Prezident Miloš Zeman poprvé zasáhne do vedení ČNB: Od března jmenuje členem bankovní rady národní banky "svého" premiéra Jiřího Rusnoka. Do roku 2018, kdy Zemanovi skončí mandát, má jmenovat pět ze sedmi bankéřů. Jde o jednu z nejsilnějších pravomocí hlavy státu.
Končící premiér Jiří Rusnok nezůstane po odchodu z vlády dlouho bez práce. Miloš Zeman jej hned od března 2014 jmenuje členem rady České národní banky. Obsadí post po Evě Zamrazilové, které v únoru skončí její šestiletý mandát.
"Ano, mohu potvrdit, že s tím pan prezident počítá," odpověděl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček na dotaz Hospodářských novin, zda Zeman vyšle dosluhujícího premiéra do vedení ČNB už příští rok.
Plán by mohla zkomplikovat jedině drhnoucí jednání o nové vládě, že by se ČSSD, lidovci a ANO nedohodli, ale není pravděpodobné.
Samotný Rusnok se netají tím, že jej místo v radě láká, několikrát již potvrdil, že o něj stojí.
Půjde zároveň o první Zemanův zásah do vedení ČNB: do roku 2018, kdy mu skončí mandát, jmenuje pět ze sedmi bankéřů. Jde o jednu z nejsilnějších pravomocí hlavy státu.
Rusnok doplní sedmičlennou sestavu centrálních bankéřů v době, kdy instituce čelí největší kritice za posledních několik let. Kvůli jejím listopadovým intervencím proti silné koruně ji napadá jak část ekonomů, tak řada politiků včetně Rusnokova politického souputníka Miloše Zemana. "Intervence ČNB ještě nikdy ničemu nepomohly," zhodnotil plán na pomoc ekonomice prezident.
Jiří Rusnok se ale zatím přikláněl spíš na stranu guvernéra Miroslava Singera. "Věřím, že ČNB k intervencím přistoupila po zralé úvaze a zvážení všech možností. Nejedná se o samospásné řešení, které by se mělo často opakovat, nicméně věřím, že intervence budou mít své pozitivní výsledky," vzkázal premiér po své mluvčí Janě Jabůrkové.
Eva Zamrazilová, kterou Rusnok nahradí, patřila do opačné skupiny - byla odpůrkyní zásahů. S Rusnokovým příchodem tak posílí Singerovo křídlo v radě ČNB.
Právě guvernér včera pokračoval ve vysvětlování, proč k oslabení koruny bylo třeba přistoupit. Mimo jiné prohlásil, že banka bude v intervencích pokračovat minimálně do začátku roku 2015.
"Jinými slovy, ten závazek je dlouhodobý," uvedl Singer s tím, že intervence by měly pomoct k rychlejšímu růstu ekonomiky příští rok a zvýšit HDP zhruba o 60 až 70 miliard korun.
Koruně guvernérova vyjádření nijak nepomohla, včerejší obchodování zakončila na nejnižší hodnotě vůči euru od roku 2009, a to na 27,70 koruny za euro. Během dne oslabila o patnáct haléřů.

Související články na IHNED.cz
Žádný kapr si nevypustí svůj rybník aneb Proč jásat, nebo zoufat nad zásahem ČNB
Guvernér ČNB Singer: Intervenovat proti koruně budeme minimálně do začátku roku 2015
Rusnokova vláda zadává ve velkém zakázky bez soutěže. Šestkrát častěji než Nečasova