu zaměstnaných ve třetím čtvrtletí Portugalsko s růstem 1,2 procenta, před Irskem (1,1%), Velkou Británií (0,6%) a Lucemburskem (0,5%). Naopak pokles byl nejvýraznější v Estonsku a Litvě (obě země o -1,5%), na Kypru (-1,4%), ve Finsku (-1,2%) a v Řecku (-0,7%).